Ból rąk i nóg – co jest przyczyną? Jak postępować?

Ból rąk i nóg może objawem nerwicy, ale także choroby. Do najczęstszych przyczyn zalicza się infekcje, choroby reumatyczne, neuropatię cukrzycową, choroby narządów wewnętrznych. Dolegliwości mogą pojawić się jako efekt nadmiernego […]

Ból rąk i nóg

Ból rąk i nóg może objawem nerwicy, ale także choroby. Do najczęstszych przyczyn zalicza się infekcje, choroby reumatyczne, neuropatię cukrzycową, choroby narządów wewnętrznych. Dolegliwości mogą pojawić się jako efekt nadmiernego wysiłku lub przeciążenia.

Jednoczesny ból rąk i nóg kojarzony jest zazwyczaj z bólem mięśni. I rzeczywiście może pojawić się po zbyt intensywnym treningu lub w konsekwencji urazu. Również nadmierny, przedłużający się stres odbija się niekorzystnie na stanie mięśni, powodując dolegliwości bólowe. Ból rąk i nóg jest także charakterystyczny dla grypy i chorób zwyrodnieniowych stawów. Odnalezienie właściwej przyczyny bólu pozwoli wdrożyć leczenie i zredukować nieprzyjemne dolegliwości.

Ból rąk i nóg – podłoże infekcyjne

Bóle mięśni i stawów towarzyszą sezonowym chorobom jak grypy i przeziębienia. Chory skarży się również na pogorszone samopoczucie, osłabienie, bóle głowy. Pojawia się gorączka, dreszcze, katar i kaszel. W przypadku infekcji o podłożu wirusowym stosuje się leczenie doraźne, łagodzenie dolegliwości lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi. Grypa wymaga wyleżenia, dlatego chory powinien pozostać w domu (przyda się L4 online). Choć ból rąk i nóg jest męczącym objawem, mija samoistnie wraz z pozostałymi objawami infekcji. W przypadku bakteryjnego nadkażenia stosuje się antybiotykoterapię.

Ból rąk i nóg – choroby o podłożu reumatycznym

Dolegliwości bólowe rąk i nóg mogą być spowodowane rozwojem choroby o podłożu reumatycznym. Zalicza się do nich m.in.:

  • RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów – w przebiegu choroby dochodzi do spadku masy ciała, może pojawić się niewysoka gorączka, a także ogólne zmęczenie i osłabienie;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów – prawdopodobieństwo ich rozwoju wzrasta wraz z wiekiem, a sprzyja mu nadwaga, przebyte urazy i przeciążenia;
  • zapalenie ścięgien – oprócz bólu chory odczuwa sztywność stawów, obserwuje obrzęki; dolegliwości bólowe pojawiają się podczas wykonywania określonych ruchów.
Zobacz też  Ból trzustki – przyczyny i leczenie. Jak dbać o trzustkę?

Większość wymienionych chorób leczy się farmakologicznie. Terapia taka uzupełniana jest o zabiegi fizjoterapeutyczne. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów to schorzenie, które prowadzi do upośledzenia zdolności ruchowych i znacznie pogarsza jakość życia. Najczęściej obejmuje stawy kolanowe, biodrowe, palców rąk i nóg. W leczeniu stosuje się m.in.:

Wiele leków przeznaczonych do leczenia chorób zwyrodnieniowych wydawanych jest z przepisu lekarza. Konieczna będzie recepta lub e-recepta wystawiona podczas telekonsultacji.

Ból rąk i nóg a inne możliwe przyczyny

Ból rąk i nóg może świadczyć o chorobach narządów wewnętrznych, np. tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność mogą wywoływać problemy z poruszaniem się, bóle mięśniowe. W takiej sytuacji konieczna jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia choroby podstawowej. Lekarz zleci badania laboratoryjne, a jeśli to konieczne rozszerzy diagnostykę o badania obrazowe (USG tarczycy). Objawami, które powinny wzbudzić czujność są bolesne skurcze mięśni (zwłaszcza pojawiające się przy niższych temperaturach), ból, sztywność oraz obrzęk stawów, osłabienie mięśni. Silne dolegliwości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego niezbędne może być zwolnienie L4 (lub zwolnienie lekarskie online).

Bóle mięśni spowodowane są również niedoborami, np. wapnia i magnezu. W takiej sytuacji warto zmodyfikować dietę, zadbać, by była dobrze zbilansowana i dostarczała niezbędnych składników odżywczych. Również niedobór witaminy D powoduje osłabienie mięśni, dolegliwości bólowe, skurcze. Jeśli podejrzewasz, że za bóle rąk i nóg może odpowiadać niedobór jakichś witamin czy minerałów, porozmawiaj z lekarzem. Poza zmianą sposobu odżywiania może zalecić suplementację.

Ból rąk i nóg może mieć różne przyczyny – od oczywistych przeciążeń czy kontuzji po różnego rodzaju zwyrodnienia i choroby. Jeśli dolegliwości niepokoją cię, skonsultuj się z lekarzem ogólnym lub ortopedą. Być może wystarczy badanie fizykalne, a może pogłębiona diagnostyka. Poznanie przyczyny dolegliwości pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić komfort życia pacjenta.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.