Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Naturalna reakcja na tabletki antykoncepcyjne czy powód do obaw?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, przez co są wybierane przez wiele kobiet. Hormony zawarte w pigułkach regulują nie tylko funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety, ale także całego organizmu. W efekcie […]

mleczny śluz tabletki

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, przez co są wybierane przez wiele kobiet. Hormony zawarte w pigułkach regulują nie tylko funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety, ale także całego organizmu. W efekcie może dochodzić do niepożądanych reakcji. Niektóre Kobiety są bardzo wyczulone na obserwowanie swojego organizmu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Objawem, na który często zwracają uwagę, jest zwiększenie wydzielania mlecznej wydzieliny z pochwy. Wiele kobiet. Po zauważeniu tej reakcji jest zaniepokojona. Czy faktycznie mleczny śluz powinien wywoływać obawy? A może jest to tylko naturalna reakcja organizmu na przyjmowane hormony? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Czy zwiększone wydzielanie śluzu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest prawidłową reakcją organizmu?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w obrębie układu rozrodczego rozpoczynają się pewne zmiany, których zaistnienie pozwala na zapewnienie ochrony przed zapłodnieniem. Jedna ze zmian dotyczy modyfikacji konsystencji śluzu znajdującego się w szyjce macicy. W efekcie regularnego stosowania pigułek śluz staje się gęsty i nieprzepuszczalne, a także przybiera mleczny kolor. Jego wydzielanie jest nieco zwiększone, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w zapobieganiu zapłodnieniu. Śluz ma dwa zadania:

  • uniemożliwiać plemnikom swobodne poruszanie się,
  • zapobiegać zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Dzięki jego gęstości oraz nieprzepuszczalności, zadania te są spełnione. Kompleksowe działanie antykoncepcyjne tabletek sprawia, że stosująca je pacjentka może być pewna, że nie zajdzie w niechcianą ciążę.

Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Kiedy mleczna wydzielina powinna zacząć niepokoić pacjentkę?

Z reguły mleczna wydzielina z pochwy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem naturalnym, które nie powinno budzić żadnych obaw. W niektórych sytuacjach warto jednak zainteresować się tym zjawiskiem i dokładnie je zbadać. Mleczna wydzielina powinna zaniepokoić pacjentkę, jeśli występuje w bardzo dużej ilości, a wraz z biegiem czasu stosowania tabletek antykoncepcyjnych ta ilość się zwiększa. Temat powinien być również zbadany, jeśli w wydzielinie występują grupki lub charakteryzuje się ona nieprzyjemnym zapachem. W takich sytuacjach pacjentka może zmagać się z infekcją pochwy. W zależności od wyglądu śluzu może ona cierpieć na grzybicę lub zakażenie bakteryjne. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z wydzielaniem śluzu, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dokładnie zbada pacjentkę, wystawi diagnozę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Czy oprócz śluzu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się plamienia?

Wiele pacjentek zastanawia się, czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do okresu. Okazuje się, że zamiast dobrze znanego miesiączkowania u pacjentki występują po prostu regularne krwawienia. Wynikają one z tymczasowego odstawiania tabletek antykoncepcyjnych. Czas pojawiania się krwawień zależy od rodzaju schematu stosowania tabletek. Możemy wyróżnić dwie sytuacje:

  • Jeśli pacjentka stosuje tabletki pakowane po 21 sztuk, po ich zażyciu powinna ona wykonać siedmiodniową przerwę. Właśnie w okresie tej przerwy powinno nastąpić krwawienie z odstawienia.
  • Jeśli pacjentka stosuje tabletki pakowane po 28 sztuk, składają się one tak naprawdę 24 tabletek aktywnych i 4 tabletek placebo. Krwawienie wystąpi w trakcie stosowania tabletek nieaktywnych, czyli placebo.

Krwawienie występujące podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest skąpe i także trwa bardzo krótko. Dzięki stosowaniu pigułek, krwawienia pojawiają się regularnie, dlatego ta metoda antykoncepcji będzie wskazana dla osób zmagających się z nieregularnym cyklem.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy to połączenie jest bezpieczne?

Co jeśli plamienia będę pojawiały się w trakcie trwania cyklu?

Niektóre pacjentki zastanawiają się, co zrobić w razie wystąpienia krwawień lub plamień w trakcie cyklu. Wiele kobiet mogło zauważyć już u siebie plamienia poza okresem odstawienia. Nieregularne krwawienia i plamienia występują zwykle na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W tym czasie nie powinny one budzić żadnych obaw. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pacjentka zauważa nieregularne plamienia po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji hormonalnej. W teorii po takim okresie czasu organizm powinien przyzwyczaić się do hormonów dostarczanych do organizmu. W takiej sytuacji warto wykonać niezbędne badania, mające na celu wykluczenie istnienia chorób, które mogą objawiać się właśnie krwawieniami z dróg rodnych. Najczęstszymi dolegliwościami identyfikowanymi z krwawieniami są:

  • mięśniaki,
  • nadżerki,
  • polipy,
  • stany zapalne,
  • choroby weneryczne,
  • endometrioza.

Nieregularne krwawienia i plamienia mogą wynikać również z nieodpowiednio dobranych pigułek. Warto jednak uprzednio skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że ze zdrowiem pacjentki jest wszystko w porządku.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.