Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej – co może oznaczać?

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej zazwyczaj ma związek z chorobami układu pokarmowego. Przyczyn może być jednak więcej. Poznaj je już teraz i sprawdź, które są najbardziej niepokojące.

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej

Odczuwasz ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej? Prawdopodobnie ma to związek z układem pokarmowym, ale nie jest to takie oczywiste. Mimo że taki ból ustępujący po zmianie pozycji ciała rzadko jest związany z ciężkimi dolegliwościami zdrowotnymi, nieraz wskazuje na bardziej poważne problemy.

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej – co może być przyczyną?

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej może mieć różnorodne przyczyny. Dolegliwość ta może być związana między innymi z:

  • zespołem jelita drażliwego;
  • zapaleniem trzustki;
  • wrzodami żołądka;
  • zapaleniem jelita grubego.

Jeśli ból brzucha ustępuje w pozycji leżącej, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. W razie konieczności pacjentowi zostaną przepisane leki. Jeżeli zajdzie konieczność przyjmowania ich długoterminowo, e-recepta będzie musiała być co pewien czas odnawiana.

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej – zapalenie wyrostka robaczkowego

Jedną z poważniejszych przyczyn bólu brzucha jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Pacjent cierpiący na to schorzenie wymaga szybkiej pomocy medycznej.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy jest częścią przewodu pokarmowego. Ta ślepo zakończona cewka odchodzi od kątnicy, która jest częścią jelita grubego. Z tego względu wyrostek robaczkowy bywa czasami nazywany „ślepą kiszką”. Zwykle ma długość około 10 cm, ale zdarzają się przypadki, gdy osiąga nawet 20 cm. 

Czym jest zapalenie wyrostka?

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić w każdym wieku i zwykle objawia się:

  • bólem brzucha;
  • gorączką;
  • wymiotami;
  • biegunką. 
Zobacz też  Ból jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej jest jedną z charakterystycznych cech tej dolegliwości. Choroba może być wywołana przez bakterie, wirusy lub pasożyty, które przedostają się do jelita. Zapalenie wyrostka robaczkowego może prowadzić do poważnych powikłań, w tym zatoru, zapalenia otrzewnej i zapalenia wątroby.

Jak leczy się zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego można zdiagnozować za pomocą badania fizykalnego, wymazu z gardła, badań krwi i moczu, a także badań USG i tomografii komputerowej. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu leków przeciwbakteryjnych lub przeciwwirusowych w zależności od przyczyny zapalenia. W ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie wyrostka. Aby zapobiec rozwojowi zapalenia, należy przestrzegać zasad dobrego odżywiania i nie spożywać produktów zakażonych bakteriami.

Ból brzucha a zatrucie pokarmowe

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej rzadko jest objawem zatrucia, ale wiąże się z koniecznością odpoczynku. Na czas choroby wziąć L4 online i wracać do zdrowia. 

Zatrucie pokarmowe może być wywołane przez różne czynniki, w tym bakterie, wirusy, pasożyty lub toksyny. Najczęstszymi przyczynami zatruć pokarmowych są bakterie, takie jak Salmonella, E. coli i Clostridium perfringens. Bakterie te mogą występować w żywności, która jest nieodpowiednio przechowywana lub źle przygotowana. Mogą też rozprzestrzeniać się między jednym produktem a drugim, gdy są niewłaściwie przetwarzane lub przechowywane.

Ból nasilający się podczas leżenia

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej ma też swoje przeciwieństwo, czyli ból nasilający się podczas leżenia. Takie objawy może dawać między innym refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to stan chorobowy, w wyniku którego kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku. Jeśli objawy są naprawdę silne, warto poprosić o zwolnienie lekarskie online.

Do najczęstszych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego zalicza się: 

  • ból brzucha;
  • zgagę;
  • uczucie ucisku;
  • pieczenie w okolicy mostka;
  • odbijanie;
  • wymioty;
  • kaszel;
  • ból gardła;
  • trudności w przełykaniu. 
Zobacz też  Ból w mostku. Przyczyny ucisku, kłucia, pieczenia

Ból nasilający się podczas leżenia jest częstym objawem tego schorzenia. Przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego może być niewłaściwa dieta, zbyt duże ciśnienie w żołądku, zła postawa ciała, styl życia, stres, używki, zażywanie niektórych leków, a nawet ciąża.

Ból brzucha ustępujący w pozycji leżącej zwykle nie świadczy o poważnej chorobie i powinien ustąpić samoistnie. Jeżeli jednak dolegliwości są bardzo uciążliwe, konieczna będzie interwencja lekarska.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.