Jak wygląda powrót do pracy po Covidzie?

Z najnowszych badań wynika, że z powodu koronawirusa aż ponad 30% Polaków musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na okres do 2 tygodni. Tylko 4% pracowników w ogóle nie skorzystało z […]

powrót do pracy po covidzie

Z najnowszych badań wynika, że z powodu koronawirusa aż ponad 30% Polaków musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na okres do 2 tygodni. Tylko 4% pracowników w ogóle nie skorzystało z przerwy w życiu zawodowym. Okazuje się też, że w trakcie trwania pandemii w 2020 roku absencja Polaków w pracy z powodów dolegliwości psychicznych, w tym epizodu depresyjnego, wzrosła o ponad 70% w porównaniu z 2019.

Pandemia koronawirusa to wciąż nie tak odległa sprawa, która wstrząsnęła całym światem i odmieniła życie wielu ludzi, w tym pracowników etatowych i ich rodzin. Między innymi przyczyniła się do licznych zwolnień, a także niedoboru pracowników na zmianie z powodu ich zachorowania na COVID-19. Mogłoby się wydawać, że sytuacja powoli wraca do normy, jednak czy na pewno? Jak wygląda powrót do pracy po Covidzie? Jak wielu pracowników nie przyznało się do odczuwania objawów choroby i co nimi kierowało?

Powrót do pracy po Covidzie. Skutki uboczne koronawirusa

Pomimo wyzdrowienia i powolnego stabilizowania się sytuacji po pandemii, wielu Polaków powróciło do pracy wciąż nie w pełni sił. Niektórzy pracownicy po przebyciu COVIDU-19 nie byli zdolni do pracy nawet przez okres kolejnych 3 miesięcy.  Wielu z pracowników zmagało się z obniżonym nastrojem czy brakiem koncentracji, wynikającymi z problemów psychicznych. Takie objawy bardzo negatywnie wpływają na produktywność pracownika, z czego ani oni, ani pracodawcy mogli początkowo nie zdawać sobie sprawy.

Z koronawirusem wiążą się też inne liczne skutki uboczne, w tym: obniżenie energii, problemy z pamięcią, brak motywacji, zaburzenia świadomości czy stany lękowe. W przypadku objawów fizycznych, wynikających z obniżenia odporności i atakowania układu nerwowego, mogą występować silne bóle głowy, nudności i wymioty. Wymienione skutki uboczne najczęściej występowały po ostrym przejściu choroby, lecz nie były wykluczane w łagodnych przypadkach COVIDU-19.

Zobacz też  Jak długo zaraża chory na covid? Czym różni się Omikron od wcześniejszych wariantów covid-19?

Okazuje się więc, że samo wyzdrowienie z koronawirusa nie skutkowało od razu pełną gotowością do wykonywania obowiązków zawodowych. Wielu pracowników wróciło do pracy z obniżoną motywacją oraz praktycznym brakiem sił i energii, a „powrót do normalności” był dla nich bardzo trudną sytuacją.

Postawa pracodawców względem ozdrowieńców koronawirusa

Ze względu na wysoką zachorowalność, wielu pracodawców musiało zmagać się z symultaniczną utratą wielu pracowników naraz. Jak wyglądała postawa pracodawców względem chorych na koronawirusa, a jak względem ozdrowieńców? Z badań wynika, że niektórzy pracodawcy na wieść o zachorowaniu proponowali pracownikom pakiet dodatkowych badań lekarskich, lecz uczyniło to tylko ok. 25%.

Natomiast również ponad 20% pracodawców na informację o chorobie…zagroziło pracownikom utratą pracy, jeżeli ich samopoczucie nie uległoby polepszeniu w określonym czasie. Raczej nie trzeba informować, iż taka postawa łamie zasady kodeksu pracy, według których pracodawca w większości przypadków nie może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Właśnie z takiego powodu wielu pracowników nie przyznało się do zachorowania i kontynuowało pracę, odczuwając różnie nasilone objawy koronawirusa.

Postawa pracodawców względem ozdrowieńców koronawirusa jest ambiwalentna. Niektórzy obawiali się powikłań po chorobie i niechętnie przyjmowali pracowników z powrotem do pracy, inni z kolei – cieszyli się na odzyskanie pracowników, których tymczasowo utracono w trakcie pandemii. Jeszcze inna grupa pracodawców zwyczajnie nie zdawała sobie sprawy z występujących u pracowników skutków ubocznych wynikających z COVIDU-19, szczególnie jeżeli miały one naturę psychiczną.

Powrót do pracy po Covidzie – wynagrodzenie dla ozdrowieńców

Z powodu pandemii zaszły pewne zmiany w przepisach związanych z zasiłkiem chorobowym, mianowicie niektórzy pracownicy po koronawirusie mogą liczyć na 100% zasiłku chorobowego na zwolnieniu lekarskim, nie 80%.

Dotyczy to osób z 3 konkretnych grup zawodowych, których niezdolność do pracy spowodowana jest kwarantanną bądź izolacją. Na zasiłek chorobowy w wysokości 100% mogą liczyć pracownicy: podmiotów leczniczych, jednostek pomocy społecznej oraz ochotniczej straży pożarnej. Zasada ta obowiązuje, jeżeli pracownik odbywa kwarantannę lub izolację w wyniku styczności z osobami zakażonymi koronawirusem bądź sam z tego powodu zachorował.

Zobacz też  Bakteryjne, wirusowe zapalenie zatok a COVID – podobieństwa, różnice. Objawy zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19

Dlaczego należy korzystać ze zwolnień lekarskich?

Zostało już wspomniane, że wielu pracowników decydowało się nie powiadamiać pracodawców o swoim stanie zdrowia. Powodem takiego zachowania u 12% badanych był strach przed utratą pracy. Z pewnością w niektórych przypadkach poskutkowało to nie tylko poszerzaniem się zakażenia na innych ludzi, ale i pogorszeniem się objawów koronawirusa oraz pojawieniem komplikacji u pracowników, z powodu których utracili oni wszelkie siły do dalszej pracy.

Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których pracownicy ukrywają informacje o swoim stanie zdrowia w obawie przed zwolnieniem. Atmosfera w pracy pozbawiona wzajemnego zaufania miedzy pracownikiem a pracodawcą stanowi ogromny problem. Korzystanie ze zwolnień lekarskich należy do praw ubezpieczonych pracowników, dlatego należy z nich korzystać nawet w przypadku „niewinnych” objawów. Może się bowiem okazać, że z czasem przeistoczą się one w poważniejszy problem zdrowotny.

Dzięki możliwości e-wizyt i teleporad, pracownicy posiadający obawy o swój stan zdrowia mogą ubiegać się o zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu i konieczności przesiadywania w długich kolejkach do gabinetu lekarskiego. Jest to ułatwienie umożliwiające pracownikom monitorowanie swojego zdrowia!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.