Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Co należy zrobić, aby rezygnacja z tej metody antykoncepcji była przyjemna i nie wiązała się z żadnymi problemami?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Kobiety, które decydują się na to rozwiązanie, swoją decyzję zwykle podejmują w oparciu o niesamowitą skuteczność oraz niezawodność, jaką oferuje antykoncepcja […]

jak odstawić tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Kobiety, które decydują się na to rozwiązanie, swoją decyzję zwykle podejmują w oparciu o niesamowitą skuteczność oraz niezawodność, jaką oferuje antykoncepcja hormonalna. W niektórych przypadkach, po upływie pewnego czasu może ona okazać się jednak niepotrzebna lub niewskazana. Sytuacja życiowa, a także stan zdrowia mogą bezpośrednio wpływać na potrzebę odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Co zrobić, aby odstawianie pigułek przebiegło sprawnie i bez komplikacji? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować podczas rezygnowania ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jak prawidłowo zrezygnować z antykoncepcji?

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej powinno być indywidualną decyzją pacjentki. Jednak, przed zrezygnowaniem z tabletek antykoncepcyjnych należy przede wszystkim dokładnie skonsultować się z lekarzem. Dzięki jego pomocy i nadzorowi, proces ten przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Tabletki antykoncepcyjne powinny być odstawiane z zachowaniem zdrowego rozsądku. Nie zaleca się przerywania kuracji z dnia na dzień. Aby uniknąć wielu powikłań, najlepszym rozwiązaniem jest dokończenie aktualnego opakowania tabletek, a następnie nie rozpoczynanie kolejnego. Szczególnie istotne jest to w przypadku dwufazowych lub sekwencyjnych tabletek antykoncepcyjnych, których działanie naśladuje naturalny cykl kobiety. Nagłe odstawienie ich może prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, co w efekcie może powodować wiele problematycznych skutków ubocznych. 

Kiedy wskazane jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

Decyzja o zrezygnowaniu ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych może wynikać z różnych przyczyn. Do najczęstszych powodów odstawienia należy:

  • zaobserwowanie objawów ciąży lub potwierdzenie jej,
  • chęć przywrócenia owulacji i zajścia w ciążę,
  • zmniejszenie aktywności seksualnej (brak potrzeby ciągłego zabezpieczenia),
  • zdiagnozowanie chorób lub dolegliwości uniemożliwiających stosowanie pigułek,
  • problem z ich uzyskaniem.
Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Niezależnie od powodu ostawienia tabletek antykoncepcyjnych, decyzja ta powinna zostać dokładnie przemyślana. Nie należy podejmować jej pochopnie. Zalecane jest skonsultowanie się z ginekologiem, który z pewnością fachowo doradzi każdej pacjentce. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

W trakcie odstawiania tabletek antykoncepcyjnych, w organizmie kobiety mogą zachodzić znaczne zmiany w stężeniu hormonów, takich jak progestagen oraz estrogen. Jak wiadomo wpływają one nie tylko na funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego, ale także całego organizmu. W efekcie zmiany ich stężenia mogą wywoływać różne skutki uboczne. Do najczęściej występujących niepożądanych reakcji organizmu wynikających z odstawiania tabletek antykoncepcyjnych należą: 

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • osłabienie stanu skóry, włosów i paznokci,
  • wahania nastroju i rozdrażnienie.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane skutki uboczne zwykle występują w początkowym okresie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. U większości kobiet znikają po kilku tygodniach, gdy tylko stężenie hormonów w organizmie zostanie odpowiednio uregulowane.

Czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie ze sobą jakieś korzyści?

Oprócz wcześniej wspomnianych skutków ubocznych, warto również rozważyć możliwe pozytywne działania wynikające z odstawienia pigułek. U kobiet, które zrezygnowały ze stosowania tabletek może pojawić się znacznie wyższe libido. Dzięki temu mogą one czerpać pełną satysfakcję z życia seksualnego. Ponadto, może zniknąć bolesność i tkliwość piersi spowodowane hormonami. Po odstawieniu tabletek, wiele pacjentek może zaobserwować również spadek wagi. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Kiedy możliwe będzie zajście w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się czy od razu po odstawieniu tabletek możliwe jest zajście w ciążę. Okazuje się, że wiele kobiet wraca do pełnej płodności zaraz po zrezygnowaniu ze stosowania antykoncepcji. U zdrowych, płodnych kobiet zaleca się jednak, aby powstrzymać się z ciążą przed najbliższe 3 miesiące od odstawienia tabletek. Dzięki temu będą one miały szansę na spokojnie uregulować swój cykl. Pozwoli to również na regenerację organizmu po kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Dzięki wspomożeniu i uzupełnieniu brakujących składników, organizm kobiety będzie lepiej przygotowany na wydanie nowego życia, a tym samym ciążą przebiegnie sprawniej i będzie jej towarzyszyło mniej ciężkich do zniesienia objawów. 

Zobacz też  Ibuprom a tabletki antykoncepcyjne

Odstawianiu tabletek antykoncepcyjnych mogą towarzyszyć skutki uboczne, jednak dzięki prawidłowemu przeprowadzeniu tego procesu organizm kobiety może w krótkim czasie powrócić do równowagi. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.