Jak leczyć covid w domu? Jak pokonać koronawirusa?

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji, w pozostałych sytuacjach wystarczy terapia domowa. Jak leczyć covid w domu? Sprawdź, jak walczyć z koronawirusem! Każde podejrzenie […]

jak leczyć covid w domu

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji, w pozostałych sytuacjach wystarczy terapia domowa. Jak leczyć covid w domu? Sprawdź, jak walczyć z koronawirusem!

Każde podejrzenie zachorowania na covid-19 powinno skutkować wykonaniem testu PCR lub antygenowego. To szczególnie ważne, ponieważ objawy koronawirusa są podobne do symptomów występujących w przebiegu przeziębienia i grypy. Od zaawansowania objawów oraz samopoczucia chorego zależy wybór miejsca, w którym zostaje poddany terapii (dom, szpital, izolatorium). Krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej podkreśla duże znaczenie diagnostyki w celu różnicowania zakażeń wirusowych. Niemal 90% chorych może leczyć covid-19 w domu. W większości przypadków objawy mijają samoistnie. W trakcie infekcji zaleca się unikanie wysiłku, aktywności fizycznej, odpoczynek i nawadnianie organizmu. Wszelkie wątpliwości co do postępowania warto skonsultować z lekarzem. Przeczytaj, jak leczyć covid w domu!

Leczenie covid-19 w domu – farmakologiczne i niefarmakologiczne sposoby

Pacjent z potwierdzonym koronawirusem powinien pozostać w domu. Jeśli potrzebujesz porady specjalisty możesz skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online. Podczas rozmowy z lekarzem otrzymasz wskazówki, jak postępować i na co zwrócić uwagę. Zawsze kieruj się zaleceniami i stosuj do wytycznych. Najważniejszy jest odpoczynek i nawadnianie – przyjmuj dużo płynów pod różną postacią (woda, herbatki owocowe i ziołowe, soki, zupy). Jeśli dokucza ci uporczywy ból głowy, gorączka lub bóle mięśni możesz stosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – najczęściej zalecany jest paracetamol, ale także ibuprofen lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. pochodne kwasu salicylowego, fenylooctowego, propionowego). Jakie inne preparaty pomogą wyzdrowieć?

  • Osoby, którym dokucza uciążliwy, suchy kaszel mogą stosować syropy i tabletki hamujące odruch;
  • przy podrażnieniu gardła warto sięgnąć po tabletki do ssania zawierające miód, wyciągi ziołowe, porost islandzki itp.;
  • w przypadku uciążliwego kataru można podać krople do nosa lub wykonywać inhalacje np. z soli fizjologicznej.
Zobacz też  Najczęstsze objawy covid u zaszczepionych – jak rozwija się zakażenie?

Chorzy cierpiący z powodu chorób współistniejących, przyjmujący na co dzień leki nie powinni rezygnować z dotychczasowego leczenia, a kontynuować terapię (chodzi m.in. o leki na nadciśnienie, przeciwpłytkowe, przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Leczenie covid w domu – jakich leków unikać?

Zakażenie koronawirusem nie jest wskazaniem do sięgania po antybiotyki. Te przepisywane są w przypadku podejrzenia wystąpienia nadkażenia bakteryjnego lub np. w przypadku rozwoju zapalenia płuc. Trzeba pamiętać, że nieuzasadnione stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej. Nie zaleca się także stosowania w warunkach domowych glikokortykosteroidów systemowych. Wszelkie wątpliwości odnośnie przyjmowanych leków wymagają kontaktu z lekarzem. Bez uzasadnionej przyczyny (stwierdzone niedobory) nie należy także próbować leczyć się przyjmując zwiększone dawki witamin (A, B, D3), magnezu, cynku – suplementy takie nie są zalecane w przebiegu koronawirusa. Leczenie np. witaminą D3 może być niebezpieczne dla zdrowia – wymaga ustalenia odpowiedniej dawki i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Koronawirus i monitorowanie stanu zdrowia

Każdy pacjent powinien nieustannie monitorować stan zdrowia i reagować w razie pojawienia się objawów jak duszność, obniżona saturacja, spadek ciśnienia poniżej 90/60 mmHg lub znaczny skok ciśnienia, bardzo wysoka gorączka (zwykle nie przekracza 38 stopni). Dlatego też każdy chory powinien mieć w domu termometr, ciśnieniomierz, a także pulsoksymetr. Jakie jeszcze objawy powinny niepokoić i skłaniać do wizyty u lekarza?

  • Światłowstręt i sztywność karku mogące świadczyć o rozwoju zapalenia opon mózgowych;
  • wahania glikemii, czyli nadmierne spadki i wzrosty poziomu cukru we krwi;
  • zamostkowy ból w klatce piersiowej;
  • kaszel przekształcający się w mokry, z krwistą plwociną;
  • niemożność złapania oddechu, spadek natlenienie krwi poniżej 95%.

Choć u większości zakażonych przebieg covid-19 jest łagodny, niekiedy dochodzi do zaostrzenia stanu, a nawet niewydolności krążeniowo-oddechowej. Najcięższe przypadki wymagają hospitalizacji, często pobytu na intensywnej terapii. Ostra niewydolność oddechowa może prowadzić nawet do zgonu.

Zobacz też  Metaliczny posmak w ustach a COVID. Objawy zaburzenia smaku i węchu w przebiegu zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19

Jak jeszcze leczyć infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2?

W zależności od objawów w leczeniu koronawirusa mogą przydać się również elektrolity i probiotyki, które sprawdzają się w przypadku objawów ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty). Pozwolą one uniknąć odwodnienia i zadbać o prawidłową florę bakteryjną jelit. Warto stosować także miód, łagodzący podrażnienia gardła. Specjaliści podkreślają, że samodzielne leczenie nie powinno trwać zbyt długo. Z obserwacji wynika, że wielu pacjentów trafia do szpitala zbyt późno, często z nieodwracalnymi zmianami w płucach. Jeśli zatem którykolwiek niepokojący objaw utrzymuje się dłużej, warto zgłosić się do lekarza.

Gdy leczenie infekcji covid-19 w domu nie wystarczy

Jeśli samo leczenie w domu nie przynosi poprawy, a stan pacjenta pogarsza się, konieczna może okazać się hospitalizacja. Choć lekarze nie dysponują jednym skutecznym lekiem dla chorych na covid-19, istnieje kilka terapii, które pomagają zwalczyć koronawirusa. Ponieważ badania potwierdziły, że przyczyną zgonu wielu pacjentów z covid były zakrzepy prowadzące do zatorów, w pierwszej kolejności podawana jest heparyna rozrzedzająca krew. Następnie chory otrzymuje lek przeciwwirusowy i tlen. Remdesivir skraca czas stosowania tlenoterapii i zmniejsza prawdopodobieństwo, że konieczne będzie podłączenie do respiratora. Warto jednak podkreślić, że leki przeciwwirusowe są skuteczne tylko w pierwszych dniach choroby. W przypadku dalszego pogarszania się stanu pacjenta można przypuszczać, iż rozpoczęła się tzw. burza cytokinowa, rozległy stan zapalny, który może prowadzić do śmierci chorego. Zadaniem personelu medycznego jest zahamowanie tego procesu.

Covid-19 a profilaktyka

Po ponad dwóch latach pandemii jasne stało się, że nawet ozdrowieniec może zachorować ponownie. Kolejne mutacje wirusa powodują, że pacjenci odnotowują nowe objawy. Coraz mniej charakterystyczna jest utrata węchu i smaku, a dodatkowym symptomem są problemy z uszami. Wciąż jednak nie zmieniają się zalecenia – warto utrzymywać dystans, a w wyznaczonych miejscach stosować maseczki zakrywając usta i nos. Osoby chore powinny pozostać w izolacji. Specjaliści podkreślają także znaczenie szczepionki przeciwko covid-19, która może nie zapobiec zarażeniu, ale chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Zobacz też  Amantadyna

W przypadku wystąpienia łagodnych objawów, zakażenie SARS-CoV-2 można leczyć w warunkach domowych. Wystarczy odpoczywać i dobrze nawodnić organizm. Objawy covid-19 powinny ustąpić samoistnie. Trzeba jednak pamiętać, że w razie pogorszenia się stanu chorego trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.