Ostra biegunka – co jest przyczyną dolegliwości? Jak sobie radzić?

O ostrej biegunce mówi się w przypadku, gdy pacjent oddaje stolec o zmienionej konsystencji częściej niż 3 razy dziennie. Ma ona zazwyczaj gwałtowny charakter, może jej towarzyszyć ból brzucha. Jakiego […]

ostra biegunka

O ostrej biegunce mówi się w przypadku, gdy pacjent oddaje stolec o zmienionej konsystencji częściej niż 3 razy dziennie. Ma ona zazwyczaj gwałtowny charakter, może jej towarzyszyć ból brzucha. Jakiego leczenia wymaga biegunka w ostrej postaci?

Przyczyną biegunki może być zakażenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze. Czasem powodem dolegliwości jest przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków. W takiej sytuacji mowa jest o skutkach ubocznych stosowania danego preparatu. Inne przyczyny biegunki o ostrym przebiegu to alergia i nietolerancja pokarmowa, zapalenie uchyłków okrężnicy lub niedokrwienne zapalenie okrężnicy. Ostra biegunka może trwać nawet około dwóch tygodni.

Objawy ostrej biegunki

Ostrą biegunką nazywa się stan, w którym chory odczuwa częstą potrzebę oddawania stolca, nawet kilka razy na dobę. Dodatkowo mogą pojawić się mdłości i wymioty, ogólne osłabienie, ból głowy, brzucha czy mięśni. Temperatura bywa nieznacznie podwyższona. Chory może zauważyć w kale ślady krwi i śluzu. Objawy zależą przede wszystkim od czynnika, który wywołał biegunkę. Osoby cierpiące z powodu rozwolnienia mogą być odwodnione i osłabione, potrzebują czasu, by wrócić do formy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być e-zwolnienie online. Trzeba pamiętać, że ostra biegunka może uniemożliwić normalne funkcjonowanie, w tym możliwość klasycznej wizyty u lekarza.

Ostra biegunka – leczenie domowe

Z biegunką można próbować poradzić sobie samodzielnie, sięgając po sprawdzone domowe sposoby. Najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Ostra biegunka wymaga przyjmowania odpowiedniej ilości płynów – wody, herbatek ziołowych, herbaty z suszonych owoców borówki czernicy, a także preparatów uzupełniających elektrolity (dostępne są one w aptekach). Warto sięgnąć po środki przeciwbiegunkowe, które hamują ruchy jelit. Są nimi np. węgiel aktywowany czy leki zawierające loperamid i diosmektyd. Jeśli pojawi się wysoka gorączka, należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Zobacz też  Biegunka – co ją wywołuje, najczęstsze objawy, przebieg leczenia

Wymioty mogą utrudniać przyjmowanie leków, dodatkowo osłabiać organizm i szybciej prowadzić do odwodnienia. Warto w takiej sytuacji skontaktować się ze specjalistą. Konsultacja lekarska online to rozwiązanie, dla wszystkich, którzy nie mają możliwości udać się do przychodni. Być może konieczne będzie przepisanie skutecznego leku na receptę. W takiej sytuacji lekarz wystawi e-receptę przez internet. Na wymioty podaje się Zofran, Duspatalin, Torecan. Są to jednak leki, które powinien zaordynować specjalista, dlatego konsultacja (także w formie zdalnej) może okazać się nieodzowna.

Ostra biegunka – dieta i nawadnianie

Podczas biegunki trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu oraz odpowiedniej diecie. Musi być ona lekkostrawna, najlepiej oparta na gotowanych potrawach. Początkowo warto sięgnąć po ryż czy ziemniaki, krakersy, herbatniki. Stopniowo można włączać inne warzywa, a także delikatne mięso. Aby odbudować florę bakteryjną, zaleca się sięgnięcie po probiotyki.

Ostra biegunka – kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?

Objawy biegunki mijają zazwyczaj same po kilku dniach. Jeżeli chory wypróżnia się kilka razy dziennie, wymiotuje i zmaga się z wysoką gorączką, a w kale zauważyć można ślady krwi, należy skontaktować się z lekarzem. Konsultacji wymaga także każda nawracająca ostra biegunka. Niebezpieczne jest również zatrzymanie moczu. W przypadku zaobserwowania tych objawów należy udać się do przychodni lub na pogotowie. Przeprowadzona diagnostyka umożliwi dobranie rodzaju leczenia – antybiotykoterapia stosowana jest jedynie w przypadku zakażenia bakteryjnego.

Choć w większości przypadków udaje się wyleczyć biegunkę w warunkach domowych, zdarza się, że konieczna jest hospitalizacja. Dzieje się tak np. przy odwodnieniu. Żadnej biegunki nie należy bagatelizować. Należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i odpoczynku, a w razie konieczności skorzystać z konsultacji lekarskiej – online lub osobistej. Trzeba też pamiętać, jak ważna jest profilaktyka biegunek, która polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny, sięganiu sprawdzone produkty spożywcze, a także na odpowiednim ich przechowywaniu. Takie postępowanie pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.