Tabletki antykoncepcyjne nazwy – przykłady skutecznych środków dostępnych w sprzedaży

Obecnie na rynku występuje wiele tabletek antykoncepcyjnych. Tego typu metoda antykoncepcji charakteryzuje się wysoką skutecznością i gwarancją zminimalizowania ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Tabletki antykoncepcyjne są cenione przez wiele kobiet, […]

Tabletki antykoncepcyjne nazwy

Obecnie na rynku występuje wiele tabletek antykoncepcyjnych. Tego typu metoda antykoncepcji charakteryzuje się wysoką skutecznością i gwarancją zminimalizowania ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Tabletki antykoncepcyjne są cenione przez wiele kobiet, jednak warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj tego preparatu może okazać się trafiony. Wśród tabletek antykoncepcyjnych można wyszczególnić kilka grup. Te z kolei mogą różnić się między sobą faktycznym poziomem skuteczności. Warto poznać również konkretne nazwy leków występujących na rynku, aby móc wybrać ten, który okaże się najbardziej wskazany u konkretnej pacjentki. Aby móc dokładnie zapoznać się z ich rodzajami oraz działaniem zachęcamy do przeczytania poniższego artykuł.

Tabletki antykoncepcyjne nazwy – jakie rodzaje tabletek istnieją na rynku?

Tabletki antykoncepcyjne to dobrze znana metoda antykoncepcji. Występuje ona w formie pigułek, które charakteryzują się ściśle określonym, wymaganym sposobem stosowania. Dokładny przebieg kuracji jest zależny od rodzaju przyjmowanego preparatu. Najszerszym kryterium podziału obecnie występujących tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia:

  • tabletki jednoskładnikowe,
  • tabletki dwuskładnikowe. 

Różnią się one między sobą zawartymi w swoim składzie substancjami czynnymi. Jak sama nazwa wskazuje, tabletki jednoskładnikowe zawierają jedną substancję czynną, natomiast tabletki dwuskładnikowe zawierają aż dwie substancje czynne. Te drugie można podzielić na węższe kategorie. Wśród tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych możemy wyróżnić:

  • tabletki jednofazowe,
  • tabletki dwufazowe,
  • tabletki trójfazowe.

Jak skuteczne są poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana poprzez ogólną przyjęty wskaźnik Pearla. Jego wartość daje informację o ilości kobiet, które zaszły w ciążę stosując konkretną formę antykoncepcję. Tabletki antykoncepcyjne są uważane za najbardziej skuteczną metodę. Oznacza to, że ich stosowanie stanowi najwyższą gwarancję braku ryzyka zajścia w ciążę. Wszystkie rodzaje, tabletek antykoncepcyjnych są skuteczne, jednak również między nimi występują małe odchylenia. Wskaźnik Pearla przyjmuje następujące wartości dla poszczególnych rodzajów tabletek:

  • 0,2 – 0,5 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jednofazowych,
  • 0,7 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych dwufazowych,
  • 0,2 – 1,4 dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych sekwencyjnych,
  • 3 dla tabletek jednoskładnikowych, zwanych również minipigułkami. 
Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne opóźniają menopauzę? Odpowiadamy czy antykoncepcja hormonalna może przesunąć w czasie przekwitanie

Tabletki antykoncepcyjne nazwy – tabletki jednoskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe posiadają również drugą nazwę – minipigułki. Ta forma antykoncepcji jest antykoncepcją najnowszej generacji. Wspomniane tabletki jednoskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają tylko jeden składnik – progestagen. Substancja ta zmienia konsystencję śluzu, przez co plemniki nie mogą się swobodnie przemieszczać. Niektóre tabletki jednoskładnikowe hamują również owulację, jednak zdarza się to rzadko. Minipigułki charakteryzują się nieco niższą skutecznością niż inne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto, w trakcie kuracji często zdarza się, że nie odpowiadają pacjentce. Z reguły są one wskazane u:

  • kobiet, które nie ukończyły 25. roku życia oraz młodych dziewcząt,
  • kobiet karmiących piersią, ponieważ z powodu braku estrogenu nie blokują wydzielania pokarmu,
  • kobiet, które mają złe doświadczenia ze stosowaniem większych dawek hormonów.

Tabletki jednoskładnikowe powinny być przyjmowane przez 28 lub 35 dni, w zależności od ilości tabletek w opakowaniu danego leku. Pomiędzy kolejnymi blistrami nie należy robić przerwy. W efekcie nie występuje krwawienie z odstawienia, co dla wielu Pań jest dużą zaletą.

Jakie tabletki jednoskładnikowe można nabyć?

Obecnie na rynku istnieje kilka jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Wśród najpopularniejszych można wymienić nazwy takie jak:

Tabletki dwuskładnikowe cechują się dosyć wysoką dostępnością w punktach sprzedaży. Ich cena jest jednak nieco wyższa niż dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Miesięczny koszt, jaki należy ponieść, aby móc cieszyć się ochroną antykoncepcyjną waha się między 20 a 30 złotych. 

Tabletki antykoncepcyjne nazwy – tabletki dwuskładnikowe

Drugim rodzajem tabletek antykoncepcyjnych są tabletki dwuskładnikowe. Zawierają one nie tylko progestagen, ale także estrogen. Podwójna substancja czynna sprawia, że działanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest znacznie bardziej rozbudowane niż tabletek jednoskładnikowych. W efekcie pacjentki stosujące tę konkretną metodę antykoncepcji mogą cieszyć się znacznie wyższą skutecznością. Działanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych polega na:

  • hamowaniu owulacji,
  • zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy, aby utrudnić przemieszczanie się plemnikom oraz uniemożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej,
  • zatrzymaniu dojrzewania pęcherzyków Graafa, przez co komórka jajowa nie zostaje uwolniona.
Zobacz też  Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne. Współżycie podczas stosowania terapii hormonalnej

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zakładają konieczność odbycia przerwy w stosowaniu substancji czynnej. Może ona zostać przeprowadzona na dwa sposoby, w zależności od tego, jaki konkretnie lek przyjmuje pacjentka. Jeśli opakowanie stosowanych przez nią tabletek antykoncepcyjnych składa się z 21 pigułek, oznacza to, że przez pierwsze 21 dni cyklu powinna ona przyjmować wspomniane tabletki, a następnie odbyć 7-dniową przerwę. Drugi przypadek obejmuje opakowania tabletek, które składają się z 28 pigułek. Wśród nich znajdują się 24 tabletki z substancjami czynnymi oraz 4 tabletki placebo. Tak zwane tabletki aktywne należy brać przez pierwsze 24 dni cyklu, a następnie, nie przerywając kuracji, należy rozpocząć stosowanie tabletek placebo. Krwawienie wynikające z odstawienia substancji czynnej powinno pojawić się w trakcie 7-dniowej przerwy lub przyjmowania nieaktywnych tabletek.

Jakie dokładnie tabletki dwuskładnikowe są dostępne na rynku?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wśród dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych można wyróżnić trzy grupy. Każdą z nich charakteryzuje odmienny skład pigułek:

  • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe – każda tabletka ma takie samo stężenie estrogenu i progestagenu,
  • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dwufazowe – tabletki mają taką samą zawartość estrogenu, jednak różnią się ilością progestagenu. W efekcie imitują one naturalny cykl rozrodczy,
  • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe trójfazowe – tabletki zawarte w opakowaniu dzielą się na trzy grupy, a każda z nich zawiera inne stężenie hormonów. 

Na rynku występuje wiele tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Wśród najpopularniejszych można wymienić nazwy takie jak:

Co ciekawe, ceny tego typu tabletek antykoncepcyjnych zaczynają się już od 10 złotych. Przed zakupem warto upewnić się ile faz posiada dany preparat.

Aby już dziś zakupić odpowiednią formę antykoncepcji, skorzystaj z naszego serwisu, a lekarz pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję !


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.