Wędrujące bóle stawów a nerwica – co należy wiedzieć?

Wędrujące bóle stawów a nerwica – czy mają ze sobą coś wspólnego? To pytanie zadaje sobie wiele osób cierpiących na problemy reumatyczne. Okazuje się, że nerwica może mieć wpływ na stawy. Dowiedz się więcej!

wędrujące bóle stawów a nerwica

Stres może wywoływać objawy somatyczne wielu różnych narządów. Ból stawów również może być związany z problemami natury psychicznej. Wyleczenie nerwicy wymaga przeprowadzenia długoterminowej psychoterapii. Wędrujące bóle stawów a nerwica – co należy wiedzieć o związku pomiędzy tymi schorzeniami?

Wędrujące bóle stawów a nerwica – czy te problemy są ze sobą związane?

Długotrwały stres może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Jeżeli organizm będzie zbytnio pobudzony, to w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa to między innymi na serce, mięśnie, układ odpornościowy oraz stawy. Nerwica jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania. Czasami konieczne jest wykonanie wielu badań, aby wykluczyć choroby, które mogą dawać podobne objawy.

Ścięgna i wiązadła służą do połączenia mięśni i stawów. Kiedy mięśnie są napięte przez długi czas, powięzie i ścięgna stają się sztywne. Nadmierne napięcie mięśni może prowadzić do przeciążenia stawów, co może powodować ból. Częste sytuacje stresowe mogą prowadzić do ciągłego napięcia mięśni i osłabienia stawów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich problemy zdrowotne biorą się ze zbyt dużego stresu.

Nerwica a zapalenie stawów

Stres jest zupełnie naturalną reakcją człowieka. Organizm chce w ten sposób przygotować się na czekające go wyzwane. Przyspiesza wtedy oddech, mięśnie napinają się i wzrasta tętno. Problem pojawia się w momencie, gdy sytuacji stresowych jest zbyt dużo. Prowadzi to między innymi do RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów, a także innych chorób zapalnych. Im częściej organizm narażony jest na silny stres, tym bardziej wyniszczający staje się stan zapalny.

Nerwica to zaburzenie emocjonalne, które objawia się silnym lękiem, niepokojem i stanami lękowymi. Ból stawów to uczucie sztywności lub dyskomfortu w stawach, spowodowane chorobami zapalnymi stawów, uszkodzeniami mechanicznymi lub zwyrodnieniowymi. Jeśli pacjent cierpi na nerwicę i ból stawów, to jego dolegliwości mogą być związane ze stresem i napięciem emocjonalnym, które mogą prowadzić do skurczów mięśni. W takim przypadku zaleca się konsultację z lekarzem lub psychologiem w celu uzyskania pomocy w leczeniu.

Zobacz też  Nerwica natręctw – przyczyny, objawy i leczenie

Przy zapaleniu stawów zaleca się przyjmowanie leków modyfikujących przebieg choroby. Należy je jednak brać pod nadzorem lekarza. Pamiętaj, że receptę możesz obecnie otrzymać przez internet. E-recepta to bardzo szybka i wygodna metoda!

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem przewlekłym o charakterze postępującym. Jeżeli pozostanie nieleczone, to doprowadzi do całkowitego zniszczenia stawów. W przypadku RZS bardzo istotna jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia. Choroba rozpoczyna się od zapalenia, które obejmuje błonę maziową stawów. RZS może rozwinąć się nawet w ciągu kilku tygodni. W znacznej liczbie przypadków okresy remisji przerywane są zaostrzeniem objawów.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest zatrzymanie rozwoju choroby u większości pacjentów. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi 1 na 100 osób. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 40. roku życia, ale odnotowuje się też przypadki zachorowań u osób znacznie młodszych. Ryzyko zachorowania jest większe u kobiet niż u mężczyzn.

Wędrujące bóle stawów a nerwica – te dwa schorzenia mogą mieć związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Nerwica w tym przypadku jest przyczyną choroby, a bóle stawów głównym objawem.

Wśród objawów ogólnych RZS można wymienić:

  • bóle mięśni;
  • zmęczenie i osłabienie;
  • stany podgorączkowe;
  • spadek masy ciała;
  • zmniejszenie apetytu.

W późniejszym etapie rozwoju coraz bardziej uciążliwe stają się objawy stawowe:

  • wrażliwość stawów na ucisk;
  • symetryczny i silny ból stawów;
  • sztywność stawów;
  • symetryczne obrzęki w okolicy stawów;
  • zmiany w ścięgnach i więzadłach;
  • zapalenie powięzi;
  • zmniejszenie ruchomości stawu;
  • zniekształcenia stawów.

W przypadku zaostrzenia się objawów stawowych pacjent może nie móc wykonywać obowiązków służbowych. W takim wypadku powinien on odpocząć w domu. L4 online to rozwiązanie dla osób, które nie mogą osobiście udać się do lekarza po zwolnienie.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Współczesna medycyna nie zna jeszcze leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecnie przepisywane leki służą temu, by zatrzymać rozwój choroby. Wczesne wdrożenie leczenia jest kluczem do tego, aby można było doprowadzić do remisji RZS. W leczeniu wykorzystywana jest farmakoterapia:

  • leki biologiczne – środki zawierające cząsteczki biologiczne czynne, które naturalnie znajdują się w organizmie człowieka. Działają one na mechanizmy zapalne w organizmie. Uważa się je za przełom w leczeniu tej przypadłości. Zastosowane we wczesnej fazie choroby mogą zapobiec uszkodzeniom stawów;
  • leki zmieniające przebieg choroby – zapobiegają dalszym uszkodzeniom stawów w wyniku chorób o podłożu reumatycznym;
  • leki sterydowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne – wykorzystywane do łagodzenia objawów choroby. Łagodzą również ból. Stosowane są jednak jedynie w przypadku zaostrzenia się objawów schorzenia, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może dawać wiele skutków ubocznych.
Zobacz też  Nerwica a niedotlenienie mózgu. Co trzeba wiedzieć o tych przypadłościach?

W leczeniu RZS wykorzystuje się również zabiegi fizjoterapeutyczne:

  • magnetoterapię;
  • laseroterapię;
  • kinezyterapię;
  • ultradźwięki;
  • krioterapię;
  • leczenie uzdrowiskowe;
  • zestawy specjalnych ćwiczeń.

Celem powyższych zabiegów jest ograniczenie dolegliwości bólowych u pacjenta.

Warto zaznaczyć, że leczenie RZS wynikającego z nerwicy powinna towarzyszyć psychoterapia. Dzięki niej pacjent będzie mógł pozbyć się przyczyny swoich dolegliwości. Terapia psychologiczna ma ogromne znaczenie w leczeniu nerwicy.

Pacjent zmagający się z RZS może być niezdolny do pracy w okresie zaostrzenia się objawów. W takim wypadku konieczne może być wzięcie L4. Zwolnienie lekarskie online to elektroniczny dokument, który uprawnia pacjenta do urlopu lekarskiego bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy pacjent cierpi na choroby takie jak nerwica czy ból stawów, które mogą uniemożliwić mu normalne funkcjonowanie i wymagać dłuższego okresu odpoczynku. 

Wędrujące bóle stawów a nerwica – dolegliwości te mogą być ze sobą związane. Nerwica może wywoływać objawy somatyczne, których pozbycie się wymaga przeprowadzenia długotrwałej psychoterapii.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.