Niepokoi cię niska temperatura? COVID może być przyczyną! Rzadkie objawy koronawirusa, powikłania po COVID-19

Istnieją uzasadnione powody do niepokoju, kiedy u pacjenta długo utrzymuje się zbyt niska temperatura. COVID? Niewykluczone, choć niczego nie można przesądzać na podstawie jednego symptomu. Być może to skutek, a […]

niska temperatura covid

Istnieją uzasadnione powody do niepokoju, kiedy u pacjenta długo utrzymuje się zbyt niska temperatura. COVID? Niewykluczone, choć niczego nie można przesądzać na podstawie jednego symptomu. Być może to skutek, a nie objaw koronawirusa. Dowiedz się więcej z artykułu!

Obniżona temperatura ciała – poniżej normy 36,6 stopni Celsjusza – to jeden z objawów zaburzeń równowagi organizmu. Brak homeostazy sprzyja występowaniu innych problemów ze zdrowiem. Tak samo infekcja oddziałuje na fizjologię. Koronawirus i COVID-19 kojarzą się z wysoką gorączką, często powyżej 38°C. Pozytywny wynik testów miały także osoby, u których występowała niska temperatura – COVID ma wiele wariantów, a im więcej chorych, tym częściej występują objawy niespecyficzne. Kolejna możliwość to tzw. długi COVID, czyli dolegliwości po zakażeniu i chorobie. U takich pacjentów temperatura spada nawet poniżej 34°C. Dalekosiężne efekty mogą wymusić ponowną hospitalizację dorosłych, a tym bardziej dzieci i niemowląt.

Niska temperatura ciała a COVID-19. Obniżona temperatura ciała nieswoistym objawem choroby

Na początku pandemii w mediach najczęściej przypominało się o wysokiej gorączce oraz problemach z powonieniem i zmysłem smaku. W rzeczywistości przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak też wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jest mocno zindywidualizowany – zależny od wielu różnych czynników. Największe niebezpieczeństwo związane z COVID-em to duszności i inne trudności z oddychaniem, ucisk i ból w klatce piersiowej, a także postępująca utrata zdolności ruchowych i mowy. Takie objawy powinny skłonić do zachowania dystansu społecznego i zasięgnięcia porady medycznej – np. w ramach konsultacji lekarskich online, które zastąpią wizytę w przychodni. 100-procentową pewność daje dopiero przeprowadzenie testu.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej a COVID

Częste symptomy infekcji SARS-CoV-2 to także suchy kaszel oraz zmęczenie. Do objawów niespecyficznych przy COVIDzie zalicza się:

  • niską temperaturę ciała;
  • problemy z pracą układu pokarmowego;
  • biegunkę;
  • zapalenie spojówek i ból oczu;
  • bóle gardła, mięśni i głowy;
  • wysypkę na skórze ciała;
  • przebarwienia na palcach rąk i nóg.

Ozdrowieńcy a niska temperatura – COVID to możliwa przyczyna zaburzeń homeostazy

Według specjalistów nawet 20 proc. pacjentów, którzy przebyli koronawirusa może odczuwać obniżenie temperatury ciała. W rozmowie z Radiem Zet prof. prof. Piotr Jankowski stwierdził, że kłopoty z równowagą procesów organizmu występują przez kilka pierwszych tygodni po wyjściu z choroby. Po upływie pewnego czasu sytuacja powinna wrócić do normy. Pacjenci, którzy niedawno przebyli zakażenie lub podejrzewają ponowną infekcję COVID-em, nie powinni brać leków przeciwgorączkowych na własną rękę. O konieczności ich podania i dawce zawsze decyduje lekarz prowadzący. SARS-CoV-2 może wywołać szereg powikłań. Oprócz niskiej temperatury ciała są to:

  • osłabienie;
  • spadek wydolności;
  • zaburzenia pamięci;
  • kłopoty z koncentracją;
  • symptomy wymagające konsultacji lekarskich:
  • ból głowy;
  • kołatanie serca;
  • duszności.

Inne przyczyny obniżania temperatury ciała

Temperatura ciała spada także w innych okolicznościach, nie tylko w rezultacie długiego COVID-u. Najczęściej dochodzi do tego podczas zakłóceń pracy organów odpowiedzialnych za termoregulację organizmu. To jedno z podstawowych zadań podwzgórza mózgu. Do kłopotów zdrowotnych w tym zakresie przyczyniają się także:

  • anemia;
  • hipoglikemia;
  • niedoczynność kory nadnerczy;
  • niewydolność nerek;
  • niedożywienie;
  • zaburzone funkcjonowanie przysadki mózgowej;
  • niedoczynność tarczycy.

Kiedy pomiar z termometru pokazuje 35 stopni Celsjusza lub mniej, a organizm produkuje mniej ciepła, niż jest go w stanie wytworzyć, oznacza to stan hipotermii. To poważne zagrożenie dla życia, dlatego zaleca się regularne sprawdzanie tego parametru pacjentom z niską temperaturą po COVIDzie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Metoda podwyższenia temperatury zostanie dostosowany do stanu i historii pacjenta. Dlatego podczas wywiadu medycznego należy podać lub zaznaczyć wszystkie informacje.

Zobacz też  Kaszel po covid – częste powikłanie po przebytej infekcji. Przyczyny, postępowanie

Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie choroby i późniejszych dolegliwości

Jeśli ktoś nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Szczepionki zostały wielokrotnie przebadane w sposób zgodny z obowiązującymi normami, a ich przyjęcie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Spada też prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak niska temperatura.

COVID zostanie z nami na długo, zatem warto śledzić najnowsze doniesienia i stosować się do aktualnych zaleceń. W Niemczech rozważa się tymczasowy powrót do maseczek FPP-2 i zachowywania odległości pomiędzy ludźmi w pomieszczeniach zamkniętych. Ma to związek ze spodziewanym wzrostem liczby zachorowań na przełomie września i października, jak to było w dwóch poprzednich latach.

Niepokoi cię niska temperatura? Polecamy kontakt z lekarzem i test na koronawirusa

Masz niską temperaturę i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć? Zdecydowanie warto skonsultować ten stan z lekarzem! Poprzez naszą stronę możesz nie tylko uzyskać e-receptę czy e-zwolnienie, ale także odbyć wizyodbyć konsultacje lekarskie online. To doskonała metoda, by szybko uzyskać profesjonalną poradę Aby uporać się z niską temperaturą i pozostałymi powikłaniami długiego COVID-u, należy prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Ozdrowieńcom zaleca się stosowanie urozmaiconej diety oraz regularne uprawianie sportu. Niektórzy pacjenci mogą wymagać dodatkowej, specjalistycznej rehabilitacji.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.