Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia – jakie są przyczyny dolegliwości?

Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia to symptomy, które zwykle świadczą o chorobach układu trawiennego. Pojawiają się najczęściej przy dolegliwościach przewodu pokarmowego. Nie można przy tym zapominać, że w ten sposób może objawiać się nowotwór.

ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia

Dolegliwości bólowe, które odczuwane są w jamie brzusznej, nie zawsze świadczą o przypadłościach trawiennych. Czasami ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia mogą świadczyć o zupełnie innej chorobie – w skrajnych przypadkach nawet o nowotworze. Z tego powodu nie należy bagatelizować takich objawów, warto skonsultować je ze swoim lekarzem.

Co może oznaczać ból w nadbrzuszu?

Ból brzucha nad pępkiem to potoczne określenie nadbrzusza, w którego obrębie znajdują się ważne narządy (m.in. trzustka, wątroba, śledziona czy żołądek). Pacjentom często wydaje się, że dolegliwości w obrębie tej części jamy brzusznej związane są ze zwykłą niestrawnością. W rozwiązaniu takiego problemu zazwyczaj pomaga e-recepta, pozwala bowiem na szybki zakup potrzebnych leków. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia to zwykle bardziej złożony problem, który wymaga bardziej zaawansowanej diagnostyki. 

Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia – możliwe przyczyny

Kiedy jednocześnie występuje ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, na myśl przychodzą problemy trawienne. Wydaje się, że wystarczy L4 online, by odzyskać pełnię sił i po kilku dniach regeneracji organizmu wrócić do pracy. Tymczasem objawy mogą sugerować poważniejsze zaburzenia, więc nie można ich bagatelizować.

Bóle w nadbrzuszu, którym towarzyszą wzdęcia, a oprócz tego również brak apetytu oraz wymioty, mogą pojawić się jako powikłanie cukrzycy typu I lub II. Wskutek uszkodzenia nerwów dochodzi do gastroparezy – jest to zaburzenie motoryki żołądka. Powoduje to jego zbyt wolne opróżnianie. Innym przypadkiem, któremu towarzyszy ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia, jest nowotwór żołądka. Dolegliwości nasilają się po posiłku, często pojawia się także krew w stolcu.

Zobacz też  Ból brzucha na środku – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból nad pępkiem – kiedy występuje?

Ból nad pępkiem pojawia się w wyniku wielu innych dolegliwości, które nie zawsze związane są z układem pokarmowym. Bardzo często wymienia się takie przypadłości jak:

  • wrzody żołądka oraz dwunastnicy;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • nieżyt błony śluzowej żołądka;
  • zapalenie przełyku;
  • zgaga;
  • nowotwory – nie tylko żołądka, ale również trzustki czy jelita grubego.

Bólem w górnej części brzucha może objawiać się także zawał mięśnia sercowego. Jest to niespecyficzny syndrom, pacjent skarży się zwykle na ból w prawym podżebrzu. Towarzyszą mu również nudności oraz wymioty. Oprócz tego ból nad pępkiem może się wiązać również z zapaleniem płuc.

Diagnostyka i leczenie bólu brzucha nad pępkiem

Jako że ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia mogą wynikać z groźnych chorób, konieczne jest określenie bezpośredniej przyczyny. Lekarz będzie chciał doprecyzowania, jak odczuwane są dolegliwości bólowe: gdzie dokładnie się ogniskują, jak są odczuwane, w jakich sytuacjach występują. Później zwykle wykonywane jest badanie fizykalne, podczas którego specjalista osłuchuje i sprawdza bolesność brzucha.

Zazwyczaj zlecane są również badania laboratoryjne, takie jak morfologia, próby wątrobowe czy badanie moczu. W procesie diagnostycznym duże znaczenie mają badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej. Natomiast jeśli podejrzenia pada na dolegliwości kardiologiczne, wykonuje się EKG. Leczenie dolegliwości zwykle zależy od przyczyny, dlatego tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. W takich sytuacjach niezbędne okazuje się zwolnienie lekarskie online – można je otrzymać bez wychodzenia z domu.

Leki, które łagodzą dolegliwości bólowe

Aby złagodzić dolegliwości bólowe, zazwyczaj wystarczą odpowiednie leki. W tego rodzaju przypadkach pomocne mogą okazać się między innymi:

Zobacz też  Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha – o czym mogą świadczyć?

Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia to przypadłości, które wiele osób bagatelizuje. Mogą jednak stanowić jeden z objawów nowotworu, dlatego, jeżeli pacjenci widzą u siebie takie symptomy, powinni zgłosić się do lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.