Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny i leczenie

Nerwica wegetatywna to zaburzenie natury psychicznej. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia pracy narządów takich jak mózg, serce, żołądek oraz jelita. Skutki tego zaburzenia z grupy nerwic odczuwa praktycznie całe ciało. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie nerwicy wegetatywnej?

nerwica wegetatywna

Nerwica wegetatywna to tak naprawdę wspólne określenie dla dolegliwości narządowych wynikających z problemów psychicznych. Nerwica serca, żołądka oraz biegunka nerwicowa należą do grupy nerwic wegetatywnych. Objawy związane są ze stresem oraz napięciem psychicznym. Leczenie nerwicy wegetatywnej jest w dużej mierze oparte na psychoterapii.

Czym jest nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna należy do zaburzeń natury psychicznej i klasyfikuje się ją w grupie nerwic. Ten rodzaj nerwicy bywa również nazywany nerwicą narządową, ponieważ w przebiegu choroby dochodzi do zaburzenia pracy wielu narządów w ciele człowieka. Nerwica tego rodzaju może dać objawy w postaci zaburzeń serca, żołądka, jelit, kości lub stawów. Nerwica narządowa pojawia się u znacznej części populacji. Schorzenie może uwydatnić się w każdym wieku. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet w średnim wieku. Choroba często nie jest rozpoznawana i pacjenci bardzo długo zmagają się ze swoimi dolegliwościami. Charakterystyczną cechą nerwicy wegetatywnej jest to, że wyniki wykonywanych badań bardzo często nie mają znacznych odchyleń od norm, a samo leczenie nie przynosi rezultatów.

Nerwica wegetatywna – przyczyny

Jakie są przyczyny nerwicy wegetatywnej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się bliżej układowi wegetatywnemu, który jest częścią układu nerwowego. W przypadku wystąpienia dużego stresu układ ten reaguje, dając objawy somatyczne, czyli między innymi kołatanie serca, potliwość oraz suchość w ustach. Osoba narażona na przewlekły stres może mieć zaburzone działanie układu wegetatywnego, a to prowadzi do baraku kontroli odruchów. Można więc powiedzieć, że nerwica narządowa wywoływana jest przez stres, czyli niemożność zapanowania nad własnymi emocjami.

Można wyróżnić trzy czynniki, które mają bezpośredni wpływ na zachorowanie na nerwicę wegetatywną:

  • czynniki wychowawcze – związane z trudnym dzieciństwem, w którym brak jest stabilizacji emocjonalnej. Jeżeli w młodym wieku dana osoba nie miała zapewnionego wystarczającego poczucia bezpieczeństwa, to wzrasta szansa na wystąpienie nerwicy wegetatywnej;
  • czynniki biologiczne – szansa na zachorowanie wzrasta, gdy do pobudzenia układu nerwowego dochodzi bardzo szybko, a czas potrzebny na uspokojenie się jest długi. Ryzyko zachorowania jest więc związane ze sposobem funkcjonowania układu nerwowego;
  • traumatyczne doświadczenia – traumy również mogą wywołać nerwicę wegetatywną. Zdarza się, że śmierć bliskiej osoby, wypadek drogowy lub inne bardzo przykre wydarzenie może doprowadzić do problemów natury psychicznej.
Zobacz też  Ucisk z tyłu głowy – nerwica lękowa a napięciowe bóle głowy

Objawy nerwicy wegetatywnej

Objawy nerwicy wegetatywnej mogą być bardzo uciążliwe dla chorego. Dużym problemem w diagnostyce jest to, że symptomy są dosyć niejednoznaczne i mogą wskazywać na szereg innych chorób.Pacjenci najczęściej zwracają się z problemami somatycznymi, których początkowo nie wiąże się z chorobami natury psychicznej. Opisywane przez pacjentów dolegliwości świadczą raczej o chorobach związanych z układem krążenia, jednak po przeprowadzeniu badań okazuje się, że w wynikach nie ma żadnych odchyleń od normy. Po wykluczeniu wszystkich innych możliwych przyczyn lekarz stwierdzi u pacjenta nerwicę wegetatywną.

Wśród podstawowych objawów nerwicy wegetatywnej można wymienić:

  • suchość w ustach;
  • kołatania serca;
  • kłucie i uciski w klatce piersiowej;
  • duszności i zawroty głowy;
  • pojawienie się czerwonych wykwitów na twarzy;
  • wymioty;
  • biegunkę;
  • mdłości;
  • nadmierną potliwość;
  • drżenie kończyn.

Do objawów psychicznych zalicza się:

  • pobudzenie;
  • niepokój;
  • lęk;
  • zaburzenia nastroju;
  • agresję;
  • rozdrażnienie;
  • wybuchowość;
  • zaburzenia koncentracji;
  • problemy ze snem;
  • depersonalizację.

Pacjenci z nerwicą wegetatywną powinni poddać się psychoterapii. W przypadku ostrych stanów choremu przepisane zostaną leki, których jednak nie można przyjmować stale. Jeżeli przyjmujesz leki w związku ze swoją chorobą, to receptę możesz otrzymać przez internet. Recepta online to sposób, by móc wykupić leki z apteki. Mogą ją zrealizować także upoważnione osoby, co w trudnej sytuacji chorego jest szczególnie cenne.

Leczenie nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna sprawia, że osoby na nią chorujące odczuwają niezrozumiałe dla nich oraz ich otoczenia dolegliwości cielesne. Stawia to chorych w dosyć trudnej sytuacji. Podczas wizyty u lekarza pacjenci mogą uznać, że ich objawy są lekceważone. Wielu chorych odrzuca propozycję udania się na psychoterapię. Powodem tego jest przekonanie, że ich symptomy nie mają nic wspólnego ze sferą psychiczną, a prawdziwa choroba nie została poprawnie zdiagnozowana. Wszystko to prowadzi do sprzężenia zwrotnego. Pacjent cierpi na dolegliwości ciała, które wpływają na jego ogólny stan psychiczny i wywołują stres, a ten prowadzi do nasilenia się symptomów somatycznych. Tworzy się błędne koło.

W przypadku nerwicy wegetatywnej konieczna jest trafna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, tylko w ten sposób lekarz może pomóc choremu zrozumieć, skąd biorą się jego dolegliwości. Bardzo często długość leczenia jest związana z szybkością diagnozy. Lekarzami, którzy zajmują się chorymi na nerwicę wegetatywną, są psychiatra i psycholog. Najczęściej pacjentów leczy się za pomocą psychoterapii. Leczenie farmakologiczne jest stosowane w formie uzupełnienia terapii. Leki mają za zadanie dać pacjentowi ulgę, gdy objawy w znacznym stopniu uniemożliwiają funkcjonowanie. Najczęściej stosowane są leki przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne. Obniżają one stopień pobudzenia i zmniejszają stany lękowe. Chorym przepisuje się także benzodiazepiny, które mogą pomóc szybko poradzić sobie z objawami, gdy wystąpi nagły atak choroby.

Zobacz też  Nerwica serca – przyczyny, objawy i leczenie

Zwalczanie nerwicy wegetatywnej nie jest możliwe bez zastosowania psychoterapii. Leczenie farmakologiczne może być stosowane jedynie w formie uzupełniającej. Leki pozwalają złagodzić objawy, ale nie wpływają na leczenie przyczyn choroby. Długotrwałe przyjmowanie leków prowadzi do uzależnienia i wzrostu tolerancji na przyjmowane dawki. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest udanie się do psychologa lub psychiatry i rozpoczęcie psychoterapii.

Chory na nerwicę wegetatywną, gdy dojdzie do dużego nasilenia się objawów, powinien odpoczywać w domu. L4 online to najszybszy sposób na uzyskanie kilku dni wolnego w związku ze złym stanem zdrowia.

Psychoterapia w leczeniu nerwicy wegetatywnej

Podstawą leczenie nerwicy wegetatywnej jest psychoterapia. Najczęściej wykorzystywana jest psychoterapia behawioralno-poznawcza. Podczas psychoterapii pacjent nauczy się analizować oraz rozumieć swoje emocje, co pozwoli poradzić sobie z chorobą. Wcześniej niewidoczne problemy staną się dla chorego zrozumiałe. Pacjent zacznie dostrzegać emocje, które wpływają na rozwój nerwicy wegetatywnej. Podczas psychoterapii konieczne może być też przepracowania traum z przeszłości, co pozwoli uwolnić się od skrywanych lęków, które wcześniej wypierał. Psychoterapia to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się nerwicy wegetatywnej. Po pewnym czasie objawy somatyczne przestaną występować, a pacjent poczuje ulgę i będzie mógł prawidłowo funkcjonować.

Psychoterapia opiera się na bezpośredniej rozmowie i szczerości ze strony pacjenta. Współpraca z obu stron jest niezbędna, by przerwać cierpienie oraz lęk chorego. Ważne jest także, aby leczenie psychoterapeutyczne było wykonywane systematycznie.

Nerwica wegetatywna może naprawdę sprawić problemy w codziennym funkcjonowaniu. W jej przypadku liczy się poprawna diagnoza i wprowadzenie szybkiego leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że choroba ta jest uleczalna. Wsparcie psychologiczne będzie jednak niezbędne, by pacjent mógł poradzić sobie ze swoimi problemami. Ile trwa psychoterapia? Jest to uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to, jak szybko choroba została zdiagnozowana. Kolejnym równie istotnym czynnikiem jest stopień oraz rodzaj objawów. Ciężko jest więc dokładnie określić długość trwania terapii psychologicznej. Niektórzy pacjenci wrócą do zdrowia w ciągu kilku miesięcy, a inni będą potrzebowali kilku lat. Psychoterapia w większości przypadków przyniesie pacjentowi ulgę, dlatego naprawdę warto się jej poddać.

Zobacz też  Kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca – jej objawy, przyczyny i leczenie

W przypadku nasilenia się objawów pacjent może mieć problemy z wykonywaniem obowiązków służbowych, dlatego powinien on udać się na zwolnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie online, które można uzyskać bez wychodzenia z domu.

Nerwica wegetatywna może wiązać się z dużym cierpieniem u pacjenta. W jej przypadku bardzo istotna jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Chory musi zdać sobie sprawę z tego, że jego cielesne dolegliwości są związane z problemami psychicznymi. Decyzja o udaniu się na psychoterapię jest pierwszym krokiem do całkowitego wyzdrowienia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.