Fusowate wymioty

Krew w zwracanej treści żołądkowej zawsze niepokoi. Poważnym powodem do zmartwień powinny być zwłaszcza fusowate wymioty. Jeśli stwierdzisz takie u siebie, natychmiast zgłoś się do lekarza! Zobacz, skąd się biorą […]

fusowate wymioty

Krew w zwracanej treści żołądkowej zawsze niepokoi. Poważnym powodem do zmartwień powinny być zwłaszcza fusowate wymioty. Jeśli stwierdzisz takie u siebie, natychmiast zgłoś się do lekarza! Zobacz, skąd się biorą i jakie badania zleca się pacjentom najczęściej.

Jeśli krew w wymiotach jest płynna i czerwona, najpewniej jest świeża. Może pochodzić np. z krwawienia w górnych drogach oddechowych albo w przełyku. Czasami dochodzi do połknięcia posoki. Ciemniejsze, brunatne skrzepy oznaczają, że wydalona krew została już częściowo strawiona. Fusowate wymioty powstają w wyniku przekształcenia hemoglobiny w hematynę przez kwas solny w sokach trawiennych. Specjaliści mogą wstępnie rozpoznać przyczynę na podstawie ilości tych krwawych śladów oraz pozostałych dolegliwości. Precyzyjną diagnostykę umożliwiają odpowiednie badania. Ich wyniki mają decydujący wpływ na dalsze postępowanie i sposób leczenia.

Fusowate wymioty to strawiona krew, która wygląda jak fusy po kawie

Torsje ze śladami posoki rzadko są jedynym objawem problemów zdrowotnych. Poza krwistymi fusami mogą pojawiać się m.in. osłabienie, problemy ze świadomością (od splątania po utratę przytomności), dotkliwe bóle różnych części ciała, zaburzenia krążeniowe i oddechowe, powiększenie węzłów chłonnych czy potliwość i uczucie zimnej skóry. Od dokładnego zestawu symptomów zależy wstępne rozpoznanie. Jeśli fusowatych wymiotów nie ma zbyt dużo, możesz skorzystać z różnych form teleporady. 

Szybka konsultacja lekarska online jest możliwa za pośrednictwem naszego serwisu. Większa ilość hematyny w treści żołądkowej powinna skłonić do wizyty w szpitalu lub przychodni.

Dobór badań diagnostycznych również zależy od symptomów oraz informacji udzielonych przez pacjenta. Za najdokładniejsze w ustalaniu przyczyn uchodzą badania endoskopowe, które umożliwiają też szybkie zatamowanie krwawienia. Zleca się też EKG i badania laboratoryjne, niektórzy pacjenci wymagają przetoczenia krwi. Z fusowatymi wymiotami najczęściej powiązane są rany w górnych odcinkach układu trawiennego. W pierwszej kolejności badane są:

  • przełyk;
  • żołądek;
  • dwunastnica.
Zobacz też  Wymioty – przyczyny choroby, sposoby leczenia

Jakie są główne przyczyny fusowatych wymiotów?

Fusowate wymioty pojawiają się głównie u pacjentów z owrzodzeniami, żylakami, naruszoną błoną śluzową, zapaleniami krwotocznymi oraz zmianami nowotworowymi w układzie pokarmowym. Na początku nie można też wykluczyć pęknięcia spowodowanego obrażeniami po wypadku oraz przerwania ciągłości tkanek w wyniku połknięcia ostrego przedmiotu.

Wrzody mogą powstawać w wyniku nieprawidłowego odżywiania i zażywania niektórych leków na inne dolegliwości. Rozwojowi chorób naczyń krwionośnych sprzyja np. marskość wątroby, która pojawia się u osób nadużywających alkoholu. Nieleczony zespół Mallory’ego-Weissa może prowadzić do rozwoju nowotworu. Te zależności pokazują, jak duże znaczenie dla lekarzy ma każda informacja o życiu pacjenta i historii medycznej.

Wymioty fusowate wymagają dokładnej diagnozy

Gastroskopia i inne badania pomogą ustalić, jakie leczenie będzie najlepsze. Wielu pacjentów potrzebuje zabiegu chirurgicznego oraz rekonwalescencji. Niektórzy dochodzą do siebie dłużej, niż przewidują pierwotne założenia – wtedy warto przedłużyć L4. Internetowy wniosek o e-zwolnienie online będzie optymalnym rozwiązaniem.

Zalecenia lekarskie dla pacjentów z fusowatymi wymiotami

Pierwsze polecenia najczęściej dotyczą odstawienia leków, które obniżają krzepliwość krwi. Wśród takich substancji są m.in. aspiryna (kwas acetylosalicylowy), warfaryna oraz acenokumarol. Jeżeli „fusy” w wymiotach występują w śladowych ilościach, priorytetem może być odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów. Niektórzy pacjenci są szczególnie narażeni na negatywne skutki braku wody i substancji odżywczych, np. z powodu wieku albo innych chorób.

Dokładny przebieg leczenia pacjenta po fusowatych wymiotach zależy od źródła dolegliwości. Niektóre osoby, w ramach późniejszej terapii, muszą brać leki dostępne tylko na receptę. Kiedy występuje konieczność przedłużenia kuracji, nie ma potrzeby umawiania się na wizytę w gabinecie. Zlecenie lekarskie jako e-recepta przez internet będzie realizowane w aptece tak samo, jak po spotkaniu z lekarzem w przychodni.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.