Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? 

Tabletki antykoncepcyjne są z jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Charakteryzują się one skutecznym i niezawodnym działaniem, dzięki czemu są wybierane przez wiele pacjentek. Dzięki ich odpowiedniemu i prawidłowemu stosowaniu […]

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są z jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Charakteryzują się one skutecznym i niezawodnym działaniem, dzięki czemu są wybierane przez wiele pacjentek. Dzięki ich odpowiedniemu i prawidłowemu stosowaniu możliwe jest zagwarantowanie nawet stuprocentowej ochrony przed niechcianą ciążą. Kobiety podejmujące się kuracji tego typu preparatami często zastanawiają się, po jakim czasie można zauważyć ich działanie. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Czas, po jakim zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne, w głównej mierze zależy od sposobu i momentu ich zastosowania. Co to oznacza i kiedy najlepiej rozpocząć kurację tabletkami antykoncepcyjnymi? Odpowiadamy poniżej!

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Kiedy zaczyna się ochrona przed ciążą?

Wiele osób zastanawia się, kiedy rozpoczyna się pełna ochrona antykoncepcyjna stosowanych tabletek. Okazuje się, że do osiągnięcia pełnej skuteczności wymagają one bardzo niewiele czasu. W niektórych przypadkach, dzięki prawidłowemu zastosowaniu, tabletki antykoncepcyjne mogą zacząć działać od pierwszego dnia ich przyjmowania. Czas, po jakim fatycznie zaczną one działać jest uzależniony głównie od rodzaju przyjmowanych tabletek. Możemy wyróżnić dwie sytuacje:

  • Jeśli pacjentka stosuje dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i pierwszą z nich przyjmie w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu, ochrona zostanie zapewniona od razu od pierwszego dnia ich stosowania.
  • Jeśli pacjentka stosuje jednoskładnikowe antykoncepcyjne, czyli takie, które posiadają w swoim składzie tylko progesteron, ochrona antykoncepcyjna rozpocznie się po 48 godzinach od zażycia pierwszej tabletki.

Jeśli pierwsza tabletka zostanie przyjęta w późniejszym czasie cyklu, wymagane jest skorzystanie z dodatkowej formy antykoncepcji. Pozwoli to na zapewnienie ochrony przed zajściem w ciążę, aż do momentu rozpoczęcia działania tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Czy w trakcie współżycia wymagane jest zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji?

Jakie inne metody antykoncepcji można wykorzystać?

W okresie, kiedy antykoncepcja hormonalna jeszcze nie działa, warto zaopatrzyć się w dodatkowe formy antykoncepcji. Pozwoli to na możliwość bezpiecznego współżycia, bez ryzyka zajścia w ciążę. Dobrym wyborem z pewnością będą:

  • prezerwatywy damskie,
  • prezerwatywy męskie,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe,
  • preparaty plemnikobójcze.

W razie współżycia w okresie, w którym tabletki antykoncepcyjne jeszcze nie zaczęły działać, nie zostanie zastosowana żadna dodatkowa forma antykoncepcji, może istnieć ryzyko zajścia w ciążę. Aby wykluczyć tę możliwość pacjentka może zastosować tak zwaną tabletkę „dzień po”, która hamuje lub opóźnia owulację, a także uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej poprzez zmianę struktury śluzu.

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Dlaczego tabletki gwarantują skuteczne działanie?

Wysoką skuteczność, a także szybki czas działania tabletek antykoncepcyjnych warunkują przede wszystkim reakcje, jakie wywołują hormony zawarte w tego typu preparatach. Pigułki antykoncepcyjne działają w konkretny sposób, dzięki czemu skutecznie zapobiegają zapłodnieniu. Do najważniejszych zadań tabletek antykoncepcyjnych należy:

  • hamowanie owulacji,
  • zagęszczanie śluzu znajdującego się w szyjce macicy,
  • uniemożliwianie dojrzewania pęcherzyków Graafa.

W efekcie komórka jajowa nie zostaje uwolniona, a tym samym nie może zostać zapłodniona. Ponadto gęsty śluz uniemożliwia przemieszczanie się plemników. Konsystencja śluzu uniemożliwia również zagnieżdżenie się jajeczka w sytuacji, gdyby jednak doszło do zapłodnienia.

Czy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych wpływa na ich faktyczną skuteczność?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Mogą one różnić się między inni ilością zawartych w swoim składzie hormonów, a także ich stężeniem. Czynniki te bezpośrednio wpływają na skuteczność tej metody antykoncepcji. Do określania niezawodności danego rozwiązania służy wskaźnik Pearla. Informuje on o ilości kobiet, które zaszły w ciążę mimo stosowania danej metody antykoncepcji. W zależności od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych i jego wartości mogą być różne. Wynoszą one:

  • 0,2 – 0,5 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jednofazowych,
  • 0,7 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych dwufazowych,
  • 0,2 – 1,4 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych sekwencyjnych, 
  • 1 – 3 dla tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić przy antykoncepcji hormonalnej?

Jak łatwo można zauważyć połączenie progestagenu oraz estrogenu charakteryzuje się znacznie wyższą skutecznością niż zastosowanie jednego składnika. Warto zaznaczyć, że jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nadal pozostają skuteczne. Doskonale sprawdzą się one między innymi u osób, które nie mogą przyjmować tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, palą papierosy lub mają problemy zdrowotne.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czas po jakim zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne w dużej mierze zależy od momentu ich podania. Zalecamy przyjmowanie pierwszej tabletki już w pierwszym dniu cyklu, dzięki czemu pewne będzie, że ochrona antykoncepcyjna będzie zachowana już od momentu zastosowania pierwszej pigułki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.