Co na zatrucie pokarmowe? Jak leczyć dolegliwości?

Najczęstszą przyczyną zatrucia pokarmowego jest spożycie żywności zakażonej drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego skutkują bólem, biegunką, wymiotami. Co na zatrucie pokarmowe będzie najskuteczniejsze? Przeczytaj! Za zatrucie pokarmowe mogą […]

co na zatrucie pokarmowe

Najczęstszą przyczyną zatrucia pokarmowego jest spożycie żywności zakażonej drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego skutkują bólem, biegunką, wymiotami. Co na zatrucie pokarmowe będzie najskuteczniejsze? Przeczytaj!

Za zatrucie pokarmowe mogą być odpowiedzialne bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez spożycie żywności przeterminowanej, nieświeżej, przechowywanej w niewłaściwych warunkach. Główne objawy to ból brzucha, nudności, wymioty. Może wystąpić gorączka, ból mięśni, dreszcze, ogólne pogorszenie samopoczucia. Zatrucie może prowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia, dlatego kluczowe jest przyjmowanie płynów oraz uzupełnianie elektrolitów. Co na zatrucie pokarmowe będzie najlepsze? Jak je leczyć?

Jak poradzić sobie z objawami zatrucia pokarmowego?

Efektem intensywnych wymiotów i biegunki może być odwodnienie organizmu, szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci i osób starszych. Właśnie dlatego przy zatruciu pokarmowym istotne jest uzupełnienie niedoboru elektrolitów, przyjmowanie płynów. Co na zatrucie pokarmowe podawać do picia? Chorzy mogą pić przegotowaną wodę (małymi łykami, np. łyżeczką) lub specjalne płyny nawadniające dostępne w aptekach. Preparaty te przeznaczone są dla pacjentów w każdym wieku, dostarczają organizmowi glukozę, sód, potas, a niekiedy również witaminę C. Możesz też wypróbować sposób domowy, przygotowując miksturę z wody, miodu, soku owocowego i szczypty soli. 

Pacjentom poleca się również stosowanie węgla aktywowanego, który wiąże toksyny i umożliwia ich szybkie usunięcie z organizmu. Dolegliwości może również zmniejszyć herbata z suszonych owoców borówki czernicy. Niekiedy skuteczne może okazać się podawanie probiotyku (szczególnie gdy jest to zatrucie o podłożu wirusowym). Co na zatrucie pokarmowe pomoże złagodzić dolegliwości? Gdy problemy są wyjątkowo uciążliwe, podaje się leki hamujące wymioty i preparaty przeciwbiegunkowe. Należą do nich:

Zobacz też  Zatrucie sokiem z czarnego bzu. Czy czarny bez może szkodzić?

Większość leków wydawana jest jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Pamiętaj, że dostępna jest również e-recepta przez internet, wystarczy umówić się na rozmowę z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

Co na zatrucie pokarmowe? Rola diety

W leczeniu zatrucia pokarmowego ogromną rolę odgrywa dieta, której podstawowym zadaniem jest nawodnienie organizmu. W kolejnych dniach można rozszerzać jadłospis o gotowane ziemniaki, ryż lub makaron, następnie dołączyć gotowane warzywa, chude mięso. Warto sięgnąć po krakersy czy herbatniki. Podstawową zasadą jest spożywanie produktów lekkostrawnych. Tempo rozszerzania menu będzie zawsze sprawą indywidualną i zależy od tego, jak szybko chory wraca do zdrowia. 

Objawy zatrucia pokarmowego mogą być na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków zawodowych. Jeśli źle się czujesz i nie masz możliwości udać się do przychodni, skorzystaj z możliwości, jaką jest konsultacja lekarska online. To sposób na szybką diagnozę i wybór odpowiedniej metody leczenia. W większości przypadków zatrucie może być leczone w warunkach domowych, nie wymaga hospitalizacji. Często jednak powoduje ogromne zmęczenie i wyczerpanie organizmu, co wymaga kilkudniowej rekonwalescencji. W takim przypadku warto sięgnąć po zwolnienie lekarskie online. 

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Wiesz już, co na zatrucie pokarmowe będzie najskuteczniejsze. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest zapobieganie. Profilaktyka zatruć pokarmowych polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny – dokładnym i częstym myciu rąk (głównie przed jedzeniem, przygotowywaniem posiłków), a także owoców i warzyw. Jedzenie należy przechowywać w odpowiednich warunkach i temperaturze, unikać spożywania potraw niedogotowanych oraz tych, na których pojawiła się pleśń. Zawsze sprawdzaj datę ważności produktów spożywczych i rezygnuj z tych, których termin przydatności minął. Pamiętaj, aby ponownie nie zamrażać raz rozmrożonych dań.

Zatrucie pokarmowe może się zdarzyć osobie w każdym wieku. Większość objawów mija po kilku dniach. Z lekarzem warto się skonsultować, jeżeli choroba dotyka niemowląt, małych dzieci, ciężarnych lub osób w podeszłym wieku. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.