Tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią. Czy podczas karmienia piersią można stosować pigułki?

Wiele osób błędnie uważa, że w trakcie karmienia piersią kobieta nie jest podatna na zapłodnienie. Okazuje się, że w tym okresie może dochodzić do owulacji, a tym samym pacjentka może […]

tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią

Wiele osób błędnie uważa, że w trakcie karmienia piersią kobieta nie jest podatna na zapłodnienie. Okazuje się, że w tym okresie może dochodzić do owulacji, a tym samym pacjentka może zajść w ponowną ciążę. Taki stan rzeczy nie jest pożądany, ponieważ organizm kobiety jest wystarczająco wyczerpany po porodzie. Warto więc zadbać o odpowiednią antykoncepcję, która ochroni kobietę przed zajściem w ciążę. W trakcie dobierania odpowiedniej metody należy kierować się nie tylko własnym dobrem, ale przede wszystkim dobrem karmionego dziecka. Jaka forma antykoncepcji jest polecana w trakcie karmienia piersią? Czy w tym okresie pacjentka może stosować tabletki antykoncepcyjne? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią. Czy zaraz po porodzie można stosować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Okazuje się, że mogą być stosowane również podczas karmienia piersią. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej wymagane jest skonsultowanie się z lekarzem. Dzięki temu przeprowadzone zostaną niezbędne badanie, które określą, czy u pacjentki karmiącej piersią nie istnieją żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia stosowania tej metody antykoncepcji. Kobiety karmiące piersią powinny zdecydować się na tabletki antykoncepcyjne, przede wszystkim z powodu:

  • potrzeby regeneracji, 
  • chęci zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę.

Po porodzie kobiecy cykl menstruacyjny nadal jest rozregulowany, przez co ciężko stwierdzić, czy występują u niej owulacja. Dzięki zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych pacjentka zyska pewność, że nie zajdzie w ciążę.

Zobacz też  Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące recepty na tabletki antykoncepcyjne

Jaki rodzaj tabletek warto wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Główne dwie grupy opierają się na kryterium podziału dotyczącym ilości zawartych w pigułce hormonów. Tym sposobem możemy wyróżnić:

  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają tylko progestagen,
  • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które oprócz progesteronu zawierają również estrogen.

W przypadku kobiet karmiących piersią zaleca się stosowanie jednoskładnikowych, tabletek antykoncepcyjnych. Zażywanie samego progestagenu zapewni skuteczną ochronę antykoncepcyjną, a także będzie bezpieczne dla zdrowia pacjentki oraz dziecka. Estrogen nie jest wskazany w okresie karmienia piersią, ponieważ hormon ten powoduje hamowanie laktacji. W efekcie wytwarzanie pokarmu mogłoby zostać zatrzymane.

Tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią. Jak stosować tabletki antykoncepcyjne w trakcie karmienia piersią?

Tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane po porodzie, jednak do ich zastosowania należy odczekać minimum 3 tygodnie. W trakcie tego okresu organizm kobiety unormuje się, dzięki czemu działanie tabletek antykoncepcyjnych będzie dla nich bezpieczne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kobiety karmiące piersią mogą stosować jedynie jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. W trakcie kuracji tego typu preparatami należy ściśle przestrzegać schematu ich zażywania. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane każdego dnia o tej samej godzinie. Okazuje się, że nawet już trzygodzinne opóźnienie w zażyciu pigułki może skutkować obniżeniem skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. 

Czy podczas kuracji hormonalnej mogą pojawić się jakieś skutki uboczne?

Tabletki antykoncepcyjne skutecznie chronią przed zajściem w ciążę, jednak mogą również powodować różne skutki uboczne. Wśród najczęściej wymienianych niepożądanych reakcji organizmu wynikających ze stosowania tej metody antykoncepcyjnej znajdują się:

Warto zaznaczyć, że skutki uboczne nie występują u wszystkich pacjentek. Z reguły są one słabo nasilone, a także łatwe do wyleczenia.

Tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią. Jak antykoncepcja hormonalna oddziałuje na organizm?

Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą oddziaływać nie tylko na organizm kobiety, ale także na organizm rozwijającego się dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie i jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarty w dwuskładnikowych tabletkach estrogen może przenikać do mleka, a tym samym być wchłaniany przez organizm dziecka. Dotychczas nie poznano dokładnych skutków takiej kuracji, jednak nie jest ona zalecana.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje. Czy istnieje skuteczna antykoncepcja hormonalna bez ryzyka przybrania na wadze?

Z jakich innych metod antykoncepcji można skorzystać?

W trakcie karmienia piersią pacjentka może skorzystać również z innych metod zapobiegania ciąży. Wśród najczęściej wybieranych jest antykoncepcja hormonalna oraz mechaniczna. W przypadku kobiet w ciąży doskonałym wyborem może okazać się:

  • spirala domaciczna,
  • krążek antykoncepcyjny,
  • zastrzyk hormonalny,
  • prezerwatywa,
  • środki plemnikobójcze.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy wziąć pod uwagę dobro dziecka, a także preferencje partnerów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.