Do jakiego wieku można brać tabletki antykoncepcyjne? Przedstawiamy pacjentki, które mogą skorzystać z antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są stosowane przez wiele kobiet. Pacjentki wybierające tę metodę antykoncepcji znajdują się w różnych grupach wiekowych. Okazuje się, że pigułki są stosowane zarówno przez nastolatki, jak i starsze […]

do jakiego wieku brać tabletki

Tabletki antykoncepcyjne są stosowane przez wiele kobiet. Pacjentki wybierające tę metodę antykoncepcji znajdują się w różnych grupach wiekowych. Okazuje się, że pigułki są stosowane zarówno przez nastolatki, jak i starsze panie w wieku okołomenopauzalnym. Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, dzięki czemu każda grupa wiekowa może zastosować te, które będą ich przypadku najskuteczniejsze. Antykoncepcja hormonalna powinna być stosowana aż do zakończenia menopauzy u pacjentki. Po tym procesie kobieta stanie się bezpłodna, a tym samym nie będzie mogła zajść w ciążę. Czy istnieje wiek, do którego można brać tabletki antykoncepcyjne? Na to oraz inne pytania odpowiadam w dzisiejszym artykule.

Do jakiego wieku można brać tabletki antykoncepcyjne? Czy istnieje próg wiekowy, do którego można stosować tę formę antykoncepcji?

Wiele kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zastanawia się czy istnieje próg wiekowy, po którego przekroczeniu wspomniana metoda antykoncepcji nie jest zalecana. Okazuje się, że działanie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych nie jest zależne od wieku pacjentki. Dopóki pozostaje ona płodna, antykoncepcja hormonalna pozwoli jej na skuteczne unikanie niechcianej ciąży. Takie zabezpieczenie jest efektem:

  • zahamowania owulacji,
  • uniemożliwiania dojrzewania pęcherzyków Graafa,
  • modyfikowania konsystencji  śluzu szyjki macicy.

Z reguły lekarze wyrażają zgodę na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych aż do momentu pojawienia się menopauzy. Zwykle występuje ona około 50. roku życia, jednak u niektórych Pań może ona pojawić się wcześniej lub później. Po tak zwanym przekwitnięciu stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest wskazane, ponieważ wtedy nie niesie ono ze sobą już działania antykoncepcyjnego. 

Zobacz też  Krążki antykoncepcyjne – skuteczność i skutki uboczne.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane u nastolatek?

Wiele wątpliwości pojawia się również w kwestii dotyczącej dolnego progu wiekowego pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną. Tabletki są stosowane w celu zapobiegania ciąży, dlatego powinny mieć do nich prawo pacjentki aktywne seksualnie. Zgodnie z tym, prawa do zakupu tabletek antykoncepcyjnych nie będą miały nastolatki poniżej 15. roku życia, ponieważ prawnie współżycie z taką osobą jest zakazane i traktowane jak przestępstwo. Pigułki mogą zostać przepisane przez lekarza jeśli pacjentka:

  • ukończyła minimum 16. rok życia,
  • posiada dojrzały układ łączący podwzgórze z przysadką oraz jajnikami,
  • miesiączkuje regularnie od co najmniej roku,
  • nie posiada żadnych dolegliwości wykluczających ją z możliwości stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku nastolatek tabletki antykoncepcyjne powinny być jednoskładnikowe. Nie zaleca się stosowania tabletek dwuskładnikowych w tym przedziale wiekowym, ponieważ pomimo tego że układ rozrodczy jest dojrzały to nadal jeszcze się rozwija. Zawarty w tabletkach dwuskładnikowych estrogen mógłby negatywnie wpłynąć na ten proces. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zmniejszą również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych kuracji hormonalnej.

Do jakiego wieku można brać tabletki antykoncepcyjne? Czy tabletki antykoncepcyjne mogą opóźniać menopauzę?

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na regulowanie cyklu przez co wiele osób obawia się, że mogą one oddziaływać również na czas wystąpienia menopauzy. Okazuje się, że hormony zawarte w pigułkach nie mają realnego wpływu na menopauzę, jednak mogą maskować jej objawy. U pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną, rozpoznanie menopauzy może być niemożliwe z powodu regularnego występowania krwawienia wywołanego cyklicznym odstawianiem tabletek. W przypadku starszych Pań stosujących tabletki antykoncepcyjne niezbędne może okazać się regularne wykonywanie badania hormonów. Ich wynik pozwoli określić stężenie hormonów we krwi, a tym samym będzie stanowił informację o płodności pacjentki.

Jakie objawy są charakterystyczne dla menopauzy?

Menopauza to dosyć ciężki okres dla każdej kobiety. W trakcie jej trwania pacjentka może być wyczerpana nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Menopauzie towarzyszą charakterystyczne objawy, dzięki którym można rozpoznać jej występowanie. Do najczęściej zgłaszanych objawów menopauzy można zaliczyć:

  • bezsenność,
  • uczucie zmęczenia i wyczerpania,
  • rozdrażnienie,
  • uderzenia gorąca,
  • nadmierną potliwość,
  • nocne poty,
  • przybieranie na wadze,
  • osteoporozę,
  • pogorszenie stanu włosów oraz skóry,
  • spadek libido.
Zobacz też  Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Czy w trakcie rozwolnienia tabletki antykoncepcyjne zachowują swoją skuteczność?

Jeśli pacjentka znajduje się w wieku okołomenopauzalnym i występują u niej niektóre z wymienionych objawów, oznacza to, że może ona właśnie zmagać się z tym procesem. Podejrzenia te można potwierdzić dzięki wykonaniu odpowiednich badań, które wykażą ilość znajdującego się we krwi estrogenu oraz progesteronu. W trakcie menopauzy należy dbać o zabezpieczenie w trakcie stosunku, ponieważ pomimo stopniowej utraty płodności, kobieta nadal może zajść w ciążę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.