Nerwica żołądka – objawy, przyczyny i leczenie

Nerwica żołądka jest związana z odpowiedzią układu pokarmowego na stresujące sytuacje. Przyczyną tego schorzenia jest lęk oraz długotrwały i silny stres. Objawami są silny ból brzucha oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

nerwica żołądka

Nadmierny stres może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nerwica żołądka daje objawy somatyczne w postaci zaparć, bólu brzucha, biegunki i wymiotów. Mimo to w wynikach badań pacjentów z tym problemem bardzo często nie ma żadnych nieprawidłowości. Działanie okazuje się jednak nieodzowne, ponieważ nieleczona nerwica może trwać przez wiele lat. Aby pozbyć się dolegliwości, konieczne jest usunięcie przyczyny choroby. Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach oraz leczeniu nerwicy żołądka!

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to zaburzenie wegetatywne. Objawia się somatycznie. Pacjent zmagający się z chorobą odczuwa fizyczne dolegliwości w postaci bólów żołądka, które pochodzą z narządów lub układów unerwionych przez autonomiczny układ nerwowy. Nerwica żołądkowo-jelitowa nazywana bywa także zespołem jelita drażliwego, jelitem spastycznym, jelitem nadwrażliwym. Bóle i inne dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. Przyczyną choroby są sytuacje stresowe i emocje temu towarzyszące. Zdarza się, że schorzenie nie jest odpowiednio diagnozowane, ponieważ objawy przypominają te występujące przy innych chorobach oraz patologiach przewodu pokarmowego.

Przyczyny nerwicy żołądka

Przyczyną nerwicy żołądka jest silny stres. Jego źródeł jest naprawdę wiele. Stresująca praca, zła sytuacja rodzinna i problemy towarzyskie – wszystko to może doprowadzić do problemów natury żołądkowej. Pobudzenie drogi przewodzenia impulsów nerwowych przez stres prowadzi do problemów z układem pokarmowym. W przypadku tego schorzenia dochodzi do sprzężenia zwrotnego – stres wywołuje problemy żołądkowe, a te jeszcze bardziej go potęgują.

Na problemy żołądkowe w przypadku nerwicy żołądka nie wpływają czynniki organiczne. Najbardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia są osoby nadwrażliwe, które nie zawsze radzą sobie w sytuacjach stresowych.

Zobacz też  Skoki ciśnienia – nerwica wpływa na ciśnienie tętnicze?

Objawy nerwicy żołądka

Najczęściej występującymi objawami nerwicy żołądka są:

  • bóle oraz skurcze brzucha, które ustępują po oddaniu stolca;
  • nadmiar gazów;
  • zmiany nawyków jelitowych;
  • śluz z odbytnicy;
  • nagła i pilne potrzeba skorzystania z toalety;
  • wrażenie wypełnienia jelit nawet po oddaniu stolca;
  • wzdęcia brzucha.

Powyższe objawy bardzo często nasilają się po spożyciu posiłku. Objawy mogą ustąpić po kilku dniach. Należy pamiętać o tym, że symptomy choroby nie są takie same dla każdego pacjenta. Diagnostyka może więc być problematyczna. Nerwica żołądka może także wpływać na działanie innych części ciała i wywoływać poniższe objawy:

  • nieprzyjemny oddech;
  • bóle głowy;
  • konieczność częstego oddawania moczu;
  • bóle mięśni i stawów;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • nieregularne miesiączki.

U osób z nerwicą żołądka może wystąpić depresja. Choroba może być powodem do wstydu, co prowadzi do alienacji.

Pacjenci w związku ze swoim schorzeniem muszą czasem stale przyjmować leki. Najszybszym sposobem na sprawne wykupienie przepisanych medykamentów będzie recepta online.

Nerwica żołądka – diagnostyka

Nie ma specjalnego testu, który pozwala zdiagnozować nerwicę żołądka. Lekarz skupia się więc na objawach, które wskazuje pacjent. Konieczne będzie przeprowadzenie badań, które wykluczą inne choroby dające podobne objawy. Wśród standardowych badań, które są wykonywane, wyróżnić można badanie brzucha oraz odbytu. Często wykonuje się analizę krwi i kału. Wykonane mogą zostać także poniższe badania:

  • pełna morfologia krwi, aby wykluczyć niedokrwistość związaną z zaburzeniami jelit;
  • badanie na celiakię;
  • odczyn opadania krwinek czerwonych, czyli OB. Badanie pozwala na sprawdzenie, czy w organizmie nie rozwija się stan zapalny;
  • badanie krwi w kierunku raka jajnika u kobiet;
  • badanie kału w poszukiwania kalprotektyny, by wykluczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Nie są konieczne bardziej skomplikowane badania, czyli kolonoskopia oraz gastroskopia. Czasami lekarze mogą jednak je też zalecić, gdy objawy nerwicy żołądka są nietypowe.

Zobacz też  Mroczki przed oczami – nerwica i jej objawy ze strony układu wzrokowego

W przypadku nasilenia się objawów pacjent powinien odpocząć w domu, ponieważ wykonywanie obowiązków zawodowych mogłoby być mocno utrudnione. W takiej sytuacji warto wziąć L4 online.

Leczenie nerwicy żołądka

Leczenie poprzedza odpowiednia diagnoza. Nie ma obecnie badań, które mogą jasno określić, że pacjent cierpi na nerwicę żołądka. Istotnym elementem jest sprawdzenie, czy za objawami schorzenia nie stoją inne choroby mogące dawać podobne objawy. Jeśli diagnoza potwierdza nerwicę żołądka, konieczne będzie podjęcie leczenia objawowego. Należy zaznaczyć, że choroba może być leczona farmakologicznie jedynie pod opieką neurologa. Jakie leki są wykorzystywane? Stosuje się środki uspokajające oraz przeciwlękowe, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu pacjent nie odczuwa niepokoju ani lęku, a dolegliwości żołądkowe się zmniejszają.

Co może być pomocne w walce z problemem?

Nie ma leku, który pozwala na całkowite wyleczenie choroby. Istnieje jednak wiele metod, które pozwalają pacjentowi poczuć się lepiej. Konieczna jest weryfikacja wyzwalaczy, które odpowiadają za dolegliwości. Wśród metod leczenia można wyróżnić:

  • zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w diecie;
  • ograniczenie produktów spożywczych powodujących gazy;
  • zastosowanie leków przeciwbiegunkowych;
  • wyeliminowanie produktów mlecznych, jeżeli dolegliwości wyzwala nietolerancja laktozy;
  • leki przeciwbólowe;
  • leki przeciwskurczowe;
  • zmianę nawyków żywieniowych.

Nerwica powinna być leczona pod opieką neurologa. Zastosuje on odpowiednie leki, które zablokują przewodzenie impulsów nerwowych, co zmniejszy lęk i stres. Leki te nie mogą być używane stale. Konieczna może okazać się więc psychoterapia, dzięki której pacjent może zrozumieć swoją chorobę. Chory musi wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem, aby mógł uniknąć nawrotów nerwicy żołądkowej.

Domowe sposoby na nerwicę

W niewielkim stopniu można poradzić sobie z dolegliwościami domowymi sposobami. Należy jednak traktować takie metody jedynie jako leczenie wspomagające. Z diety należy usunąć słodycze oraz napoje gazowane. Trzeba wyeliminować również kawę, mocną herbatę oraz pokarmy wysokoprzetworzone. Można wspierać leczenie za pomocą preparatów ziołowych o działaniu uspokajającym.

Zobacz też  Ból między łopatkami – nerwica a może coś innego? O czym świadczy ból pleców?

Pacjent, u którego występują problemy żołądkowe, powinien dobrze wypocząć. W razie wystąpienia objawów żołądkowych warto wziąć zwolnienie lekarskie online.

Nerwica żołądka może być naprawdę kłopotliwym schorzeniem. Nie należy bagatelizować objawów, ponieważ nieleczona nerwica może doprowadzić do powikłań. Jeżeli zobaczysz u siebie podejrzane objawy ze strony układu trawiennego, udaj się do lekarza. Tylko z pomocą specjalisty będziesz mógł poradzić sobie ze swoimi symptomami.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.