Ból głowy po przebudzeniu – objaw choroby, czy problem niewygodnego materaca?

Ból głowy to częsta dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Jego przyczyną może być choroba, nadmierny stres, problemy z kręgosłupem. O czym świadczy ból głowy po przebudzeniu? […]

ból głowy po przebudzeniu

Ból głowy to częsta dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Jego przyczyną może być choroba, nadmierny stres, problemy z kręgosłupem. O czym świadczy ból głowy po przebudzeniu? Czy jest powodem do niepokoju? Przeczytaj!

Podczas snu odpoczywamy, regenerujemy się, przygotowujemy na kolejny dzień pełen wyzwań. Niestety nie zawsze wstajemy wypoczęci, z dobrym samopoczuciem i zapałem do pracy. Wiele osób skarży się na ból głowy po przebudzeniu, co potęguje uczucie niewyspania, zmęczenia, wyczerpania. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy poranny ból głowy należy skonsultować z lekarzem? Co zrobić, by poczuć się lepiej? To najważniejsze pytania, jakie zadają sobie osoby cierpiące z powodu dolegliwości bólowych. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę problemu i, jeśli to możliwe, starać się wyeliminować szkodliwy czynnik. W przypadku zdiagnozowania konkretnej choroby należy podjąć odpowiednie leczenie.

Poranny ból głowy – migrena i klasterowy ból głowy

Jedną z chorób, które mogą powodować ból głowy po przebudzeniu jest migrena. Zazwyczaj oznacza on nadejście ataku. Najczęściej jest to tzw. migrena bez aury, charakteryzująca się jednostronnym bólem o różnym nasileniu – od łagodnego po naprawdę uporczywy i męczący. Przybiera on postać bólu pulsującego, któremu mogą towarzyszyć nudności, a także wymioty. Osoby cierpiące na migrenę mogą doświadczać nadwrażliwości na dźwięki i światło (fonofobia i światłowstręt). Migrena jest schorzeniem o podłożu neurologicznym, które częściej dotyka kobiety. Naukowcy zajmujący się badaniem zjawiska uważają, że poranne ból głowy związany jest z mniejszym wydzielaniem melatoniny podczas snu oraz wydzielaniem kortyzolu i serotoniny. Jednocześnie wskazują, że poranne bóle głowy mogą mieć ścisły związek z bezsennością, zaburzeniami poszczególnych faz snu.

Ból głowy rano często mylony z migreną to klasterowy ból głowy. Ta dolegliwość częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Pojawia się on nagle i zazwyczaj jest bardzo silny. Najczęściej silny ból pojawia się w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu, rzadziej w ciągu dnia. Dolegliwości obejmują połowę głowy i twarzy, mogą promieniować do oczu, ucha, sięgać aż do potylicy. Jednocześnie występuje łzawienie oka, pojawia się uczucie jednostronnie zatkanego nosa.

Zobacz też  Ból karku i głowy – co to oznacza?

Ból głowy po przebudzeniu – bezdech senny

Poranny ból głowy może być skutkiem bezdechu. Tego rodzaju problemy znacznie pogarszają jakość snu i mogą wywoływać dolegliwości bólowe. Najczęściej nie są one zbyt silne, dają uczucie ucisku, mogą występować obustronnie lub jednostronnie. Bóle głowy wywołane bezdechem mijają zazwyczaj krótko po wstaniu z łóżka. Choć sam atak bólu nie wymaga leczenia, osoby, u których podejrzewa się bezdech senny powinny udać się do lekarza.

Ból głowy rano jako efekt zaburzenia snu

Poranny ból głowy może również świadczyć o zaburzeniach snu. Opisane zostały również przypadki tzw. śródsennego bólu głowy, który wybudza i uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Zazwyczaj obejmuje całą głowę, mogą towarzyszyć mu nudności. Specjaliści przypuszczają, że jego występowanie ma związek ze zmianami krążenia krwi w mózgu. Badania pokazały, że śródsenny ból głowy występuje w fazie REM, podczas której obserwuje się wzmożony przepływ krwi przez naczynia w mózgu. Ból głowy pojawiający się w nocy lub rano może być spowodowany także przez tzw. bruksizm. Dolegliwość występuje u osób, które podczas snu mimowolnie zgrzytają zębami. Proces ten powoduje silne napięcie mięśni żuchwy. To z kolei może prowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie skroniowo-żuchwowym. Przyczyną zgrzytania może być stres, problemy o podłożu psychicznym. Bruksizm wymaga leczenia u stomatologa, czasem także u fizjoterapeuty oraz psychologa, czy psychiatry.

Ból głowy po przebudzeniu – objaw kłopotów z kręgosłupem

Ból głowy z tyłu pojawiający się po przebudzeniu może świadczyć o problemach z kręgosłupem, zwłaszcza odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Ból może promieniować do potylicy i barków. Przyczyną kłopotów jest niewłaściwa pozycja siedząca podczas pracy z komputerem, pochylanie głowy i zbytnie wysuwanie jej do przodu, co prowadzi do zniesienia lordozy szyjnej. Jak zapobiegać bólowi? Kluczowe jest zadbanie o prawidłową pozycję w trakcie pracy, wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń usprawniających kręgosłup i troska o odpowiednie ułożenie do snu. Warto zaopatrzyć się np. w specjalne poduszki ortopedyczne do spania. Ważny jest także dobrze dobrany materac. Pomocna może być wizyta u fizjoterapeuty i dostosowana do potrzeb terapia manualna. Zwyrodnienia kręgosłupa często są przyczyną dolegliwości bólowych.

Inne przyczyny porannego bólu głowy

Za poranny ból głowy odpowiedzialne może być również nadciśnienie tętnicze krwi, zapalenie zatok, a także każda infekcja wirusowa lub bakteryjna. Tym ostatnim towarzyszy szereg innych objawów – gorączka, katar, kaszel, ból mięśni i stawów, złe samopoczucie. Może to być silny ból głowy lub o umiarkowanym natężeniu. W przypadku infekcji kluczowe jest zwalczanie wszystkich objawów – zbicie gorączki, podanie leków przeciwkaszlowych lub wykrztuśnych, udrożnienie nosa itd. Wystąpienie bólu głowy w przebiegu przeziębienia czy grypy jest częstą dolegliwością.

Zobacz też  Piekący ból głowy – czego to objaw?

Trzeba jednak mieć świadomość, że ból głowy pojawiający się po przebudzeniu może zwiastować także inne, poważne choroby, jak np. guzy mózgu. Najbardziej niepokojące są sytuacje, gdy chory jednocześnie skarży się na mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, czy problemy z zachowaniem równowagi. Szybkiej reakcji wymaga ból głowy przebiegający z bardzo wysoką gorączką, sztywnością karku, nasilający się i wyjątkowo mocny. W takiej sytuacji bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.

Ból głowy a nerwica

Ból głowy może być również objawem nerwicy. Mówi się wtedy o tzw. napięciowym bólu głowy. Zazwyczaj epizody pojawiają się regularnie, a dolegliwości mają umiarkowane nasilenie. Ból pojawia się w okolicy czoła, skroni, rzadziej z tyłu głowy. Jak radzić sobie z napadami bólu głowy w przebiegu nerwicy? Najważniejsze wydaje się ustalenie czynnika wywołującego, stresogennego i unikanie go. Osobom cierpiącym z powodu nerwicy zaleca się także wypróbowanie różnych technik relaksacyjnych – medytacji, jogi, ćwiczeń oddechowych. Konieczna może być zmiana stylu życia, dbanie o codzienną dawkę ruchu i zbilansowaną dietę, a także odpowiednią ilość snu.

Ból głowy z powodu alkoholu i po lekach

Jeśli po przebudzeniu boli cię głowa może to oznaczać, że poprzedniego wieczora wypiłeś o jeden kieliszek za dużo. Picie alkoholu przed snem może powodować poranne bóle głowy. I wcale nie chodzi tu o nadużywanie trunków, ponieważ alkohol jest depresantem, który prowadzi do odwodnienia organizmu, zmiany stężenia hormonów oraz neuroprzekaźników. Poranek po wieczornym wypiciu nawet lampki wina może rozpocząć się bólem głowy. W takiej sytuacji należy zadbać o nawodnienie organizmu.

Wśród przyczyn bólu głowy rozpoczynającego się o poranku jest też przyjmowanie leków. Zdarza się, że leki przeciwbólowe stosowane w walce z dolegliwościami zadziałają odwrotnie, nasilając u niektórych osób ból. Wrażenie tępego ucisku obejmuje całą głowę i pojawia się tuż po obudzeniu. Mogą go powodować zarówno leki dostępne bez recepty (niesteroidowe środki przeciwzapalne), jak i silne opioidowe preparaty.

Jak radzić sobie z bólem porannym bólem głowy?

Pobudka z bólem głowy potrafi skutecznie zniechęcić do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Ból pojawiający się w godzinach nocnych sprawia, że budzisz się niewyspany i zmęczony. Bóle głowy często uniemożliwiają wykonywanie zwykłych obowiązków (np. atak migreny). Jeśli czujesz, że nie dasz rady pójść do pracy, nie masz siły wybrać się do przychodni, możesz skorzystać z naszej oferty. Specjaliści udzielą ci porady, będziesz też mógł otrzymać e-zwolnienie lekarskie, aby zostać w domu i zająć się swoim zdrowiem. Jeśli dolegliwości pojawiają się dość często, wymagają diagnostyki. Warto przede wszystkim skorzystać z pomocy neurologa (może to być zaburzenie w obrębie układu nerwowego). Ból głowy o poranku może także sygnalizować, że źle sypiasz, nie dbasz o higienę snu, masz zły materac, poduszkę. Przyczyna może być błaha i łatwa do wyeliminowania.

Zobacz też  Ból głowy nie przechodzi po tabletkach – jak sobie radzić?

Z bólem głowy możesz radzić sobie na wiele sposobów, jednak najważniejszy wydaje się higieniczny tryb życia, wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, troska o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia, poprawa nawyków związanych ze snem. W przypadku znanej przyczyny kluczowe jest leczenie choroby podstawowej. Pamiętaj, że dolegliwości bólowych nie warto bagatelizować, zawsze obserwuj swój organizm i w porę reaguj, gdy coś cię niepokoi.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.