Słony smak w ustach – nerwica oraz inne choroby, którym towarzyszy słony posmak

O jakiej przypadłości może świadczyć słony smak w ustach? Nerwica to jedno ze schorzeń, które daje takie nietypowe objawy. Jednak słony posmak na języku towarzyszy również innym chorobom.

słony smak w ustach nerwica

Jest to dość nietypowy symptom, dlatego osoby, które go doświadczają, zastanawiają się, co może oznaczać słony smak w ustach? Nerwica zazwyczaj nie nasuwa się jako najszybsza odpowiedź, jednak wywołujący ją stres również może prowadzić do zaburzeń zmysłu smaku. Poza tym sól na języku pojawia się także w wyniku odwodnienia, infekcji jamy ustnej czy jako skutek uboczny palenia papierosów. 

Z czego wynika słony smak w ustach?

Doświadczanie nietypowych wrażeń smakowych, jak właśnie sól na języku, może mieć zupełnie naturalne wyjaśnienie. Często wynika bowiem z właściwości śliny, mającej właśnie taki słonawy posmak. Jednak innym powodem są zaburzenia neurologiczne, które mogą wywoływać słony smak w ustach.

Nerwica zaliczana jest do zaburzeń psychicznych, o podłożu lękowym. Wrażenie soli w jamie ustnej spowodowane jest też dysfunkcjami metabolicznymi, hormonalnymi czy autoimmunologicznymi. Czy w takiej sytuacji warto skorzystać z porady lekarskiej lub usługi e-recepta? Jest to wskazane, kiedy słony smak utrzymuje się przez dłuższy czas. Może to bowiem wskazywać nie tylko na zaburzenia lękowe, ale również odwodnienie czy choroby nerek. Jest to stan, który potencjalnie zagraża życiu pacjenta.

Słony smak w ustach – nerwica

Dlaczego zaburzenia lękowe powodują słony smak w ustach? Nerwica wpływa na wiele układów ludzkiego organizmu. Bezpośrednią jej przyczyną jest długotrwała ekspozycja na stres. Wskutek tego zostaje zachwiana wewnętrzna równowaga, pojawiają się więc problemy somatyczne i emocjonalne.

Słony smak w ustach nie jest najczęstszym symptomem nerwicowym, jednak część chorych zauważa go u siebie. Lęk może powodować również przejściową całkowitą utratę smaku lub zmienia zupełnie jego postrzeganie. O nerwicy warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy słonemu posmakowi towarzyszą bardziej charakterystyczne objawy tej choroby. Zaliczamy do nich między innymi:

  • trudności z oddychaniem;
  • przyśpieszone bicie serca;
  • ból w klatce piersiowej;
  • napięcie mięśni;
  • problemy z układem trawiennym (wzdęcia, biegunka, zaparcia);
  • zaburzenia koncentracji;
  • ciągły niepokój.
Zobacz też  Kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca – jej objawy, przyczyny i leczenie

Choroby, które powodują słony smak w ustach

Warto przy tym pamiętać, że słony smak w ustach pojawia się również w przebiegu innych chorób. Niektóre wymagają dłuższej rekonwalescencji i skłaniają chorego do skorzystania z rozwiązania, jakim jest L4 online.

Słonawy posmak towarzyszy między innymi odwodnieniu. Mimo że łatwo temu zaradzić, bagatelizowanie stanu jest śmiertelnie groźne. Pojawia się zwykle przy wymiotach oraz biegunce, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie uzupełniać poziom elektrolitów oraz intensywnie nawadniać organizm. Inne przypadłości, kiedy chory czuje słony smak, to infekcje oraz krwawienie jamy ustnej. Zapalenie dziąseł czy podrażnienia spowodowane zbyt twardymi pokarmami to najczęstsze przyczyny pojawienia się nietypowych wrażeń smakowych.

Gorzko-słony posmak towarzyszy także infekcjom układu oddechowego. Doświadczają go osoby cierpiące na zapalenie zatok. Występuje zwłaszcza wtedy, gdy po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina, która nie znajduje innego ujścia.

Słony smak w ustach może pojawiać się w przebiegu innych chorób:

  • refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • dolegliwości ze strony tarczycy;
  • stwardnienia rozsianego;
  • choroby Sjӧrgrena (choroba ślinianek);
  • mocznicy (związanej z podwyższoną ilością mocznika we krwi)
  • niedobory witamin i składników mineralnych.

Odczuwanie smaku soli – diagnozowanie problemu

Jeśli wrażenie pojawiło się tylko jeden raz i ustąpiło, wówczas nie ma większych powodów do zmartwień. Natomiast kiedy utrzymuje się dłuższy czas, wtedy wizyta u specjalisty jest koniecznością. Być może potrzebne okaże się zwolnienie lekarskie online?

Jak diagnozowany jest słony smak w ustach? Nerwica odkrywana jest właściwie na końcu procesu, kiedy zostaną wykluczone inne możliwe przyczyny. Lekarz musi przede wszystkim zebrać wywiad, a później przeprowadzić badanie fizykalne chorego. Zwykle podejrzenie pada na odwodnienie organizmu. Świadczy o tym między innymi mała elastyczność skóry, skąpomocz czy niskie ciśnienie.

Smak soli w ustach – czy można to wyleczyć?

Słony smak w ustach znika, jeśli choroba, która wywołała to zaburzenie, jest prawidłowo leczona. Niekiedy wymaga to współpracy lekarzy różnych specjalizacji, na przykład endokrynologa, neurologa czy laryngologa. W przypadku nerwicy pacjenci powinni poddać się psychoterapii. Rzadko się zdarza, by specjaliści stosowali farmakoterapię. Zalecana jest za to zmiana trybu życia, stawianie na aktywność fizyczną i korzystanie z technik relaksacyjnych. 

Zobacz też  Wypieki na twarzy. Nerwica skóry to realna przypadłość!

Doświadczając objawu, jakim jest smak soli w ustach, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Warto jednak zachować czujność i jeśli wrażenie utrzymuje się dłuższy czas, poprosić o konsultację lekarską. Może to bowiem oznaczać szereg różnych schorzeń, wymagających dobrze dobranego leczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Krystyna Rutkowska

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.