Uczucie zimna, dreszcze – nerwica i jej objawy

Uczucie zimna, dreszcze? Nerwica może objawiać się właśnie w taki sposób. Jest to tylko jedna z możliwych przyczyn, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy inne choroby. Dowiedz się więcej!

uczucie zimna dreszcze nerwica

Nerwica może objawiać się na różne sposoby. Wśród objawów są także uczucia zimna, dreszcze. Nerwica to choroba przewlekła, którą należy leczyć. Jeżeli pozostanie nieleczona, to symptomy mogą ulec nasileniu. Jeżeli widzisz u siebie objawy chorób nerwicowych, to nie wahaj się udać po pomoc!

Uczucie zimna, dreszcze – nerwica

Nerwica może prowadzić do różnych objawów fizycznych, w tym do uczucia zimna i dreszczy. Jeśli masz te objawy i uważasz, że mogą one być spowodowane nerwicą, zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub psychologiem. Oni mogą zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach leczenie nerwicy może obejmować terapię, leki lub obie te rzeczy razem. Ważne, aby szukać pomocy, jeśli te objawy utrudniają ci codzienne funkcjonowanie lub powodują duży dyskomfort. W leczeniu nerwicy stosuje się między innymi wspomnianą wcześniej farmakoterapię. Leki nie mogą być przyjmowane na stałe, bo może to doprowadzić do uzależnienia, które nasili objawy choroby. Gdy przyjmujesz leki, to rób to zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli skończą ci się one i nie możesz osobiście zjawić się u specjalisty, to dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta.

Inne objawy nerwicy

Choroby nerwicowe mogą dawać także inne objawy poza uczuciem zimna, dreszczami. Pozostałe symptomy nerwicy to:

  • lęk i niepokój – osoba może odczuwać chroniczny lęk lub niepokój, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie;
  • stany depresyjne – nerwica często idzie w parze z depresją i może powodować obniżenie nastroju, brak energii, brak zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały przyjemność i trudności w podejmowaniu decyzji;
  • utrata lub zaburzenia snu – osoba cierpiąca na nerwicę może mieć trudności z zasypianiem lub budzeniem się w nocy, a także z nieodczuwaniem wypoczęcia po przespanej nocy;
  • zaburzenia odżywiania – nerwica może prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak nadmierne objadanie się lub brak apetytu;
  • problemy z koncentracją – osoba z nerwicą może mieć trudności ze skupieniem uwagi i pamiętaniem rzeczy;
  • zmiany w zachowaniu – nerwica może prowadzić do zmian w zachowaniu, takich jak unikanie ludzi lub sytuacji, które wcześniej nie sprawiały problemu;
  • zmiany w wyglądzie – osoba z nerwicą może doświadczać zmian w wyglądzie, takich jak utrata lub przybranie na wadze, zmiany w kolorze skóry lub wypadaniem włosów.
Zobacz też  Sztywność karku – nerwica, a może inna choroba?

Objawy psychosomatyczne, czyli między innymi uczucie zimna i dreszcze, nerwicy są spowodowane przez stres, lęk lub inne emocje, a nie przez chorobę fizyczną. Oto kilka przykładów objawów psychosomatycznych, które mogą wystąpić w przypadku nerwicy:

  • bóle głowy – nerwica może prowadzić do bólów głowy, szczególnie w okolicach czoła i skroni;
  • zaburzenia trawienia – lęk i stres mogą prowadzić do zaburzeń trawienia, takich jak zgaga, biegunka lub zaparcia;
  • kołatanie serca – osoba z nerwicą może odczuwać kołatanie serca lub uczucie, że serce bije szybciej niż zwykle;
  • zmęczenie – nerwica może prowadzić do chronicznego zmęczenia i braku energii;
  • bóle mięśni – stres i lęk mogą powodować napięcie mięśniowe, co może prowadzić do bólu w różnych częściach ciała.

Bóle mogą być naprawdę dokuczliwe, co sprawi, że chory nie będzie w stanie wykonywać obowiązków służbowych. W takim wypadku może on wziąć L4 online.

Sposoby leczenia nerwicy

Leczenie nerwicy może obejmować różne metody, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby. Oto kilka ze sposobów:

  • terapia – może pomóc osobie z nerwicą lepiej zrozumieć swoje myśli i emocje oraz nauczyć lepszych sposobów radzenia sobie z nimi; są różne rodzaje terapii, takie jak terapia behawioralna, terapia poznawcza i terapia rodzin;
  • leki, takie jak leki przeciwdepresyjne i leki przeciwlękowe, mogą pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy;
  • ćwiczenia relaksacyjne – techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga i oddechowe ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i niepokoju;
  • zmiana stylu życia – zdrowe odżywianie się, regularne ćwiczenia i unikanie stresujących sytuacji, mogą pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy.

Chorzy na nerwicę, gdy ich objawy ulegną nasileniu, mogą wziąć zwolnienie lekarskie online, by móc odpocząć.

Wśród objawów chorób nerwicowych można wymienić uczucie zimna, dreszcze. Nerwica jest chorobą uleczalną, konieczne jest jednak dolegliwością uleczalną, konieczne jest jednak to, by chory był zaangażowany w psychoterapię.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.