Mrowienie w stopach – nerwica i przypadłości, które dają podobne objawy

Czujesz mrowienie w stopach? Nerwica jest jedną z chorób, która może wykazywać podobne symptomy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie tylko ona objawia się w ten sposób. Wyjaśniamy, co może oznaczać mrowienie w nogach, a także jak przebiega diagnostyka tego problemu.

mrowienie w stopach nerwica

Pacjenci, którzy tego doświadczają, często zastanawiają się, co może oznaczać mrowienie w stopach? Nerwica, cukrzyca, niedobór składników odżywczych – to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn tego problemu. Mimo że doznanie jest nieprzyjemne, mało osób decyduje się na to, by poszukać przyczyn tego schorzenia. Tymczasem warto to zrobić, by uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Mrowienie stopach – jak rozpoznać tę przypadłość?

Jak można rozpoznać mrowienie w stopach? Nerwica oraz inne choroby rzadko kiedy bywają kojarzone właśnie z takim symptomem. Zazwyczaj pacjenci kładą to na karb niewygodnej pozycji, w której pozostawali przez dłuższy czas. Mrowienie to dość charakterystyczne odczucie. Przypomina pieczenie lub wbijanie w skórę tysięcy ostrych igiełek. Może mu towarzyszyć również drętwienie, obrzęk czy ból. Niekiedy noga przypomina obce ciało, nad którym chory nie ma władzy.

Jeżeli taka sytuacja powtarza się regularnie, wtedy warto skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że w ten sposób organizm sygnalizuje problem. Być może wystarczy wirtualna konsultacja oraz e-recepta, umożliwiająca szybkie wykupienie potrzebnych leków.

Mrowienie w stopach – nerwica

Dlaczego tak wiele osób odczuwa mrowienie w nogach? Nerwica może być jednym z powodów. Tego typu symptomy psychosomatyczne mogą pojawiać się lub nasilać zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Reakcja występuje nie tylko w momencie doświadczania negatywnych emocji, ale nawet kilka dni później. Powodem może być powstające wtedy silne napięcie nerwowe, które powoduje ucisk nerwów i naczyń krwionośnych, a w konsekwencji mrowienie w stopach.

Nerwica to poważna choroba, którą należy leczyć. Cierpiące na nią osoby stosują farmakoterapię, którą powinno się łączyć z terapią psychologiczną. Tylko wtedy można wrócić do równowagi psychicznej. W przypadku pojawienia się trudności z codziennym funkcjonowaniem warto skorzystać z L4 online. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent skupia się na powrocie do zdrowia, unikając przy tym kolejnych stresujących sytuacji.

Zobacz też  Bezdech senny – nerwica oraz inne choroby, które go wywołują. Jak leczyć tę przypadłość?

Inne przyczyny mrowienia w nogach

Bezpośrednią przyczyną mrowienia w stopach jest długotrwały ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. Do kończyn dolnych trafiają nieprawidłowe impulsy czuciowe, co przejawia się we wrażeniu mrowienia w nogach. Nerwica to tylko jedna z chorób, przy której występuje ten symptom. Oczywiście najprostszym wyjaśnieniem jest tu długotrwałe siedzenie lub leżenie w jednej pozycji. 

Poza tym mrowienie w nogach może pojawiać się w przypadku takich przypadłości, jak:

  • uraz nerwów oraz otaczających je tkanek;
  • ucisk nerwów wywołany na przykład przez dyskopatię, guz czy stan zapalny;
  • niedobór składników odżywczych (np. wapnia, magnezu, potasu, witamin z grupy B);
  • odwodnienie;
  • RLS, znane jako zespół niespokojnych nóg;
  • zaburzenia krążenia;
  • zatrucia metalami ciężkimi;
  • oparzenia oraz odmrożenia tkanek;
  • nieprawidłowo leczona cukrzyca;
  • dyskopatia i zwyrodnienia kręgosłupa;
  • choroba alkoholowa;
  • stwardnienie rozsiane.

Jak diagnozować mrowienie i drętwienie nóg?

Diagnozowanie przypadłości, jaką jest mrowienie nóg, zwykle zaczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz musi poznać historię przebytych chorób, na pewno zapyta także o używki oraz przyjmowane leki. Mrowienie nóg może powstawać bowiem w wyniku polekowych lub poalkoholowych neuropatii. Odczuwający tego rodzaju objawy powinni postarać się o zwolnienie lekarskie online. Dzięki temu pacjent zyskuje czas, by wrócić do zdrowia, a przede wszystkim poznać przyczynę swoich dolegliwości.

W procesie diagnostycznym istotne jest wykorzystanie badań laboratoryjnych, przewodnictwa nerwowego oraz obrazowych. Zdarza się, że specjalista zleca wykonanie badania dopplerowskiego naczyń krwionośnych, rezonans magnetyczny czy też tomografię komputerową. Jeśli wszystkie groźne choroby zostaną wykluczone, wtedy chory może zostać skierowany na konsultację psychologiczną. 

Mrowienie w stopach – co robić?

W większości przypadków postępowanie zależy od tego, co wywołało mrowienie w stopach. Nerwica powinna być leczona farmakologicznie oraz poprzez psychoterapię. Jeśli odczucia wywołują niedobory składników odżywczych, należy je uzupełnić. W przypadku innych chorób należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli mrowienie w stopach pojawiło się po doznanym urazie albo towarzyszą mu dodatkowe objawy (np. zaburzenia wzroku, utrata czucia lub przytomności) wtedy koniecznie trzeba udać się do lekarza. Jest to stan potencjalnie groźny dla zdrowia i życia.

Zobacz też  Ból pod lewą pachą – nerwica a dolegliwości bólowe

Natomiast jeśli ten stan pojawił się w wyniku przyjęcia nieprawidłowej pozycji, wtedy wystarczy poruszać kończyną. Kilka razy zgiąć stopę lub rozprostować łydkę. Dzięki temu w te rejony powraca prawidłowe krążenie krwi.

Wiadomo, o czym świadczy mrowienie w stopach. Nerwica nie jest jedyną chorobą, która może je wywoływać. To również nie najpoważniejsza z przypadłości, spośród objawiających się w ten sposób. Z tego powodu nie należy bagatelizować tego stanu, zwłaszcza jeżeli ma tendencję do nawracania.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.