Ból głowy nie przechodzi po tabletkach – jak sobie radzić?

Bóle głowy są powszechnym problemem i mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. W łagodzeniu dolegliwości pomagają najczęściej leki przeciwbólowe. Co, jednak jeśli ból głowy nie przechodzi po tabletkach? […]

ból głowy nie przechodzi po tabletkach

Bóle głowy są powszechnym problemem i mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. W łagodzeniu dolegliwości pomagają najczęściej leki przeciwbólowe. Co, jednak jeśli ból głowy nie przechodzi po tabletkach? Co robić i gdzie szukać pomocy?

Bóle głowy mogą mieć różne nasilenie, mogą też pojawiać się sporadycznie lub regularnie. Często są to tzw. bóle pierwotne, których nie można powiązać z żadną konkretną chorobą. Do tej kategorii zalicza się migreny, bóle napięciowe czy klasterowe. Dolegliwości bólowe wynikają również z różnego rodzaju schorzeń, ich przyczyną bywa uraz głowy, stany zapalne, choroby narządu wzroku, układu krążenia, guzy mózgu itp. Pacjenci najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe, które znoszą dolegliwości. Sprawa komplikuje się, gdy ból głowy nie przechodzi po tabletkach.

Ból głowy – jak łagodzić dolegliwości?

Gdy boli głowa pacjenci przede wszystkim sięgają po leki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty. Można je kupić nie tylko w aptece, ale także w sklepach, na stacjach benzynowych, w kioskach. Zazwyczaj każdy ma je w domowej apteczce. Specjaliści przyznają jednak, że w wielu przypadkach ból uda się złagodzić lub znieść całkowicie bez pomocy tabletek. Kluczem do sukcesu jest jednak szybkie działanie. Zanim sięgniesz po preparat przeciwbólowy, wypróbuj inne metody. Co możesz zrobić?

  • Pij małymi łykami chłodną wodę, nawodnij organizm. Postaraj się w ciągu godziny wypić litr płynu.
  • Idź na dłuższy spacer i staraj się głęboko oddychać. Wybierz ciche i spokojne miejsce.
  • Przygotuj miskę z zimną wodą, zamocz stopy. Na czoło, skronie i kark połóż zimny kompres. Odpocznij.
  • Weź ciepłą kąpiel.
  • Postaraj się odpocząć. Zasłoń okna, wycisz dźwięki, połóż się wygodnie.
  • Sięgnij po napary ziołowe (pij je regularnie): miętę, melisę, kozłek lekarski, miłorząb, rumianek, szałwię.
  • Poproś o masaż karku i ramion. Spróbuj się odprężyć.
Zobacz też  Ból głowy u dziecka – z czym jest związany i jak można mu przeciwdziałać?

Jeśli żaden ze sposobów nie przynosi ulgi, konieczne będzie sięgnięcie po lek przeciwbólowy. 

Ból głowy nie przechodzi po tabletkach – co robić?

Dopadł cię ból głowy? Nie pomagają tabletki i nie wiesz już, co robić? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ konieczne może być podanie silniejszych leków dostępnych na receptę. Jeśli dolegliwości są intensywne, nie chcesz wychodzić z domu, wybierz konsultacje lekarskie online. Porozmawiasz ze specjalistą, otrzymasz receptę, a jeśli to konieczne zwolnienie. Dowiesz się, czy twoje problemy nie wymagają wykonania badań diagnostycznych.

Kiedy pomoc lekarska jest niezbędna?

Każdy nawracający ból głowy powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Bywają jednak wyjątkowe sytuacje, gdy nie należy leczyć się na własną rękę, a jak najszybciej udać do specjalisty. Niekiedy ból głowy może świadczyć o bardzo poważnych problemach, chorobach mogących zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Jak to sytuacje?

  • Po urazie ból głowy nie ustaje lub narasta.
  • Dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy – sztywność karku, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, niedowłady, zaburzenia mowy, utarta pamięci, zaburzenia równowagi, intensywny ból oka, wysoka gorączka.

Silny, przedłużający się lub nagły ból głowy może być objawem udaru, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wstrząsu mózgu. Nie każdy ból głowy oznacza jednak poważny zdrowotny problem. Może być bowiem spowodowany niewyspaniem się, odwodnieniem, zmęczeniem, sytuacją stresową. Jeśli jednak odczuwasz niepokój, nie możesz sobie poradzić z bólem, skontaktuj się ze specjalistą.

Na pewno choć raz doświadczyłeś bólu głowy. Wiesz zatem, że zazwyczaj wystarczy przyjąć lek, by dolegliwości ustąpiły. Czasem uczucie ucisku, dyskomfortu utrzymuje się przez kilka dni, warto wtedy stosować przedstawione metody łagodzenia nieprzyjemnych symptomów. Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu, co zazwyczaj pozwala zauważyć sytuacje odbiegające od normy, potencjalnie niebezpieczne. To powinno motywować do odbycia wizyty lekarskiej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.