Ból między łopatkami – nerwica a może coś innego? O czym świadczy ból pleców?

Odczuwasz ból pomiędzy łopatkami? Nerwica może być jedną z przyczyn tego schorzenia! Konieczne jednak będzie wykluczenie innych chorób, które mogą wywoływać podobne objawy. Diagnoza jest bardzo istotna w przypadku tego rodzaju bólu. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

ból między łopatkami nerwica

Może być wiele różnych przyczyn bólu pomiędzy łopatkami. Nerwica może być jedną z nich. Zanim jednak lekarz zdiagnozuje tę chorobę, konieczne będzie przeprowadzenie wielu różnych badań, które wykluczą inne możliwe schorzenia. Jeżeli ból pleców ma charakter nerwicowy, to konieczne będzie przeprowadzenie psychoterapii, jest to najskuteczniejsza metoda leczenia tego rodzaju chorób.

Ból pomiędzy łopatkami – nerwica może go powodować?

Ból pleców, zwłaszcza jeśli przewlekły, może być związany nie tylko z chorobami kostnymi lub narządów wewnętrznych, ale również z problemami psychicznymi lub emocjonalnymi, takimi jak nerwica, depresja, uzależnienia lub stany lękowe. Ból w łopatkach jest często związany z nerwicą, ale może być również objawem innych problemów emocjonalnych. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny bólu i uzyskania odpowiedniego leczenia.

Przyczyny nerwic – co powoduje dolegliwości?

Przyczyny nerwic są bardzo zróżnicowane. Etiologia problemów nerwicowych jest wieloczynnikowa. Duży wpływ na występowanie choroby mają kwestie genetyczne. Istnieje wyraźna zależność między występowaniem nerwicy w rodzinie a ryzykiem jej wystąpienia u danego pacjenta. Osoby, których bliscy cierpieli na nerwicę, są bardziej narażone na to, że również one będą zmagać się z tym problemem. Nie tylko geny mają wpływ na rozwój nerwicy. Również wysoce stresujące sytuacje mogą podnieść ryzyko zachorowania. Jeżeli pacjent żyje w ciągłym stresie, to przyczyną jego objawów bólowych może być właśnie nerwica.

Co jeszcze podnosi szansę na zachorowanie na nerwicę? Schorzenie częściej występuje u osób, które w dzieciństwie były narażone na traumy. Nadmierna nadopiekuńczość ze strony rodziców lub jej przeciwieństwo mogą mieć związek z nerwicą w wieku dorosłym. Ponadto dzieci, które są wychowywane przez rodziców z nerwicą, mogą nieświadomie przejmować ich lękowe nastawienie do świata, co sprawi, że będą bardziej podatne na wystąpienie nerwicy.

Choroby nerwicowe czasami towarzyszą też chorobom przewlekłym. Osoby chorujące na zaburzenia rytmu serca, astmę lub cukrzycę są bardziej podatne na zachorowania na choroby natury psychicznej. Podatność na nerwicę obserwuje się też u osób nadużywających substancji psychoaktywnych.

Zobacz też  Ruchy mimowolne – nerwica i inne przyczyny występowania przypadłości

Ból między łopatkami – nerwica narządowa

Nerwica wegetatywna, nazywana również nerwicą narządową, powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu narządów w ciele człowieka. Nieprawidłowo pracować mogą między innymi mózg, serce, jelita żołądek i kości. Choroba ta jest coraz częściej spotykana. Zachorować na nią można w każdym wieku, ale najczęściej diagnozuje się ją u kobiet w średnim wieku. Niestety, nerwica wegetatywna często nie jest rozpoznawana, ponieważ badania nie wykazują znaczących odchyleń od normy i leczenie konkretnych objawów nie przynosi poprawy. Pacjenci żyją czasami z chorobą przez wiele lat, zanim zostanie ona odpowiednio zdiagnozowana.

Jednym z objawów może być ból między łopatkami. Nerwica tego rodzaju może znacznie utrudniać życie pacjentowi. Czynnikiem, który wywołuje chorobę, jest stres i problem z radzeniem sobie z własnymi emocjami. Czynniki wywołujące schorzenie można podzielić na 3 grupy:

  • biologiczne – przyczyną nerwicy wegetatywnej może być nadmierna lub niedostateczna aktywność układu nerwowego, która prowadzi do zaburzenia równowagi między pobudzeniem a wyciszeniem;
  • wychowawcze – osoby, które wychowały się w bezpiecznym środowisku, są mniej narażone na zachorowanie na nerwicę wegetatywną. Doświadczenia z dzieciństwa, takie jak ciągłe poczucie zagrożenia, brak opieki lub poczucie własnej słabości, mogą zwiększać ryzyko zachorowania;
  • traumy – nerwica wegetatywna może również wystąpić w wyniku nagłych wydarzeń takich jak wypadek, utrata bliskiej osoby, przebyta choroba lub inne trudne doświadczenie.

Chorzy na nerwicę wegetatywną leczeni są za pomocą psychoterapii. Środki farmakologiczne stosowane są tylko w niektórych przypadkach, aby zniwelować objawy silnych napadów choroby. Muszą być one stosowane pod nadzorem lekarza. Jeżeli kończą ci się leki, a nie możesz udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem może być e-recepta.

Leczenie nerwicy narządowej – czy ból pleców wywołany nerwicą da się wyleczyć?

Prawidłowa diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia nerwicy wegetatywnej. Im wcześniej zostanie ona postawiona, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Leczeniem pacjentów z nerwicą wegetatywną zajmują się psychiatra oraz psycholog. Najważniejszym elementem leczenia jest psychoterapia. W niektórych przypadkach stosuje się farmakoterapię, której głównym celem jest załagodzenie objawów. Pacjentom z silnymi objawami nerwicy lekarze przepisują leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Leki te mają za zadanie zmniejszyć pobudzenie układu nerwowego.

Zobacz też  Dziwny zapach w nosie. Nerwica wpływa również na zmysł powonienia?

Przepisane mogą zostać również benzodiazepiny, które są w stanie szybko złagodzić objawy ataku. Odczuwasz ból między łopatkami? Jeżeli zdiagnozowana zostanie u ciebie nerwica, to koniecznie powinieneś udać się na psychoterapię. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby. W przypadku nasilenia się objawów powinieneś udać się na zwolnienie lekarskie. L4 online dostaniesz bez wychodzenia z domu!

Dlaczego psychoterapia jest tak ważna?

Psychoterapia jest podstawą leczenia nerwicy. Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo behawioralna, w której pacjent może przeanalizować swoje przeszłe doświadczenia oraz nauczyć się rozumieć i rozpoznawać swoje emocje. Dzięki przepracowaniu przykrych wydarzeń ze swojego życia pacjent może uwolnić się od głęboko skrywanych lęków, które prowadziły do rozwoju choroby. Środki farmakologiczne mogą załagodzić dolegliwości bólowe, ale sama ich przyczyna nie zniknie, jeżeli chory nie poradzi sobie ze swoimi problemami natury psychicznej.

Ból między łopatkami – co jeszcze może oznaczać?

Ból między łopatkami może być związany z wieloma schorzeniami. Dlatego właśnie tak istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi dokładną analizę objawów, wyda diagnozę i wprowadzi leczenie. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może w znacznym stopniu obniżyć komfort życia, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu między łopatkami?

Neuralgia międzyżebrowa

Jedną z częstych przyczyn bólu między łopatkami może być neuralgia międzyżebrowa, czyli nerwoból. Dolegliwość jest związana z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Może do niej dojść w wyniku zapalenia stawów, zapalenia tętnic lub polekowego uszkodzenia nerwu. Neuralgia może mieć charakter napadowy, a jej ataki mogą mieć zróżnicowaną długość. Zdarza się, że ból odczuwalny jest po obu stronach klatki piersiowej. Symptomy nasilają się podczas wysiłku fizycznego, ekspozycji na niskie temperatury i przy głębokich wdechach.

Naciągnięcie mięśni

Dochodzi do niego na skutek przeciążenia mięśnia. Może to prowadzić do podrażnienia przyczepów mięśniowych lub nawet do naderwania mięśnia. Naciągnięcie mięśni między łopatkami może wystąpić podczas nagłych ruchów, które angażują mięśnie podczas treningu, szczególnie jeśli pominięta zostanie rozgrzewka. W niektórych przypadkach pacjent może wymagać rehabilitacji.

Ból mięśniowo-powięziowy

Ból ten występuje pomiędzy łopatką a kręgosłupem po jednej ze stron. Schorzenie może też być przyczyną bólu pod łopatką. Odczuwalne może być też mrowienie, pieczenie lub swędzenie w okolicach łopatki, a także sztywność ciała. Ból między łopatkami staje się silniejszy, gdy chory dłużej stoi lub siedzi bez oparcia.  Sposobem na złagodzenie bólu jest np. ciepła kąpiel, ale należy pamiętać, że dolegliwości mogą powrócić z większą siłą. 

Zobacz też  Mroczki przed oczami – nerwica i jej objawy ze strony układu wzrokowego

Przepuklina kręgosłupa

Choroba nazywana również dyskopatią. Może powodować ból pomiędzy łopatkami. Dolegliwościom towarzyszy często napięcie mięśniowe oraz ból, który może promieniować do ręki. Jest to uciążliwe schorzenie, które może uniemożliwić choremu codzienne funkcjonowanie. Jeżeli dolegliwości bólowe sprawiają, że nie możesz wykonywać obowiązków służbowych, to powinieneś udać się na L4. Zwolnienie lekarskie online to najwygodniejszy sposób na otrzymanie kilku dni wolnego w związku ze złym stanem zdrowia.

Jest wiele możliwych przyczyn bólu pomiędzy łopatkami. Nerwica jest jedną z nich.  Osoby cierpiące na tę chorobę często odczuwają ból w okolicy klatki piersiowej, który może promieniować do pleców.  W przypadku bólu między łopatkami, który jest spowodowany nerwicą, leczenie powinno obejmować psychoterapię, a niektórych przypadkach także farmakoterapię. Pacjent powinien nauczyć się panować nad swoim stresem na tyle, by nie powodował on objawów. W przypadku tego schorzenia konieczna jest specjalistyczna pomoc medyczna, którą można uzyskać u psychiatry lub psychologa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.