Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża. Co oznaczają te symptomy?

Kiedy pojawia się brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża wiele kobiet zaczyna podejrzewać ciążę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wystąpienia podobny objawów. Jakie przypadłości sygnalizują w taki sposób swoją […]

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża

p

Kiedy pojawia się brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża wiele kobiet zaczyna podejrzewać ciążę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wystąpienia podobny objawów. Jakie przypadłości sygnalizują w taki sposób swoją obecność?

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża rzeczywiście mogą oznaczać początek ciąży. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie testy oraz umówić na wizytę do ginekologa. Konsultacja lekarska potrzebna będzie również po to, by wykluczyć inne możliwe przyczyny. Wymienione symptomy pojawiają się na przykład przy problemach z tarczycą lub jajnikami.

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża a ciąża

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży jest brak miesiączki. Dla kobiety to sygnał, że może być w ciąży. Jednak, jak wspomnieliśmy, brak miesiączki miewa również inne przyczyny i dlatego należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Niekiedy ten stan wymaga bardziej zaawansowanego leczenia, w czym pomocna bywa e-recepta.

Nie tylko brak miesiączki – ból podbrzusza i krzyża to inne objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się dziecka. Zwykle występują już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Ból podbrzusza często pojawia się w odstępie kilku dni lub tygodni od momentu, w którym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Jest on spowodowany wzrostem wielkości macicy i powiększeniem jajników. Ból krzyża to z kolei objaw związany z odpowiedzią organizmu na zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży.

Ból podbrzusza i brak miesiączki – inne możliwe przyczyny

O ile wiadomość o ciąży dla większości kobiet jest powodem do radości, o tyle brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża wywołany chorobą, będzie przyczyną niepokoju. Na co mogą wskazywać te symptomy? W tym przypadku można podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Kobiety z podobnymi problemami zdrowotnymi mogą skorzystać z L4 online, które pozwoli odzyskać równowagę i skupić się na leczeniu.

Zobacz też  Ból brzucha promieniujący do pleców – charakterystyka. Przyczyny i leczenie objawu

Jeśli przyczyną są zaburzenia równowagi tego gruczołu, można podejrzewać zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Wiąże się to niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycowych, co ma wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu. W wyniku tego kobietom zatrzymuje się miesiączka, bywa ona nieregularna oraz bardzo obfita.

Brak okresu i ból podbrzusza a zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników bardzo często przejawia się brakiem miesiączki, bólem podbrzusza i krzyża. Cykle miesiączkowe są nieregularne, podobnie jak owulacja, co utrudnia zajście w ciąże. Inne pojawiające się objawy to między innymi trądzik, hirsutyzm oraz potwierdzony badaniami nadmiar androgenów.

Pod uwagę należy wziąć również inne przypadłości, w tym:

  • guzy jajników;
  • atrezja macicy;
  • wady rozwojowe narządów płciowych;
  • nowotwory.

W wielu przypadkach leczenia bywa długie, wymaga też częstych nieobecności. Znakomitym ułatwieniem jest zwolnienie lekarskie online, które można otrzymać, nie wychodząc z domu.

Diagnostyka i leczenie braku miesiączki i bólu podbrzusza

Jeśli pojawi się symptom, którym jest brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża warto najpierw wykonać domowy test ciążowy. Można to zrobić już 7 dni po zapłodnieniu, jednak zaleca się, by poczekać przynajmniej do dnia spodziewanego okresu. Wynik testu powinien rozwiać największe wątpliwości.

Jeżeli okaże się negatywny, a objawy nie ustąpią, trzeba udać się do lekarza. Standardową procedurą jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, a także wykonanie USG jamy brzusznej. Pozwoli to odkryć potencjalne nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do występowania tych charakterystycznych objawów. Późniejsze leczenie będzie zależało od postawionej diagnozy.

Leki, które pomagają w uśmierzeniu bólu

W przypadku gdy kobieta nie jest w ciąży, a ból jest trudny do zniesienia, warto zastosować odpowiednie leki. Sprawdzone środki przeciwbólowe to między innymi:

Zobacz też  Ból brzucha w ciąży w górnej części – przyczyny, diagnostyka, postępowanie

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża to symptomy, których lepiej nie lekceważyć. Nawet jeśli oznaczają ciążę, warto skonsultować je z lekarzem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.