Nerwica pęcherza – przyczyny, objawy i leczenie zespołu nadreaktywnego pęcherza

Nerwica pęcherza moczowego to choroba, która jest uważana za wstydliwą. Jednak bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia problem będzie się pogłębiać. Jak skutecznie rozprawić się z tą przypadłością?

nerwica pęcherza

Na początek warto zauważyć, że problem dotyczy znacznego odsetka społeczeństwa. Mimo że dla wielu osób nerwica pęcherza moczowego jest wstydliwym tematem, nieporuszanie go jest strategią najgorszą z możliwych. Warto oswoić tę chorobę, a przede wszystkim poszukać pomocy! Istnieją bowiem skuteczne sposoby, dzięki którym pacjenci odzyskują zdrowie, pewność siebie i radość życia.

Nerwica pęcherza – czym jest ta choroba?

Nerwica pęcherza oraz nadreaktywny pęcherz to potoczne określenie schorzenia, jakim jest zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB, ang. overactive bladder). Chory odczuwa nie tylko parcie na pęcherz, ale przede wszystkim nie może powstrzymać oddawania moczu. Dzieje się to bez jego woli, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Przypadłość częściej dotyka kobiety, ale diagnozowana jest także u mężczyzn cierpiących m.in. na przerost prostaty. Nadreaktywność pęcherza to choroba przewlekła, jednak można ją leczyć. Osoby, które poddawane są terapii farmakologicznej, dzięki usłudze recepta online mają stały dostęp do potrzebnych leków. Jest to niezwykle wygodne, jeśli chory zapomni o uzupełnieniu swojego zapasu.

Jakie są rodzaje nerwicy pęcherza?

Charakterystyczną cechą choroby jest konieczność oddania moczu, co dzieje się niezależnie od woli pacjenta. Jednak w przypadku nerwicy pęcherza mówimy o różnym natężeniu tej przypadłości:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu;
  • naglące nietrzymanie moczu;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia
  • mieszane nietrzymanie moczu.

Najczęściej słyszy się o formie wysiłkowej, kiedy do mimowolnej mikcji dochodzi wskutek podniesienia cięższego przedmiotu. Powodem może być również kaszel, a nawet śmiech. Dzieje się tak, gdyż wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, które powoduje dodatkowy ucisk na pęcherz. Ilość oddanego moczu jest wtedy niewielka, chociaż dla osoby, której się to przydarzyło, sytuacja z pewnością wydaje się krępująca. Warto wiedzieć, co dokładnie zaburza działanie układu moczowego.

Zobacz też  Nerwica natręctw – przyczyny, objawy i leczenie

Pęcherz nadreaktywny (OAB) – przyczyny choroby

Częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Zwykle dotyka bowiem osoby starsze, ale także kobiety po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie dróg moczowych zostają osłabione, co z kolei osłabia zdolność utrzymania moczu w pęcherzu. Jednak wiek oraz poród to niejedyne przyczyny występowania tej choroby. Parcie na mocz i niekontrolowana mikcja mają różne przyczyny, w tym:

  • zakażenia układu moczowego;
  • zmiany hormonalne;
  • rozrost gruczołu krokowego (w przypadku mężczyzn);
  • stwardnienie rozsiane;
  • uraz rdzenia kręgowego;
  • udar mózgu;
  • choroba Parkinsona;
  • zespół jelita drażliwego;
  • niewydolność nerek;
  • skutek uboczny przyjmowania niektórych leków;
  • reakcja układu nerwowego na stres.

Nerwica pęcherza moczowego – objawy

Nerwica pęcherza to choroba, które charakteryzuje się mimowolnym, częstym oddawaniem moczu. Jeden z głównych objawów, pozwalających zdiagnozować przypadłość, jest więc częstomocz. Pacjent oddaje niewielkie ilości moczu kilka razy na dobę (przynajmniej osiem). Jest to spowodowane przez bolesne i nadmierne skurcze pęcherza. Wskutek tego pojawiają się też parcia naglące, czyli niepohamowana potrzeba oddania moczu. W przypadku wystąpienia parcia naglącego również może dojść do mimowolnego oddania moczu. Kolejnym objawem przypadłości jest nykturia, czyli potrzeba oddawania moczu nocą. Warto zdawać sobie sprawę, że u zdrowego człowieka parcie pojawia się po wypełnieniu pęcherza moczem do około 300 ml. Wszystkie anomalie warto konsultować z lekarzem. Może też pojawić się konieczność skorzystania z rozwiązania, jakim jest L4 online. Dzięki temu pacjent zajmie się problemem nadreaktywności pęcherza. Tę przypadłość można skutecznie leczyć.

Sposoby leczenia pęcherza nadreaktywnego

W przypadku choroby, jaką jest nerwica pęcherza, istotną rolę gra czas. Im szybciej po zauważeniu objawów chory zgłosi się do lekarza, tym mniej inwazyjną metodę zastosuje lekarz. Leczenie chirurgiczne to ostateczność i stosuje się je, gdy zawiodły inne metody. Proponowane rozwiązania to terapia zachowawcza oraz farmakologiczna. Można również zdecydować się na nieco bardziej inwazyjne sposoby. Jedną z nich jest toksyna botulinowa wstrzykiwana bezpośrednio do pęcherza. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Rezultaty są naprawdę dobre, jednak po kilku miesiącach mijają. Z tego względu czynność trzeba powtarzać. Specjaliści poddają chorych także elektrostymulacji, wykonywanej za pomocą zewnętrznych lub wszczepianych elektrod. Pobudzają one włókna nerwowe, które są odpowiedzialne za pracę mięśni miednicy oraz pęcherza. Stosując tego rodzaju terapię, na czas rekonwalescencji warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej i plecach – nerwica a objawy bólowe

Leki, które mogą pomóc na nietrzymanie moczu

Leki stosowane do leczenia tej przypadłości powodują rozkurczanie pęcherza. Zawierają substancje, takie jak darifenacyna, oksybutynina czy mirabegron. Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli problem z mimowolnym oddawaniem moczu pojawia się tylko przy wysiłku, wówczas leki mogą nie zdać egzaminu. W terapii nietrzymania moczu stosowane są między innymi:

Nerwica pęcherza – domowe sposoby

Coraz częściej przy nerwicy pęcherza lekarze zalecają wzmacnianie mięśni gładkich odpowiedzialnych za funkcjonowanie pęcherza. Przede wszystkim należy zająć się wzmacnianiem mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla). Jeśli działają prawidłowo, wówczas dają sobie radę z zaciskaniem cewki moczowej i panowaniem nad oddawaniem moczu. Jedno z najprostszych ćwiczeń mięśni polega na napinaniu oraz rozluźnianiu odpowiednich partii mięśniowych. Specjaliści zalecają jednak, by wykonywanie ćwiczeń nie odbywało się w toalecie podczas mikcji. Pierwsze efekty pojawią się po kilkutygodniowym regularnym treningu. Innym sposobem na poprawę swojego stanu zdrowia jest trening pęcherza. Wizyty w toalecie powinny następować o ściśle określonych porach. Jednak najważniejsze to stopniowe wydłużanie przerw pomiędzy nimi. Wsparciem dla chorych są również produkty higieniczne powstałe, by chronić przed skutkami tej przypadłości. Co prawda nie wpływają na poprawę stanu zdrowia, jednak zwiększają pewność siebie.

Nerwica pęcherza to choroba, która dla pacjentów wydaje się wstydliwa. Skutecznie powstrzymuje przed wyjściem z domu, wskutek czego cierpiące na nią osoby czują się odizolowane. Warto więc przełamać wstyd i udać się do lekarza – im wcześniej, do tego dojdzie, tym łatwiejsze jest leczenie. Chory szybciej odzyska swoją dawną pewność siebie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.