Testosteron a zachowanie. Jak hormon wpływa na psychikę i nastrój?

Testosteron, czyli męski hormon płciowy, odpowiada za rozwój typowo męskich cech organizmu, a także kształtowanie zachowań. Zbyt wysoki poziom hormonu może skutkować agresją, za niski spadkiem nastroju. Co warto wiedzieć na temat testosteron a zachowanie?

Testosteron a zachowanie

Nie bez powodu testosteron zyskał miano najważniejszego męskiego hormonu – jego rola jest ogromna. Testosteron odpowiada za rozwój narządów płciowych (jąder, moszny, prącia, gruczołu krokowego), produkcję spermy, charakterystyczny rozkład tkanki tłuszczowej, czy ustawienie strun głosowych. Testosteron wpływa na przyrost masy mięśniowej, stymuluje wzrost kości długich. Hormon kojarzony jest również z agresywnymi zachowaniami, zdolnością do podejmowania ryzykownych działań. Jego niedobór skutkuje spadkiem energii, wahaniami nastroju, a nawet rozwojem stanów depresyjnych. Wpływ testosteronu na ludzkie zachowania stał się przedmiotem licznych badań naukowców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie ma poziom testosteronu w kontekście zachowań społecznych.

Jak poziom testosteronu wpływa na psychikę

Testosteron odpowiada za funkcje seksualne mężczyzny, dlatego wahania poziomu hormonu przekładają się na wzrost czy spadek libido. Niedobór testosteronu skutkuje zaburzeniami wzwodu, problemami z erekcją, obniżeniem popędu seksualnego, mniejszym zainteresowaniem aktywnością seksualną. Jednocześnie mogą wystąpić zaburzenia snu, pogorszenie sprawności intelektualnej i wahania nastroju. Brak sił witalnych, a dalej rozwój stanów depresyjnych to często objawy zaburzeń hormonalnych. Poziom testosteronu zmniejsza się wraz z wiekiem, co jest normalnym procesem, jednak na jego przyspieszenie znaczny wpływ ma siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta.

Zbyt wysoki poziom testosteronu także wpływa negatywnie na psychikę, prowadząc do rozwoju zachowań agresywnych. Charakterystyczna jest niemożność kontrolowania uczucia złości i gniewu, a także skłonność do ryzyka i chęć rywalizacji. Przeprowadzone badania pokazały, iż istnieje zależność między wysokim poziomem tego hormonu a wzrostem przestępczości. Badacze powiązali również skłonności do sięgania po substancje psychoaktywne z wyższym poziomem testosteronu. Jednocześnie wskazano, że mężczyźni z nadmiarem testosteronu w organizmie przejawiali trudności wychowawcze jako chłopcy, np. w okresie dojrzewania.

Zobacz też  Testosteron – męski hormon płciowy i jego rola w organizmie. Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu?

Testosteron a zachowanie

Testosteron wpływa na cały organizm, na poszczególne narządy, w tym również na mózg. Zbyt niski poziom hormonu powoduje wzrost ryzyka zachorowania na depresję. Osoby z obniżonym stężeniem testosteronu stają się nerwowe, rozdrażnione, pozbawione energii i chęci do działania. Z kolei panowie z nadmiarem hormonu przejawiają zachowania agresywne, odczuwają silną złość i gniew. Obniża się u nich poziom empatii.

Aby lepiej zrozumieć mechanizm działania testosteronu i jego wpływ na ludzkie zachowania, naukowcy przeprowadzają kolejne eksperymenty. Te mają udowodnić, że testosteron może nie tylko wywoływać agresję, ale także oddziaływać pozytywnie, skłaniając do uczciwego postępowania. Badacze przeprowadzili test na kilkudziesięciu zdrowych osobach, podając im testosteron w postaci żelu do wcierania lub placebo. Wyniki eksperymentu pokazały, iż pacjenci, którzy zastosowali żel byli mniej skłonni do kłamstwa.

Zbyt niski i za wysoki poziom testosteronu

Testosteron a zachowanie – to temat wciąż poddawany badaniom i dyskusjom. Te mają udowodnić, że hormon odpowiada nie tylko za zachowania agresywne i negatywne, ale sprzyja wzmacnianiu zachowań prospołecznych. Abstrahując od badań naukowych należy podkreślić, że zarówno zbyt niski, jak i za wysoki jego poziom może mieć negatywne skutki dla całego organizmu (ciała i psychiki), dlatego warto zadbać o prawidłowe stężenie testosteronu we krwi. Wszelkie niepokojące objawy kliniczne należy konsultować ze specjalistą, np. podczas telekonsultacji. Będzie on miał możliwość wystawić e-receptę, zwolnienie lekarskie online, a także skierować na niezbędne badania. Warto pamiętać, że zaburzenia hormonalne mogą skutkować rozwojem cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia. Prawidłowy poziom testosteronu jest niezbędny do zachowania dobrego nastroju i kondycji, dlatego w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarskiej, skorzystać z L4 online i przeznaczyć czas na diagnostykę.

Problem nieprawidłowego poziomu testosteronu może dotknąć każdego mężczyzny. Należy podkreślić, że stężenie hormonu można regulować farmakologicznie, a także zmieniając nawyki – wprowadzając zbilansowaną dietę oraz codzienną dawkę aktywności fizycznej. Niepokojących objawów zaburzeń hormonalnych nigdy nie należy bagatelizować.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.