Ból pod lewym żebrem – przyczyny, diagnoza, leczenie

Kłujący, pulsujący lub uciskający ból pod lewym żebrem to objaw, który występuje przy wielu różnych dolegliwościach zdrowotnych. Niektóre mają charakter ostry, inny przewlekły. Żadnej nie należy bagatelizować. Zobacz, co robią lekarze, gdy pacjenci zgłaszają taki problem!

Ból pod lewym żebrem

Ból pod lewym żebrem to niekoniecznie poważny powód do niepokoju, ale z pewnością stanowi ważny sygnał ze strony organizmu o stanie zdrowia. Należy bez zbędnej zwłoki zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po wstępnym rozpoznaniu zdecyduje o dalszym postępowaniu i skierowaniu do specjalisty. Wśród możliwych przyczyn bolesności lewej strony brzucha i boku są m.in. pęknięcia kości, komplikacje po złamaniu, zaburzenia i stany zapalne przewodu pokarmowego, uszkodzenia nerwów oraz innych narządów w tej części jamy brzusznej. Leczenie objawu oraz pierwotnej przyczyny zależy od zdiagnozowanego schorzenia.

Ból pod lewym żebrem w wyniku uszkodzenia kości. Dolegliwości bólowe po urazach, chorobach

Do pęknięcia lub złamania żebra może dojść w wyniku upadku lub silnego uderzenia. Istnieje ryzyko, że kość przebije płuco i rozwinie się odma opłucna – taki pacjent powinien być natychmiast hospitalizowany. W tym przypadku bólowi pod lewym żebrem (lub prawym, w zależności od miejsca urazu) będą towarzyszyć m.in. kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie tętna. Bolesności pojawiają się również przy zapaleniu płuc i opłucnej. Przy uszkodzeniu kości zagrożone są też śledziona i wątroba.

Nie każdy wypadek i uraz mechaniczny żeber stanowi tak poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, jak przebite organy. Czasami pacjent nawet przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że doszło do naruszenia struktury żeber. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas oddychania, wysiłku fizycznego i dotykania bolących miejsc. Istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych i organów w jamie brzusznej – nie tylko odłamki kości mogą powodować takie powikłania. Tak zwana neuralgia międzyżebrowa występuje również przy:

  • chorobach naczyniowych układu krwionośnego;
  • cukrzycy;
  • mocznicy;
  • toczniu rumieniowatym;
  • zmianach wynikających z problemów z kręgosłupem.
Zobacz też  Ból w lewym boku – o czym może świadczyć? Problemy ginekologiczne, kolki nerkowe, trzustka i nie tylko!

Przyczyny bólu pod lewym żebrem ze śledziony i układu pokarmowego – żołądka, trzustki, okrężnicy

Splenomegalia, czyli powiększenie śledziony, to jedna z możliwości, która wymaga weryfikacji u lekarza. Lekkie bóle brzucha z lewej strony mogą być wywołane nadmiernym obciążeniem przewodu pokarmowego. Ciężkie, tłuste potrawy i wysoko przetworzona żywność sprzyjają niestrawności, wzdęciom, nudnościom i wymiotom, refluksowi żołądka, kolce jelitowej czy zespołowi jelita drażliwego. W takich przypadkach powinna pomóc zmiana diety na bardziej lekkostrawną.

Silniejsze bóle pod lewym żebrem pojawiają się głównie w związku z zaburzeniami w obrębie:

  • żołądka, np. wrzody, nadżerki błony śluzowej w wyniku zwiększenia kwasowości oraz zakażenia bakterią Helicobacter pylori;
  • trzustki, m.in. torbiel na ogonie narządu, stany zapalne i zmiany nowotworowe;
  • jelita cienkiego;
  • największej części jelita grubego – naruszona błona śluzowa, choroba uchyłkowa, zapalenie, zagięcie śledzionowe okrężnicy.

Ból z lewej strony pod żebrem – inne przyczyny dolegliwości. Tętniak aorty, kolka nerkowa, kamica

Poniżej linii żeber znajduje się wiele organów, naczyń krwionośnych i limfatycznych, zakończeń nerwowych oraz węzłów chłonnych. Samodzielne rozpoznanie przyczyny dolegliwości bólowych przez pacjenta jest praktycznie niewykonalne. Uciążliwy ból pod lewym żebrem może wskazywać na takie problemy, jak:

  • półpasiec;
  • tętniak aorty brzusznej;
  • kamica dróg żółciowych;
  • niedobór witaminy B;
  • kamica nerkowa;
  • kolka nerkowa;
  • zaburzenia ginekologiczne – torbiel jajnika, zapalenie macicy lub przydatków, bolesna miesiączka albo owulacja, ciąża pozamaciczna.

Intensywne lub długotrwałe bolesności to wystarczający powód, by wziąć zwolnienie lekarskie online i udać się na badania do placówki medycznej. Nie można również wykluczyć, że pacjentowi doskwiera promieniujący ból pod lewym żebrem, którego źródło znajduje się w zupełnie innym miejscu. Najlepszym przykładem takiej sytuacji będzie skręt jajnika u kobiety. Jedną z przyczyn może być również zapalenie wyrostka robaczkowego – nie tylko u osób z odwróceniem trzewi. Są przypadki, których przebieg jest mocno zbliżony do przewlekłego zapalenia trzustki.

Kłucie, ucisk, ból pod żebrami z lewej strony promieniuje do pleców. Objawów nie wolno lekceważyć

Silne i przewlekłe bóle brzucha i podbrzusza – bez względu na miejsce odczuwania – mogą mieć mnóstwo różnych przyczyn. Część dolegliwości jest stosunkowo niegroźna, a organizm radzi sobie z nimi bez dodatkowego wsparcia. Wiele schorzeń wymaga jak najszybszej diagnostyki i podjęcia stosownego leczenia. Przykładowo kłucie w lewym boku, połączone z innymi oznakami, może zwiastować zawał mięśnia sercowego. Podczas wywiadu medycznego należy poinformować lekarza o wszystkich oznakach, okolicznościach oraz szczegółach. Pytania wstępne najczęściej dotyczą:

  • lokalizacji ogniska bólu;
  • stopnia nasilenia dolegliwości;
  • ostatnio przyjmowanych pokarmów;
  • dodatkowych objawów;
  • innych chorób i zażywanych leków.
Zobacz też  Ból żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

Pierwszym badaniem, jakiemu poddaje się pacjenta z bólem pod żebrami z lewej strony, jest badanie palpacyjne jamy brzusznej. Odpowiednio dozowany ucisk na miękkie tkanki pozwala dokładnie zlokalizować miejsce bolesności i ocenić stan niektórych narządów, np. powiększenie śledziony. Niejednokrotnie konieczne są dokładniejsze, specjalistyczne testy i badania diagnostyczne.

Do zdiagnozowania bólu pod lewym żebrem potrzebne są badania obrazowe i endoskopowe jamy brzusznej

Jeśli pacjent bierze L4 online z powodu dolegliwości bólowych, nie powinien ograniczać się do odpoczynku w domu. Warto udać się na badania i po szczegółowe zalecenia. Zazwyczaj w pierwszej kolejności lekarze zlecają wykonanie badań obrazowych. Dalsze postępowanie zależy od tego, jakie zmiany uda się wychwycić. Podstawowe metody diagnostyczne to:

  • ultrasonografia jamy brzusznej;
  • endosonografia – USG z wnętrza układu pokarmowego;
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny;
  • morfologia krwi.

Dokładne rozpoznanie chorób żołądka i jelit, które najczęściej odpowiadają za ból pod lewym żebrem, jest możliwe głównie dzięki gastroskopii i kolonoskopii. Pierwsze z wymienionych badań endoskopowych umożliwia m.in. wykonanie testy ureazowego pod kątem zakażenia bakteryjnego. Podczas drugiej procedury często pobiera się wycinki ścianek jelitowych do analizy pod mikroskopem.

Łagodzenie, leczenie bólu zlokalizowanego w boku i podbrzuszu zależy m.in. od chorego narządu

W niektórych przypadkach wystarczy leczenie objawowe i zachowawcze. Łagodne bóle pod lewym żebrem można uśmierzyć m.in. poprzez farmaceutyki, terapię manualną i zmianę nawyków żywieniowych. Poważniejsze choroby wymagają operacji. Z kolei na nerwobóle mogą pomóc ciepłe okłady i rozgrzewające maści. Sposób leczenia to kwestia indywidualna, dopasowywana do potrzeb konkretnego pacjenta. Chory powinien skrupulatnie przestrzegać wszystkich otrzymanych zaleceń.

Leki, które mogą pomóc na silny ból pod lewym żebrem

Przy łagodnych, umiarkowanych dolegliwościach ulgę mogą przynieść środki dostępne bez recepty. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe to paracetamol i ibuprofen – przy wysokim nasileniu ostrego bólu pojawiającego się w lewej okolicy podżebrowej mogą nie wystarczyć. Silne nerwobóle mogą wymagać podania silniejszych substancji, na które potrzebna jest ważna e-recepta (lub zlecenie papierowe). Wśród tego rodzaju leków są między innymi:

Zobacz też  Ból nóg podczas okresu – jakie są przyczyny? Jak radzić sobie z objawem?

Nie zaleca się przyjmowania nawet leków dostępnych bez recepty samodzielnie – najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn dolegliwości bólowych, a następnie stosować się do zaleceń. Bez badań palpacyjnych brzucha wykonywanych przez kompetentną osobę – a w niektórych przypadkach także zaawansowanych testów diagnostycznych – niezwykle trudno jest określić rzeczywiste źródło problemu i dopasować terapię. Ból pod lewym żebrem wymaga indywidualnej analizy oraz sposobu leczenia adekwatnego do dolegliwości trapiących pacjenta.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.