Covid, wysypka i inne zmiany skórne to dość częsty objaw zakażenia. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić?

Infekcja Covid-19 to nie tylko objawy ze strony układu oddechowego czy pokarmowego, ale symptomem zakażenia wirusem mogą być także rozmaite zmiany skórne dotyczące zarówno twarzy, jak i np. rąk i […]

covid wysypka

Infekcja Covid-19 to nie tylko objawy ze strony układu oddechowego czy pokarmowego, ale symptomem zakażenia wirusem mogą być także rozmaite zmiany skórne dotyczące zarówno twarzy, jak i np. rąk i stóp. Jak rozpoznać covidowy stan zapalny skóry?

Skórne objawy zakażenia Sars-Cov-2 mogą, ale nie muszą występować. Jeśli już się pojawią, to także w różnych okresach zachorowania. Czasem może to być początek infekcji, a czasem jej koniec. Niekiedy występują w ramach tzw. long Covid, czyli na kilka tygodni czy nawet miesięcy po przebytej chorobie. Jakie objawy skórne można wiązać z Covid? Wysypka, pokrzywka, świąd i inne dolegliwości, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Wysypka covidowa. Jak wygląda ten problem dermatologiczny?

Objawy Covid-19 na skórze łatwo jest pomylić z innymi schorzeniami natury dermatologicznej, ponieważ nie są one jednoznaczne. Przeprowadzono jednak badania, na podstawie których wyróżniono kilka zasadniczych objawów szczególnie związanych z obecnością koronawirusa. Należą do nich:

  • wysypka pokrzywkowa;
  • zmiany podobne do siności siatkowatej;
  • zlewająca się wysypka rumieniowa/plamisto-grudkowa/odropodobna;
  • wykwit grudkowo-pęcherzykowy;
  • zmiany podobne do odmrożeń;
  • zmiany typu plamicy.

Czasem tego rodzaju covidowe zmiany na skórze wiążą się z z lekkim, a czasem z ciężkim przebiegiem infekcji. Jak objawiają się poszczególne zmiany dermatologiczne?

Wysypka pokrzywkowa

Te zmiany najczęściej dotyczą młodych dorosłych, przede wszystkim na kończynach i tułowiu. Pokrzywce często towarzyszą także ogólnoustrojowe zmiany, a sama wysypka według badań utrzymuje się na skórze przez około 7 dni.

Zobacz też  Jak się przygotować do testu na COVID-19? Który rodzaj testu na koronawirusa jest dostępny dla pacjenta?

Zmiany podobne do siności siatkowatej

Takie objawy zakażenia koronawirusem dotyczą głównie osób starszych i są oznaką problemów z układem krążenia. Jeżeli jednak pojawiają się dość niespodziewanie, bardzo prawdopodobne, że doszło do zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Jak je rozpoznać? Na skórze dostrzec można siatkę niebiesko-czerwonych plam.

Zlewająca się wysypka rumieniowa/plamisto-grudkowa/odropodobna

Jeśli chodzi o Covid, wysypka tego typu pojawia się w przypadku jego ciężkiego przebiegu. Zmiany dotyczą głównie tułowia i często towarzyszą im inne objawy obecności wirusa. Zmiany rumieniowo-grudkowe ustępują zwykle po około 10 dniach.

Wykwit grudkowo-pęcherzykowy

Są to niewielkie, czasem swędzące pęcherze, które pojawić się mogą na kończynach i tułowiu. Wraz z ogólnoustrojowymi objawami taka wysypka utrzymuje się przy Covid-19 zwykle przez około tydzień.

Zmiany podobne do odmrożeń

Takie zmiany dotyczą ok. 19 proc. pacjentów z Covid. Wysypka, a raczej plamy pojawiające się ciele pacjenta, widoczne są przede wszystkim na palcach. Zmiany pseudoodmrozinowe są bolesne, mogą wywoływać duży dyskomfort i uczucie swędzenia.

Zmiany typu plamicy

Ten problem dotyczy przede wszystkim pacjentów w podeszłym wieku i z ciężkim przebiegiem choroby. Choć nie występuje często, to jest dość poważny i może świadczyć o problemach z zapaleniem naczyń krwionośnych.

Gdzie może pojawić się wysypka w ramach Covid-19?

To, że Covid-19 atakuje również skórę, nie jest dziwne, jednak zaskakuje mnogość odmian zmian dermatologicznych, które mogą wynikać z infekcji. Wykwity mogą mieć różny kształt, wygląd oraz obszar występowania. Zmiany związane z Covid można więc zaobserwować:

  • na dłoniach i stopach;
  • w okolicy ust;
  • na tułowiu.

Zmiany covidowe w wyniku infekcji. Diagnostyka

Jeśli chodzi o diagnostykę zmian skórnych, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne schorzenia, z których wynikać mogą pojawiać się takie objawy. Nierzadko u pacjentów zmiany skórne to po prostu reakcja alergiczna. Aby potwierdzić lub wykluczyć infekcję wirusową Sars-Cov-2, przeprowadza się badanie histopatologiczne, które podpowiada nam źródło konkretnej wysypki. Covid to przypadek, w którym może się utrzymywać na ciele naprawdę długo, dlatego konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Jeżeli czekasz na wyniki badań, a zmiany są dla ciebie naprawdę uciążliwe, możesz poprosić lekarza o przepisanie środków łagodzących dany typ wysypki.

Zobacz też  Saturacja – Covid to stan, w którym wymaga ona szczególnej uwagi. Czy warto zainwestować w domowy pulsoksymetr?

W trakcie wizyty lekarz wystawi ci tzw. e-receptę, dzięki czemu zakupu dokonasz w każdej aptece, bez konieczności zabierania ze sobą dokumentu w tradycyjnej formie. Wystarczy, że podczas zakupu podasz farmaceucie kod dostępu do recepty (otrzymasz go mailem lub SMS-em) i swój pesel. E-receptę uzyskasz także za pośrednictwem naszego portalu, na który możesz się zalogować, zakładając indywidualny profil.

Zakażenie Covid – wysypka i jej leczenie

W przypadku zmian skórnych związanych z Covid-19 nie stosuje się żadnego konkretnego postępowania medycznego. Zwykle należy obserwować wysypkę i korzystać ze wspomnianych preparatów łagodzących jej objawy. Jeśli dochodzi do cięższych przypadków i poważnych wykwitów na skórze, u takich pacjentów wdraża się leczenie ogólnoustrojowe, w ramach którego stosuje się kortykosteroidy.

W przypadku ciężkiego przebiegu Covid wysypka na ciele także może oznaczać poważne problemy, jak uszkodzenie komórek czy zaburzenia krzepnięcia, jednak u większości pacjentów są to raczej niegroźne symptomy Covid-19. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć – jeśli chorujesz na Covid i zauważysz u siebie rumień, obrzęk czy wysypkę, skontaktuj się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych powikłań związanych z obecnością wirusa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.