COVID-19 a drapanie w gardle – co należy wiedzieć?

Czy zdajesz sobie sprawę, co może zwiastować drapanie w gardle? COVID ma wiele różnych objawów, a wśród nich znajduje się właśnie ta dolegliwość i jest to jeden z najczęściej wymienianych […]

drapanie w gardle covid

Czy zdajesz sobie sprawę, co może zwiastować drapanie w gardle? COVID ma wiele różnych objawów, a wśród nich znajduje się właśnie ta dolegliwość i jest to jeden z najczęściej wymienianych symptomów Omikrona! Co warto wiedzieć o nowym wariancie koronawirusa?

Omikron to wariant koronawirusa, który w tej chwili atakuje najczęściej. Jego najbardziej charakterystycznym symptomem jest drapanie w gardle – COVID zyskał tym samym kolejne objawy sugerujące wystąpienie tej infekcji. Poprzednie warianty objawiały się nieco inaczej, dlatego warto sprawdzić, jak rozpoznać „nowego” koronawirusa.

Objawy przeziębienia a zakażenia koronawirusem

Koronawirus może zostać pomylony z takimi dolegliwościami jak przeziębienie. Zwłaszcza na początkowym etapie trudno jest to jednoznacznie rozstrzygnąć, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Możesz to zrobić przez naszą stronę – jeśli twoje samopoczucie okaże się złe, wyjściem będzie na przykład e-zwolnienie lekarskie (L4). Już teraz warto jednak wiedzieć, że przeziębienie stanowi infekcję górnych dróg oddechowych, a może je wywołać dwieście różnych wirusów! Charakterystyczne oznaki pojawiają się stopniowo i są to:

Nie pojawia się tu drapanie w gardle – COVID stanowi więc wyraźny trop, jeśli pojawi się takie odczucie.

Drapanie w gardle – COVID-19 w wariancie Omikron i jego symptomy

Od początku 2022 roku dominującą odmianą koronawirusa jest Omikron, który nieco różni się od wcześniejszego wariantu Delta albo Alfa. Chociaż jego standardowe objawy wydają się łagodniejsze, to łatwiej się nim zarazić. Po zakażeniu wariant Omikron opanowuje śluzówkę gardła oraz ust, a trzy podstawowe objawy to:

  • uczucie drapania w gardle;
  • suchość w gardle;
  • nieżyt nosa.
Zobacz też  Ból w klatce piersiowej a COVID

Jak w grudniu 2021 roku pisał doktor Ryan Noach (o czym informował m.in. brytyjski „Independent”) wrażenie drapania gardła stanowi wspólny objaw u wszystkich pacjentów zakażonych Omikronem.

Objawy wcześniejszych wariantów koronawirusa

Wcześniej na chorobę COVID-19 wskazywała utrata smaku i węchu, suchy kaszel czy gorączka. Poprzednie warianty wywoływały także uczucie duszności czy trudności z oddychaniem, co było szczególnie niebezpieczne i skutkowało hospitalizacją. Z biegiem czasu SARS-Cov-2 zaczął mutować, „wzbogacając” listę o jeszcze bardziej niejednoznaczne przejawy. Teraz objawy COVID-19 mogą być mylone m.in. z grypą (również żołądkową), zapaleniem zatok i innymi licznymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować tych przypadłości, uważnie obserwować swój organizm i zwracać się z prośbą o poradę lekarską.

Nietypowe objawy zakażenia Omikronem

Wśród objawów Omikrona mamy nie tylko drapanie w gardle. COVID tego rodzaju przejawia się także w inny sposób. To między innymi uczucie swędzenia w gardle oraz uszach, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej czy zmiany skórne (pokrzywka albo rumień). Oprócz tego związany z koronawirusem tego typu jest również ból brzucha oraz występowanie biegunki. Natomiast utrata węchu czy smaku tak charakterystyczna dla opcji Alfa, w wersji Omikron właściwie nie występuje.

Jaki jest przebieg choroby COVID-19 wywołanej Omikronem?

Dostępne obecnie wyniki badań wskazują, że chociaż najnowszym koronawirusem łatwiej się zarazić, to choroba ma łagodniejszy przebieg. Przenosi się między innymi poprzez płyny ustrojowe takie jak ślina, a pierwsze oznaki zakażenia mogą być widoczne już po jednym dniu. Często objawy koronawirusa są tak łagodne, że trudno je zauważyć. Przewlekłe zmęczenie bywa bagatelizowane, a to również sugeruje pojawienie się tego wirusa w organizmie. Przebieg choroby zależy od kilku czynników – to między innymi wcześniejszy stan zdrowia, przyjęcie szczepionek czy występowanie chorób towarzyszących. Dlatego niektórzy pacjenci mogą w ogólne nie odczuwać dolegliwości, gdy inni zmagają się z nasilonymi objawami. Według obecnego stanu wiedzy infekcja mija po tygodniu, dotyczy przede wszystkim górnych dróg oddechowych – w mniejszym stopniu płuc.

Zobacz też  Lek Viregyt K – COVID-19 zwalczy amantadyna?

Jak przebiega diagnostyka zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2?

Aby potwierdzić wystąpienie covidu, należy skonsultować się z lekarzem, który wystawi skierowanie do przeprowadzenia testu. Trzeba się do niego udać, kiedy pacjent zauważy niepokojące sygnały (uporczywy kaszel, drażniące uczucie drapania czy swędzenia w gardle, ból gardła). Wystarczy zgłosić się na konsultacje lekarskie online, nie jest konieczne osobiste pojawienie się w przychodni.

Drapanie gardła – jak sobie poradzić z dolegliwością?

Czy można poradzić sobie z drapaniem gardła? Niezależnie od przyczyny warto szukać ulgi. Jeżeli lekarz zdiagnozuje COVID-19, najlepiej poradzi się, czy tabletki do ssania lub spray nie będą kolidować z zalecaną terapią. Oprócz tego istnieją domowe sposoby, które z powodzeniem stosowały nasze babcie i mamy. Na pewno nie zaszkodzi picie ciepłych płynów, takich jak herbata lub woda z miodem i imbirem. Można wypróbować także płukanie gardła ziołowymi naparami (na przykład z rumianku), a także ogrzewanie szyi ciepłym szalem. Oprócz tego warto pamiętać o profilaktyce, czyli przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Utrzymywanie dystansu społecznego czy dezynfekowanie rąk każdemu powinno wejść w nawyk.

Jeśli dokucza ci drapania w gardle, COVID mógł nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. Na kontakt z wirusem jest narażony każdy z nas, dlatego jedyny pewny sposób na potwierdzenie jego obecności jest wykonanie testu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.