Jak długo zaraża chory na covid? Czym różni się Omikron od wcześniejszych wariantów covid-19?

Omikron to najnowszy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który co prawda wywołuje infekcję o łagodniejszym przebiegu niż poprzednie mutacje, jednak wykazuje większą zakaźność. Jak długo zaraża chory na covid? Kiedy zaczyna przenosić […]

jak długo zaraża chory na covid

Omikron to najnowszy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który co prawda wywołuje infekcję o łagodniejszym przebiegu niż poprzednie mutacje, jednak wykazuje większą zakaźność. Jak długo zaraża chory na covid? Kiedy zaczyna przenosić wirusa? Sprawdzamy!

Omikron jest mniej niebezpieczny od Delty – przekonują eksperci, zakażenie rzadziej przebiega ciężko, prowadzi do hospitalizacji czy śmierci chorego. To z całą pewnością pozytywne informacje. Jest też ciemna strona tego wariantu covid-19 – ta mutacja przenosi się łatwiej i znacznie szybciej się rozprzestrzenia. Jak dowodzą naukowcy, osoba zakażona tą odmianą covida może przekazać koronawirusa kolejnym 6, co więcej może to nastąpić już po 4 dniach od zakażenia. Tyle trwa bowiem okres inkubacji wirusa. Warto pamiętać, że największe ryzyko zarażenia innych istnieje wtedy, gdy chory ma objawy choroby – kaszle i kicha. Pozostaje pytanie, jak długo zaraża chory na covid? Czy istnieje jakaś reguła?

Omikron – najnowszy wariant covid-19

Omikron to obecnie dominujący wariant koronawirusa. Lekarze podkreślają, że choroba nim wywołana ma łagodniejszy przebieg. Niepokojąca jest jednak szybkość, z jaką ten typ covida się rozprzestrzenia. Omikron charakteryzuje znacznie większa zaraźliwość niż warianty Alfa czy Delta. Pacjenci zgłaszają objawy, które do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie. Okres inkubacji, czyli czas, który upływa między zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów choroby to w tym przypadku około 3-4 dni. Ryzyko zarażenie jest tym większe, im dłuższy kontakt ma się z osobą zarażoną. Dlatego też wirus z łatwością przenosi się w dużych skupiskach ludzi, a także wśród domowników. Transmisja odbywa się drogą kropelkową. Choć nie ma sztywnych danych, które wskazywałyby, jak długo zaraża chory na covid, uważa się, że może on przekazać koronawirusa już dwa dni przed pojawieniem się objawów, a także przez około 10 dni infekcji. Niestety są to jedynie przybliżone wartości, a rzeczywistość może nieco się od nich różnić. Jeśli jednak, zakażenie koronawirusem nie da żadnych objawów, chory będzie nieświadomie przenosił wirusa dalej.

Zobacz też  Jakie symptomy daje COVID? Biegunka i ból brzucha są objawem zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2!

Jak długo zaraża chory na covid – czy szczepienie ma znaczenie?

Badania pokazują, że szczepionki przeciw covid-19 są nieco mniej skuteczne niż w przypadku poprzednich wariantów koronawirusa. Oznacza to, że nie chronią skutecznie przed zachorowaniem – Omikron wymyka się mechanizmom immunologicznym organizmu. Faktem jest także, że większość zaszczepionych zarażonych łagodniej przechodzi infekcję. Objawy zakażenia mogą być skąpe, mogą również nie występować. Również czas trwania choroby może być nieco krótszy, co oznacza, że takie osoby krócej zarażają innych. Ciekawostką jest fakt, że przechorowanie Omikrona daje odporność na poprzednie warianty koronawirusa (Alfa, Delta).

Zakażenie a izolacja

Jak dotąd, najlepszym sposobem unikania rozprzestrzeniania wirusa jest izolacja chorych. Problemem jest jednak bezobjawowy przebieg zakażenia koronawirusem – osoba zakażona koronawirusem, która nie ma symptomów, może przenosić chorobę nieświadomie. Osoby z potwierdzonym zakażeniem (nawet w przypadku dobrego samopoczucia) powinny pozostać w domu. Jak długo musi trwać okres izolacji? Od początku pandemii chorzy na covid podlegali izolacji, a domownicy i osoby mające kontakt z zakażonym mieli obowiązek odbycia kwarantanny. Początkowo czas trwania izolacji ustalono na 10 dni, następnie skrócono go do 7 dni. Od 28 marca 2022 roku izolacja nie jest obligatoryjna. Oznacza to, że pozytywny wynik testu na covid skutkuje wystawieniem przez lekarza L4. Zalecane jest zatem pozostanie w domu, jednak ostateczna decyzja należy do chorego. Jeśli czujesz się źle, podejrzewasz, że mogłeś się zarazić, zarejestruj się na naszej stronie i skontaktuj z lekarzem. Nie musisz wychodzić z domu, aby otrzymać e-zwolnienie lekarskie. Pamiętaj, że możesz zakażać innych, dlatego od momentu wystąpienia objawów, ogranicz swoje kontakty.

Objawy wariantu Omikron

Najbardziej zakaźny z dotychczasowych wariantów, Omikron, może dawać objawy identyczne, jak w przypadku grypy, a nawet przeziębienia. Rzadko pojawia się charakterystyczna dla Delty utrata węchu i smaku, natomiast często obserwowany jest ból gardła, głowy i katar. Nic dziwnego, że łatwo pomylić go ze zwykłą sezonową infekcją. Co więcej, Omikron nie zawsze daje się wykryć poprzez wykonanie testu, co potwierdza, jak łatwo możemy zarażać innych, nie mając o tym pojęcia. Co zatem możemy zrobić? W dobie pandemii każda infekcja powinna być traktowana z pewną dozą nieufności i ostrożności. Warto wciąż mieć przy sobie maseczkę, aby użyć jej m.in. w komunikacji miejskiej czy przychodni, zwłaszcza w przypadku kataru, gorszego samopoczucia. Wystąpienie objawów powinno skłonić do wykonania testu antygenowego lub PCR, który może wykazać, czy to covid-19. Eksperci od zdrowia publicznego wciąż przekonują, że warto się zaszczepić, aby jak najłagodniej przejść zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz też  Kaszel po covid – częste powikłanie po przebytej infekcji. Przyczyny, postępowanie

Koronawirus SARS-CoV-2 – co dalej z pandemią?

Covid-19 towarzyszy społeczeństwom na całym świecie już ponad dwa lata, mutując i zmieniając swój charakter. Kolejne warianty wirusa różnią się zjadliwością i stopniem zakaźności. Wiele osób choruje łagodnie, a nawet bezobjawowo. Są jednak przypadki ciężkie, które kończą się ostrą niewydolnością oddechową, a nawet śmiercią pacjenta. Wirus nie oszczędza ani osób dorosłych, ani dzieci. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego leku, a chorobę leczy się objawowo. Uznaje się, że osoby zaszczepione są chronione przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Średni czas trwania koronawirusa szacuje się na około 14 dni. Eksperci przewidują, że covid może stać się chorobą endemiczną, a ludzkości przyjdzie się zmierzyć z jego kolejnymi wariantami.

W walce z SARS-CoV-2 kluczowe wydaje się podejście samych pacjentów. Czy będą chronić innych poprzez odpowiedzialne zachowanie i dobrowolną izolację domową? Czas aktywności wirusa warto poświęcić na wyzdrowienie i powrót do formy. To nie tylko dbanie o siebie, ale także o wszystkich wokół.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.