Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu – co oznacza?

Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu może świadczyć o niebezpiecznych przypadłościach. Alkohol jako substancja toksyczna dla organizmu może wywoływać różne reakcje. Jeżeli ból żołądka nie mija po kilku dniach, należy zgłosić się do specjalisty, który dokona diagnozy i zdecyduje o dalszych krokach w leczeniu.

kilkudniowy ból żołądka po alkoholu

Alkohol może być przyczyną wielu nieprawidłowości w organizmie. Jego nadużywanie wywołuje między innymi zapalenie błon śluzowych żołądka oraz jamy ustnej. Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu powinien zatem wzbudzać podejrzenia. Może świadczyć o problemach z działaniem układu trawiennego. Ból o takim charakterze może jednak zostać pomylony z bólem wątroby obciążonej w wyniku spożycia napojów procentowych.

Przyczyny bólu żołądka po alkoholu

Etanol jest toksyczny dla ludzkiego organizmu, a picie go w bardzo dużych ilościach może doprowadzić do powolnego uszkodzenia narządów wewnętrznych. Alkohol ma duży wpływ na układ pokarmowy, wątrobę oraz mózg. Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu rozpoczyna się zazwyczaj następnego dnia po zakrapianej imprezie. Towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty oraz biegunka. Dlaczego po alkoholu boli brzuch? Substancja ta podrażnia błonę śluzową w przewodzie pokarmowym, a to prowadzi do stanu zapalnego. Zapalenie śluzówki żołądka prowadzi do kilkudniowego bólu oraz powoduje mdłości. Stan ten może prowadzić do groźnego powikłania, czyli choroby wrzodowej. W jej wyniku tworzą się nadżerki w śluzówce, które prowadzą do nasilenia się objawów bólowych.

Przy regularnych bólach żołądka zachodzi konieczność udania się do lekarza. Dokona on diagnozy i przepisze pacjentowi odpowiednie medykamenty. Pamiętaj, że e-recepta online to najszybszy sposób na otrzymanie dokumentu pozwalającego wykupić leki.

Ból brzucha a rodzaj wypitego alkoholu

Na to, czy następnego dnia pojawią się dolegliwości wynikające z wypicia alkoholu, wpływ może mieć jego rodzaj oraz ilość. Powszechnie panuje przekonanie, że problemy żołądkowe najczęściej wywoływane są przez kolorowe alkohole. Po wypiciu wódki kac jest mniej odczuwalny niż w przypadku wina i piwa. Ból żołądka w przypadku piwa może być najczęściej spotykany, ponieważ napoje gazowane szybciej się wchłaniają i sprawiają, że treść żołądka jest częściej zrzucana do przełyku.

Zobacz też  Ból w lewym boku po alkoholu

Osoby zatrudnione muszą wiedzieć, że zwolnienie lekarskie z powodu nadużycia alkoholu uniemożliwia otrzymanie świadczeń chorobowych. Z piciem należy więc uważać, jeżeli następnego dnia wybierasz się do pracy. Gdy dokuczają ci dolegliwości bólowe niezwiązane z alkoholem, możesz otrzymać L4 online, które da czas, by dojść do zdrowia.

Ból żołądka po alkoholu – leczenie

Kilkudniowy ból brzucha po alkoholu powinien minąć samoistnie. Dolegliwości nie powinny trwać dłużej niż 48 godzin. Jeżeli jest inaczej, konieczna będzie pilna konsultacja lekarska. Odnotowuje się co prawda przypadki, w których ból trwa dłużej i nie zagraża pacjentowi, ale mimo wszystko warto poznać opinię specjalisty.

Pacjent nie może zapominać o regularnym nawadnianiu, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Po alkoholu może dojść też do zaburzeń wodno-elektrolitowych, które stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej. Podczas kilkudniowego bólu żołądka po alkoholu nie należy brać leków przeciwbólowych. Najbardziej popularny z nich, czyli paracetamol, wspólnie z alkoholem może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Nie wolno stosować również niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bo razem z alkoholem uszkodzą błonę śluzową przewodu pokarmowego. Leczenie farmakologiczne należy skonsultować z lekarzem, gdy ból ma charakter przewlekły.

Domowe sposoby na ból żołądka

Wśród domowych sposobów na ból żołądka najbardziej popularne są zioła:

  • mięta;
  • rumianek;
  • melisa;
  • siemię lniane;
  • szałwia lekarska.

Z szałwii lekarskiej można zrobić napar, który świetnie sprawdzi się w przypadku zapalenia błony śluzowej. Rumianek ma działanie przeciwwrzodowe. Z badań wynika, że znacznie przyspiesza gojenie się tych wykwitów wtórnych. Domowe sposoby na bolący brzuch powinny stanowić jedynie uzupełnienie terapii. Jeżeli brzuch boli przez dłuższy czas i uniemożliwia to codzienne funkcjonowanie, to należy udać się do specjalisty. Dolegliwości bólowe, które nie są związane z nadużyciem alkoholu, zostanie wypisane L4. Warto zaznaczyć, że zwolnienie lekarskie online to najszybszy sposób na otrzymanie kilku dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej po alkoholu – co oznacza?

Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu nie musi od razu świadczyć o tym, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego, bo może to być po prostu niestrawność. Dopiero gdy dolegliwości trwają już kilka dni lub ich nasilenie szybko się zwiększa, należy udać się po pomoc do specjalisty. W innych przypadkach ból powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach odpoczynku.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.