Ból miednicy promieniujący do nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Ból miednicy promieniujący do nóg to najczęściej dolegliwość dotykająca starsze osoby, a jego główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Niestety za ból w tej okolicy odpowiedzialne mogą być także inne poważne […]

Ból miednicy promieniujący do nóg

Ból miednicy promieniujący do nóg to najczęściej dolegliwość dotykająca starsze osoby, a jego główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Niestety za ból w tej okolicy odpowiedzialne mogą być także inne poważne schorzenia. Sprawdź, jakie!

W diagnozowaniu przyczyn bólu miednicy wykorzystuje się badania obrazowe (USG, RTG, tomografię, rezonans magnetyczny), badania laboratoryjne, fizykalne. Istotny jest wywiad z pacjentem, opis charakteru i intensywności dolegliwości. Niekiedy konieczna jest konsultacja z kilkoma specjalistami – ginekologiem, urologiem, internistą, ortopedą. Zdiagnozowanie przyczyny bólu miednicy umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Stosowane jest farmakoterapia, fizjoterapia, a w najcięższych przypadkach wykonywane są zabiegi operacyjne.

Ból miednicy promieniujący do nóg – możliwe przyczyny

Ból miednicy promieniujący do nóg może pojawić się na skutek urazów, przeciążeń lub rozwoju choroby. Jeśli jest uciążliwy lub długotrwały, warto skonsultować się z lekarzem. Na początek może to być telekonsultacja – na podstawie wywiadu specjalista zaleci dalsze postępowanie. Może również przepisać lek przeciwzapalny (zostanie wypisana e-recepta) lub wystawić zwolnienie lekarskie online, jeśli dolegliwości uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Szukając możliwych przyczyn dolegliwości, należy rozważyć występowanie:

  • zwyrodnienia stawu biodrowego;
  • złamania kości miednicy;
  • zespołu trzaskającego biodra;
  • zapalenia kaletki krętarza większego;
  • zespołu krętarzowego;
  • jałowej martwicy głowy kości udowej;
  • uszkodzenia obrąbka stawowego;
  • skoliozy;
  • nowotworów;
  • patologii w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa;
  • patologii w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych.

Na ból miednicy skarżą się również kobiety w ciąży – w tym przypadku przyczyną jest zmiana środka ciężkości ciała, przyrost masy oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej.

Ból miednicy promieniujący do nóg – leczenie dolegliwości

Leczenie bólu miednicy zależne jest od przyczyny, stąd tak duża rola diagnostyki. Poznanie schorzenia, które powoduje dolegliwości pozwala dobrać najlepszy sposób radzenia sobie z bólem. W leczeniu doraźnym zastosowanie mają leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku większości chorób leczenie obejmuje zabiegi z zakresu fizjoterapii. Najpoważniejsze przypadki zostają zakwalifikowane do leczenie chirurgicznego. 

Zobacz też  Ból płuc – czym może być spowodowany ból w płucach?

W przypadku choroby zwyrodnieniowej lekarz może przepisać m.in.:

Niekiedy chory ma tak duże trudności z chodzeniem, że konieczny jest odpoczynek. W takiej sytuacji lekarz może wypisać L4 online. Czas zwolnienia chory powinien przeznaczyć na powrót do zdrowia. W leczeniu bólu miednicy stosuje się także:

  • terapię manualną;
  • masaż tkanek głębokich;
  • terapię powięziową;
  • trening funkcjonalny;
  • elektroterapię;
  • laseroterapię;
  • krioterapię;
  • terapię falami uderzeniowymi.

Nieco innego podejścia wymagają dolegliwości bólowe miednicy spowodowane chorobami narządów wewnętrznych.

Ból miednicy a choroby narządów wewnętrznych

Przyczyną bólu miednicy mogą być choroby ginekologiczne i urologiczne. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku mamy do czynienia z tzw. bólem promieniującym. Choroba toczy się w zupełnie innym miejscu niż wskazują dolegliwości. U kobiet ból miednicy promieniujący do nóg może sugerować endometriozę, mięśniaki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, nowotwory, a także ciążę pozamaciczną. W przypadku zaobserwowania tego rodzaju dolegliwości należy skonsultować się z ginekologiem. 

Zastosowanie odpowiedniego leczenia ginekologicznego pozwoli zmniejszyć lub wyeliminować dolegliwości bólowe w obrębie miednicy.

Ból miednicy promieniujący do nóg może mieć wiele różnych przyczyn, a jego zdiagnozowanie wcale nie należy do łatwych zadań. Dolegliwość wymaga podejścia wielotorowego i szukania źródła problemów w różnych miejscach. Trzeba jednak podkreślić, że powodem dolegliwości może być siedzący tryb życia i brak ruchu. To aspekty, które również należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszych sposobów na wyeliminowanie bólu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.