Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha – o czym mogą świadczyć?

Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha mogą świadczyć o poważnych schorzeniach ginekologicznych. Jeśli utrzymują się długo lub przybierają na sile, należy skontaktować się ze specjalistą. Badanie pozwoli wykluczyć polipy, mięśniaki czy nadżerki.

brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha

Samo brązowe plamienie może świadczyć o rozpoczęciu menopauzy lub zwiastować ciążę. Niekiedy towarzyszy paniom stosującym doustną terapię hormonalną. Wiąże się także z nieprawidłowym poziomem hormonów – obniżeniem estrogenów w fazie owulacji lub zbyt małą produkcją progesteronu przez ciałko żółte. Bywa również symptomem chorób i nieprawidłowości w obrębie narządów układu rozrodczego – może zwiastować polipy szyjki macicy, mięśniaki, zakażenie bakterią chlamydii. W takim przypadku często towarzyszy mu ból brzucha.

Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha – możliwe przyczyny

Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha mogą wskazywać na raka szyjki macicy. Na początkowym etapie choroba przebiega bezobjawowo, następnie pojawiają się brązowe upławy, bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej, obrzęki kończyn dolnych, bolesne parcie na mocz i stolec, krwawienie po stosunku. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem.

Brązowa wydzielina z pochwy oraz dolegliwości bólowe mogą również towarzyszyć polipom macicy. Ból pojawia się, gdy polipy są już duże i ma charakter skurczów. Polipy są zazwyczaj tworami łagodnymi, które bardzo dobrze reagują na terapię hormonalną. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak przeprowadzenie zabiegu histeroskopii (wycięcia zmian metodą endoskopową). 

Inną przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny oraz bólu podbrzusza może być nadżerka szyjki macicy. Objawy są niespecyficzne, dlatego w razie pojawienie się krwawienia międzymiesiączkowego, brązowawych upławów czy nieprzyjemnego zapachu z pochwy warto udać się do ginekologa. 

Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha – chlamydioza

Brązowe upławy, krwawienia międzymiesiączkowe, ból podbrzusza mogą także wskazywać na infekcję intymną, np. chlamydiozę. Jest to choroba przenoszona drogą płciową, dlatego na zachorowanie narażone są wszystkie osoby aktywne seksualnie. Diagnostyka polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy lub kanału szyjki macicy. Infekcja leczona jest antybiotykami podawanymi doustnie. Skuteczne leki to:

Zobacz też  Ból brzucha pod mostkiem na środku – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Leki te wydawane są na receptę (także e-recepta) i muszą być przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza. 

Brązowa wydzielina – inne przyczyny

Brązowe plamienie nie zawsze jest powodem do niepokoju, jednak w przypadku pojawienia się wydzieliny, warto porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Jeśli masz wątpliwości, możesz umówić się na konsultację przez internet – specjalista przeprowadzi wywiad i wytłumaczy, jak postępować. Podczas rozmowy ma możliwość wystawić L4 online, receptę lub skierowanie na badania. Jakie mogą być inne przyczyny brązowych upławów?

Brązowa wydzielina i dolegliwości bólowe mogą wynikać ze zmian hormonalnych i świadczyć np. o zbliżającej się menopauzie, ale także o zapłodnieniu. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne trwające zazwyczaj nie dłużej niż 3 dni). 

Brązowa wydzielina z pochwy i ból brzucha – leczenie

Większość pań niepokoi się, gdy obserwuje brązową wydzielinę z pochwy i odczuwa dolegliwości bólowe. Trzeba pamiętać, że te objawy nie muszą oznaczać żadnej poważnej choroby. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ginekologiem. Jeśli ból jest intensywny i utrudnia normalne funkcjonowanie, można skorzystać z L4 (może to być zwolnienie lekarskie online). Problemu nie wolno jednak bagatelizować, ponieważ w wielu przypadkach czas wykrycia nieprawidłowości ma kluczowe znaczenie.

Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości i może obejmować podawanie antybiotyków, leków hormonalnych, ale także wykonanie zabiegu. Każda kobieta powinna regularnie poddawać się badaniu ginekologicznemu, wykonywać cytologię, a także USG narządów rodnych i piersi. Profilaktyka jest sposobem na szybkie wykrycie niepokojących zmian, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy choroby.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.