Uczucie ciężkich nóg – nerwica oraz inne przyczyny. Jak postępować?

Chyba każdy zna uczucie ciężkich nóg! Nerwica, ale też inne choroby, mogą wykazywać podobne objawy. Dlatego nie można kłaść tego wyłącznie na karb przemęczenia, zwłaszcza kiedy symptom regularnie powraca.

uczucie ciężkich nóg nerwica

Rzadko się zdarza, by kogokolwiek niepokoiło uczucie ciężkich nóg. Nerwica oraz choroby somatyczne często rozwijają się jednak w ukryciu. Na początku pojawiają się więc takie nietypowe objawy. Pacjenci mają skłonność do bagatelizowania tego odczucia. Zwykle uważają, że to efekt zbyt długiego siedzenia lub spędzenia kilku godziny w pozycji stojącej. Warto zdawać sobie sprawę, że właśnie w ten sposób organizm może sygnalizować, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

Skąd się bierze uczucie ciężkich nóg?

Jaka jest bezpośrednia przyczyna uczucia ciężkich nóg? Nerwica na pewno nie będzie kluczowym powodem – tego trzeba szukać w żyłach. Ciężkie nogi pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do zastojów w krwi. W żyłach znajdują się bowiem zastawki, zapobiegające jej cofaniu. Gromadzenie krwi następuje, gdy pacjent długo przebywa w jednej pozycji – siedzi lub stoi.

Uczucie ciężkich nóg może pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jednak to panie o wiele częściej się na nie skarżą. Sprzyja temu między innych chodzenie w szpilkach, ciąża oraz antykoncepcja hormonalna. Trudno z niej jednak zrezygnować, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób zapobiegania ciąży. Aby tabletki mogły działać, trzeba dbać o ciągłość ich przyjmowania. W uzupełnieniu kończących się zapasów może pomóc między innymi recepta online.

Poza tym na zastoje krwi w żyłach wywołujące uczucie ciężkich nóg narażone są też osoby z nadwagą. Powinni zwracać na nie uwagę również pacjenci, mające w rodzinie historię chorób związanych z niewydolnością żylną. Żylaki to przypadłość o podłożu genetycznym, a uczucie ciężkich nóg to jeden z podejrzanych symptomów.

Zobacz też  Nerwica – ból pod prawym żebrem. Co oznacza ten objaw?

Uczucie ciężkich nóg – nerwica

Zaburzenia nerwicowe wywołują szereg objawów somatycznych, jak też psychicznych. Z tego względu trudno jest je szybko zdiagnozować. Można się również zastanawiać, dlaczego wśród symptomów znajduje się uczucie ciężkich nóg?

Nerwica powoduje ciągłe napięcie, organizm utrzymywany jest w stanie podwyższonej gotowości. To z kolei wpływa na większość układów, w tym również krwionośny. Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często skarżą się na podwyższone ciśnienie. Może mieć to wpływ także na powstawanie zastojów krwi w kończynach dolnych, czego konsekwencją jest uczucie ciężkich nóg.

Pacjenci chorujący na nerwicę powinni korzystać z psychoterapii. W momentach zaostrzenia choroby warto również odpocząć. Pomoże w tym L4 online.

Schorzenia, na które wskazuje uczucie ciężkich nóg

Zaburzenia na tle nerwowym, którym towarzyszy uczucie ciężkich nóg, nie wykluczają ryzyka zapadnięcia na chorobę o podłożu somatycznym. Mogą rozwinąć się poważne dolegliwości. Często wymagają one inwazyjnego leczenia, a także rekonwalescencji.

Co może zwiastować uczucie ciężkich nóg? Nerwica to tylko jedna z chorób, poza nią należy wymienić:

  • żylaki to jedna z konsekwencji niewydolności zastawek żylnych, towarzyszy im nie tylko uczucie ciężkich nóg, ale także obrzęki i opuchlizna;
  • refluks żylny, czyli cofanie się krwi – jego konsekwencją mogą być żylaki;
  • skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, w wyniku których pojawia się uczucie ciężkich nóg.

Uczucie ciężkich nóg – czy można je leczyć?

Uczucia ciężkich nóg na pewno nie można bagatelizować. Na pewno trzeba poznać przyczynę, ponieważ może się okazać, że konieczna będzie bardziej zaawansowana terapia i zwolnienie lekarskie online. Jeśli jest to skutek uboczny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, wtedy należy skonsultować się z ginekologiem i zmienić ich rodzaj. Co z innymi przyczynami wywołującymi uczucie ciężkich nóg? Nerwica powinna być leczona za pomocą psychoterapii, chociaż często stosuje się też środki farmakologiczne.

Zobacz też  Nerwica – czerwone kropki na ciele to nerwica skóry?

Oprócz tego tzw. ciężkie nogi można zwalczać domowymi sposobami. Jednym z nich jest kompresjoterapia, polegająca na wywieraniu ucisku na nogi. Służą do tego rajstopy, pończochy, a także skarpety uciskowe. Poza tym, osoby, które skarżą się tego typu dolegliwości układu krążenia, powinny unikać wysokich temperatur. Należy zrezygnować z wizyt w saunie oraz gorących kąpieli, a nawet opalania w solarium czy depilacji gorącym woskiem. To wszystko może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i pogłębianie problemu.

Jak zapobiegać ciężkim nogom?

Aby nie wywoływać uczucia ciężkich nóg, warto wprowadzić zmiany swoich codziennych nawyków. Przede wszystkim trzeba zadbać o dietę. Posiłki powinny zawierać witaminę C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Natomiast tłuszcze nasycone i trans powinny zostać zastąpione zdrowymi kwasami tłuszczowymi jedno i wielonienasyconymi.

Co jeszcze można robić, by zapobiegać ciężkim nogom? Polecane jest między innymi:

  • rzucenie palenia, które źle wpływa na stan żył;
  • nawadnianie organizmu;
  • noszenie wygodnego obuwia;
  • częste zmienianie pozycji podczas pracy – poruszanie nogami, palcami oraz stopami;
  • uprawianie sportu.

Co wywołuje uczucie ciężkich nóg? Głównym winowajcą są niewydolne żyły, na które wpływa zarówno zła dieta i przyzwyczajenia, jak i brak ruchu. Wrażenie towarzyszy różnym chorobom – między innymi nerwicy oraz żylakom. Na pewno nie można go więc bagatelizować, zawsze trzeba starać się odkryć przyczynę problemu. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.