Depresja alkoholowa – przyczyny, objawy, leczenie

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do pojawienia się zaburzeń psychicznych. Depresja alkoholowa wymaga leczenia pod opieką specjalisty. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do depresji. Ten fakt znany jest psychoterapeutom, […]

depresja alkoholowa

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do pojawienia się zaburzeń psychicznych. Depresja alkoholowa wymaga leczenia pod opieką specjalisty.

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do depresji. Ten fakt znany jest psychoterapeutom, psychologom i psychiatrom. Depresja alkoholowa może być zarówno skutkiem picia, jak i jego przyczyną. Osoba uzależniona od alkoholu pije, ponieważ odczuwa smutek związany ze swoim uzależnieniem. Chorzy na depresję piją, aby złagodzić objawy choroby. Więcej o powiązaniu alkoholizmu z depresją dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest depresja alkoholowa?

Depresja alkoholowa to pojęcie bardzo szerokie. Kryją się za nim zaburzenia afektywne pierwotne oraz wtórne. Choroba może objawiać się klasycznymi symptomami depresyjnymi, czyli przygnębieniem, niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Objawy te połączone są z uzależnieniem od alkoholu. Alkoholizm wpływa na wywołanie depresji, a ona na potrzebę upicia się. Jest to w pewnym sensie błędne koło.

Objawy depresji alkoholowej

Choroba daje bardzo zróżnicowane objawy. Jeżeli symptomy depresji wzmagają się po odstawieniu alkoholu, to ma to związek z tak zwanym zespołem abstynencyjnym, który pojawia się w ciągu pierwszych 36 godzin od momentu odstawienia alkoholu. 

Pojawiają się wtedy:

T

en rodzaj depresji alkoholowej mija samoistnie i nie podlega leczeniu.

Wyróżnia się jeszcze stan depresyjny wtórny. Związany jest on z epizodami bardzo głębokiego smutku. Pojawiają się objawy:

  • pesymizm;
  • bezsenność;
  • przygnębienie;
  • brak sensu życia;
  • brak wiary w siebie;
  • smutek.


Konsekwencją wtórnej depresji alkoholowej mogą być próby samobójcze. Jeżeli odczuwasz powyższe objawy, to skontaktuj się z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to bardzo wygodny sposób na uzyskanie pomocy lekarskiej.

Zobacz też  Depresja poporodowa – skąd się bierze? Czym jest baby blues?

Depresja alkoholowa – leczenie

Depresja alkoholowa jest bardzo ciężka do wyleczenia. Pacjent musi czasem włożyć bardzo dużo siły w walkę ze swoją chorobą. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj lekarz prowadzący pacjenta. Musi wziąć on pod uwagę to, że zachodzi konieczność leczenia dwutorowego – depresji i alkoholizmu. Tylko w ten sposób można skutecznie wyleczyć depresję.

Pacjent musi zdać sobie sprawę z problemu alkoholowego. Chory będzie musiał przejść na trwałą abstynencję. W ten sposób odzyska część radości, którą zabrał mu alkoholizm. Leczenie prowadzone jest najczęściej przez psychoterapeutę. W terapii dużą rolę pełnią również środki farmakologiczne. 

Stan chorych bardzo często sprawia, że każde wyjście z domu jest przykrym doświadczeniem. Rozwiązaniem może być wtedy e-recepta online.

Leczenie osób z alkoholową depresją wtórną

Chorzy cierpiący na wtórą depresję alkoholową są bardzo trudni do wyleczenia. Zaburzenia psychiczne pojawiły się w czasie trwania ich uzależnienia alkoholowego, które działało na ich psychikę wyjątkowo szkodliwie. Osoby zmagające się z tym schorzeniem często podejmują próby samobójcze. Szacuje się, że 12% ciężkich stanów depresji alkoholowej kończy się samobójstwem. 

Osoby chorujące na wtórną depresję alkoholową odczuwają znacznie większe objawy depresyjne niż niepijący. Dużym problemem jest to, że chorzy są bardzo nieufni wobec lekarzy. Często zdarza się też, że pacjenci oprócz alkoholu przyjmują także różnego rodzaju leki. Takie połączenie może doprowadzić do uszkodzenia mózgu oraz organów wewnętrznych.

Aby możliwe było wyleczenie pacjenta, konieczne będzie to, aby on sam znalazł w sobie motywacje do walki z chorobą. Musi on bardzo konsekwentnie stosować się do zaleceń lekarza. Duże znaczenie ma również wsparcie bliskich, to oni mogą mieć bardzo duży wpływ na ostateczne przezwyciężenie choroby. 

Jeżeli leczysz się na depresję alkoholową, to zdarzą ci się dni, kiedy nie będziesz mógł w odpowiedni sposób wykonywać obowiązków służbowych. Rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online, które można otrzymać bez wychodzenia z domu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.