Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Czy palaczki mogą stosować antykoncepcję hormonalną?

Prawidłowe stosowanie odpowiednio dobranych tabletek antykoncepcyjnych gwarantuje nie tylko wysoką skuteczność, ale także bezpieczny przebieg kuracji. Pigułki są bardzo popularne i wybierane przez wiele kobiet właśnie ze względu na ich […]

tabletki antykoncepcyjne a palenie

Prawidłowe stosowanie odpowiednio dobranych tabletek antykoncepcyjnych gwarantuje nie tylko wysoką skuteczność, ale także bezpieczny przebieg kuracji. Pigułki są bardzo popularne i wybierane przez wiele kobiet właśnie ze względu na ich niezawodność. Okazuje się jednak, że nie wszystkie pacjentki mogą skorzystać z tego rozwiązania. W przypadku niektórych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych przeciwwskazaniem do rozpoczęcia ich stosowania jest palenie papierosów. Czy istnieją więc tabletki antykoncepcyjne, które mogą być stosowane przez palaczki? Odpowiadamy.

Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Jak palenie papierosów wpływa na organizm?

Palenie papierosów to szkodliwy i niebezpieczny nałóg, z którym zmaga się wiele osób. Każdy papieros zawierał około 4000 różnych szkodliwych substancji, które przenikają do organizmu wraz z powstającym dymem. Większość z nich osiada w płucach, w efekcie czego może powstawać wiele chorób oraz dolegliwości. U palaczy częstymi schorzeniami są:

  • choroby płuc,
  • rak płuc,
  • nowotwory innych tkanek,
  • choroby serca,
  • choroby naczyń i układu krążenia.

Podczas palenia papierosów ryzyko wystąpienia wielu chorób znacznie się zwiększa, ponieważ duża część substancji szkodliwych przedostaje się do krwi palacza, w efekcie czego jest rozprowadzana po całym organizmie. Substancje zawarte w tymi papierosowym tworzą rozległe stany zapalne wewnątrz organizmu, w efekcie czego zaburzone zostaje wiele jego funkcji. Zawarta w papierosach oraz produktach tytoniowych nikotyna może prowadzić również do pojawienia się nadciśnienia.

Jakie metody antykoncepcji mogą stosować kobiety palące papierosy?

Wiele pacjentek zastanawia się czy w trakcie palenia papierosów mogą one stosować wszystkie metody antykoncepcji. Okazuje się, że nie wszystkie jej formy są wskazane u palaczek. Uzależnione od tytoniu kobiety mogą przede wszystkim używać antykoncepcji mechanicznej. Jest ona bezpieczna, dlatego, że nie oddziałuje na organizm. Właśnie ze względu na oddziaływanie, w przypadku kobiet palących papierosy, antykoncepcja hormonalna nie zawsze jest zalecana. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji warto skonsultować się z lekarzem i przedstawić mu najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia, występujących chorób, a także prowadzonego trybu życia.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne cena – czy skuteczna ochrona antykoncepcyjna musi być droga?

Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Czy palenie papierosów połączone z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych może być niebezpieczne?

Wiele kobiet palących papierosy zastanawia się czy mogą one rozpocząć stosowanie kuracji antykoncepcyjnej. Okazuje się, że jeśli będzie ona dobrze dobrana, będzie można zażywać ją bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych i różnych dolegliwości. Między tabletkami antykoncepcyjnymi, a dymem papierosowym nie dochodzi do interakcji, jednak skutki uboczne obu tych czynników mogą się potęgować. U osób palących papierosy i stosujących jednocześnie tabletki antykoncepcyjne może zwiększać się ryzyko wystąpienia zakrzepów. Na tę dolegliwość są szczególnie narażone Kobiety po 35. roku życia. Wystąpienie zakrzepów może nieść ze sobą dalsze powikłania, takie jak na przykład zawał serca czy udar mózgu. 

Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne, które mogą stosować palaczki?

Okazuje się, że obecnie istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Różnią się one między sobą przede wszystkim ilością zawartych w swoim składzie substancji czynnych, a także stężeniami poszczególnych z nich. Tabletki antykoncepcyjne można podzielić przede wszystkim na dwie kategorie:

  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne,
  • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają sam progestagen, natomiast dwuskładnikowe oprócz progestagenu zawierają również estrogen. W przypadku kobiet palących papierosy zalecane jest stosowanie pigułek jednoskładnikowych. Estrogen znajdujący się w tabletkach dwuskładnikowych może prowadzić do występowania epizodów zakrzepowo zatorowych. Na tę dolegliwość szczególnie narażone są właśnie palaczki. Skuteczność jednoskładnikowych, tabletek antykoncepcyjnych nadal jest wysoka, a tego typu preparaty przynajmniej zapewniają bezpieczeństwo podczas ich stosowania.

Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Jakie inne skutki uboczne, oprócz ryzyka powstania zakrzepów, mogą towarzyszyć antykoncepcji hormonalnej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może dojść do pojawienia się zakrzepów, których ryzyko wystąpienia znacznie potęguje palenie papierosów. Okazuje się jednak, że w trakcie kuracji hormonalnej mogą wystąpić również inne skutki uboczne. Wśród najczęściej zgłaszanych niepożądanych reakcji organizmu możemy wymienić:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • spadek libido,
  • rozdrażnienie,
  • wahania nastroju.
Zobacz też  Czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych skuteczność działania jest zapewniona?

Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą również zmagać się z przybieraniem na wadze. Wynika to głównie z zatrzymywania się wody, a także zwiększonego apetytu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.