Saturacja – Covid to stan, w którym wymaga ona szczególnej uwagi. Czy warto zainwestować w domowy pulsoksymetr?

Nawet jeśli na co dzień występuje u ciebie prawidłowa saturacja, w przypadku wielu chorób, również Covid-19, jej poziom może ulec gwałtownemu obniżeniu. Taki stan objawia się m.in. dusznościami. Dlaczego niedotlenienie […]

saturacja covid

Nawet jeśli na co dzień występuje u ciebie prawidłowa saturacja, w przypadku wielu chorób, również Covid-19, jej poziom może ulec gwałtownemu obniżeniu. Taki stan objawia się m.in. dusznościami. Dlaczego niedotlenienie jest tak groźnym stanem dla organizmu?

Jeśli chodzi o saturację, Covid to choroba, w przypadku której pacjent wymaga pod tym względem dokładnego monitorowania. Pozwala ona ocenić wydolność płuc i całego układu oddechowego. Saturacja to nic innego jak stopień natlenienia krwi. Jeżeli okazuje się on poniżej normy, mówi się wówczas o niewydolności oddechowej pacjenta i personel medyczny może wówczas wdrożyć odpowiednie działania. Należy pamiętać, że objawy niedotlenienia organizmu mogą wyglądać inaczej u każdego chorego – to kwestia bardzo indywidualna.

Czym jest saturacja?

Saturacja to poziom wysycenia krwi tlenem. W przypadku podejrzenia u siebie obecności wirusa Sars-Cov-2 lub uzyskania pozytywnego wyniku testu konieczna jest regularna kontrola jej poziomu. Jeżeli spada on poniżej określonych norm saturacji, konieczna jest pilna konsultacja lekarska. W domowych warunkach saturację przy Covid można mierzyć pulsoksymetrem, który obecnie dostępny jest w większości aptek.

Jeżeli zbyt niski poziom saturacji wzbudza twoje obawy, najlepiej umów się na konsultację lekarską online. Możesz to zrobić np. za pośrednictwem naszego portalu, gdzie ustalisz dogodny termin rozmowy i konkretnego lekarza. Podobne rozwiązanie będzie wskazane, jeśli przebywasz na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa i nie chcesz narażać innych pacjentów, osobiście odwiedzając przychodnię.

Pomiar saturacji – pulsoksymetr to niezbędne urządzenie

Poziom natlenienia swojej krwi warto monitorować na bieżąco, zwłaszcza jeśli chorowałeś lub chorujesz na Covid-19. Saturacja to ważny parametr dotyczący ogólnego stanu zdrowia. Powinno się ją sprawdzać średnio trzy razy w ciągu doby. Ponadto wtedy, kiedy dochodzi do pogorszenia się samopoczucia pacjenta i wystąpienia objawów, które mogłyby wskazywać na niedotlenienie organizmu.

Zobacz też  Lek Viregyt K – COVID-19 zwalczy amantadyna?

Poza saturacją warto kontrolować również:

  • puls;
  • ciśnienie krwi;
  • liczbę oddechów na minutę.

Badanie pulsoksymetrem trzeba przeprowadzić w spokojnej atmosferze, po chwili spoczynku i w pozycji siedzącej. Co istotne, przed rozpoczęciem badania należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie.

Saturacja – przebieg badania

Na palec wskazujący nakłada się urządzenie ze specjalnym czujnikiem, który ma za zadanie analizę optycznych właściwości krwi.

Inne będą parametry krwi odpowiednio natlenionej, a inne niedotlenionej. Należy pamiętać, by opuszek palca znajdował się w centralnej części nakładki, by móc uzyskać miarodajny wynik. Może go zaburzać np. manicure, dlatego przed badaniem konieczne jest usunięcie lakieru z paznokci. W przeciwnym wypadku wynik może okazać fałszywy. Odczyt będzie możliwy po odczekaniu chwili.

Zbyt niski poziom saturacji – objawy

Gdy w twoim przypadku doszło do zakażenia koronawirusem, o zbyt niskim nasyceniu krwi tlenem może świadczyć kilka charakterystycznych objawów. Jeśli poziom saturacji spadł poniżej 90 procent, mówi się wówczas o stanie hipoksji. Dolegliwości, na które możesz się wówczas skarżyć, to m.in.:

  • kaszel;
  • duszności;
  • senność;
  • zaburzenia świadomości;
  • szumy uszne;
  • sinica.

Niestety nie w każdym przypadku spadek saturacji poniżej normy będzie odczuwalny i widoczny. Pacjent może czuć się dobrze, nie mając świadomości pogorszenia stanu swojego zdrowia. To tzw. stan cichej hipoksji. Jeśli pomimo dobrego samopoczucia zachodzi bardzo niska saturacja, Covid to tylko jedna z możliwości, które mogą być tego przyczyną. Konieczny jest sprawny kontakt z lekarzem w celu oceny zdrowia pacjenta i ewentualnych zagrożeń.

Saturacja przy Covid-19. Kiedy konsultacja lekarska?

Nie ma reguły stanowiącej o tym, kiedy dokładnie stężenie tlenu we krwi się obniża przy przebiegu Covid-19. Jest to kwestia indywidualnych uwarunkowań. Szacuje się jednak, że objawy mogą się pojawić po około tygodniu od zakażenia. Wskazaniem do tego, by wezwać pogotowie ratunkowe, jest już wynik saturacji na poziomie 94 procent. Każdy z wyżej wymienionych objawów u osoby przeczekującej Covid-19 w domu także powinien spowodować wzmożoną czujność.

Niska saturacja – jak można poprawić nasycenie krwi tlenem?

Kontakt z lekarzem to pierwszy krok w przypadku obniżonej saturacji, jednak istnieją także sposoby, którymi można sobie pomóc w domu. Pierwszym z nich jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pamiętać, że ciało człowieka w większości składa się z wody, dlatego zapewnia ina właściwe dotlenienie komórek. W przypadku mężczyzn właściwa ilość płynów, czyli picie codziennie 3 litrów wody, to podstawa, zaś dla kobiet norma wynosi 2 litry. Co istotne, takie używki jak kofeina czy alkohol obniżają poziom dotlenienia.

Zobacz też  Covid, wysypka i inne zmiany skórne to dość częsty objaw zakażenia. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić?

Okazuje się, że stopień nasycenia tlenem krwi zależy także od sposobu odżywiania się. Kolejna metoda na utrzymanie prawidłowej saturacji krwi to zatem zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze, które ułatwiają przyswajanie przez organizm tlenu. Do takich produktów można zaliczyć na przykład:

  • awokado;
  • oliwę z oliwek;
  • kakao;
  • granat.

Znaczenie mają tu także nienasycone kwasy tłuszczowe, które znaleźć można w:

  • orzechach włoskich;
  • siemieniu lnianym;
  • soi.

Znacznie obniżonej saturacji można także zapobiegać, dbając o właściwy poziom żelaza, spożywając duże ilości:

  • ryb;
  • mięsa;
  • roślin strączkowych.

Jeżeli podejrzewasz u siebie zbyt niską saturację, Covid to przypadek, w którym można ją zwiększyć dzięki kontrolowaniu prawidłowego sposobu oddychania. Chodzi o to, by pacjent oddychał wargami, a ponadto przeponą. Niestety osoby, które cierpią na choroby dróg oddechowych, często oddychają górną częścią klatki piersiowej.

Na wzrost i utrzymanie pożądanej saturacji krwi wpływa także aktywność fizyczna. Przynajmniej pół godziny spaceru każdego dnia lub ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie czy pływanie, doskonale wpływają na cały układ krążenia. By ograniczyć ryzyko chorób płuc, zakazanych m.in. z niedotlenieniem, warto zadbać o wysoką jakość powietrza w mieszkanku czy domu. Należy często i regularnie wietrzyć pomieszczenia, a jeśli mieszkasz w mieście i pojawia się problem spalin, rozwiązaniem może być filtr powietrza lub zwiększenie ilości roślin w otoczeniu, które przecież wymieniają na tlen dwutlenek węgla.

Jeżeli chodzi o poziom saturacji, Covid jest chorobą, która wymaga szczególnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta w tym względzie. Nawet gdy regularnie sprawdzana saturacja wynosi 100 procent, w każdej chwili ten poziom może gwałtownie i często niepostrzeżenie ulec pogorszeniu. Z tego powodu tak duże znaczenie ma trafne rozpoznawanie objawów tego stanu, do którego może dojść nie tylko przy zakażeniu Sars-Cov-2, ale i w przypadku innych schorzeń związanych z układem oddechowym. Należy kilka razy w ciągu dnia wykonywać pomiary natlenienia krwi i w razie niepokojących sygnałów pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że w okresie pandemii, a nawet tuż po niej możesz skorzystać z szybkich konsultacji w formie online, którą zarezerwujesz za pośrednictwem naszego portalu.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej a COVID

Zobacz również:


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.