Wymiotowanie krwią po alkoholu – objawem czego są wymioty z krwią?

Wymiotowanie krwią po alkoholu to objaw, który zazwyczaj budzi zaniepokojenie. Co robić, kiedy w wymiocinach znajdą się ślady krwi? Na pewno nie można tego bagatelizować, ponieważ w ten sposób objawia się nie tylko kac. Może to wskazywać poważniejsze choroby.

wymiotowanie krwią po alkoholu

Nudności i wymioty to charakterystyczne objawy po przedawkowaniu napojów wyskokowych. Co jednak robić, kiedy pojawi się wymiotowanie krwią po alkoholu? Warto zaznaczyć, że pojedynczy epizod nie stanowi powodu do obaw, co nie oznacza, że należy bagatelizować symptom. Przede wszystkim trzeba obserwować swój organizm i jeśli krwawe wymioty będą się powtarzać, natychmiast zgłosić do lekarza.

Wymioty po spożyciu alkoholu – co oznaczają?

Wymioty po alkoholu to typowy objaw zatrucia alkoholowego, który świadczy o tym, że organizm walczy z toksynami, powstałymi podczas metabolizowania przez wątrobę etanolu. Zamienia go w aldehyd octowy, a następnie w octan, który jest substancją łatwiejszą do usunięcia. Jednak jeśli wypitego alkoholu było za dużo, wątroba sobie z nim nie radzi, więc organizm „pomaga” jej w tym, zwracając treść pokarmową. Wymiotowanie krwią po alkoholu może być więc jednym z objawów kaca. Wcześniej pojawiają się nudności, bladość skóry, zawroty głowy, brak apetytu, zimne poty oraz ogólne osłabienie. Jeśli ta sytuacja budzi obawy, warto skonsultować się z lekarzem. Często wystawiana jest wtedy e-recepta na leki, które łagodzą objawy nudności. Na tę dolegliwość mogą pomóc między innymi:

Wymiotowanie krwią po alkoholu – możliwe przyczyny

Wymiotowanie krwią po alkoholu nie stanowi niebezpiecznej sytuacji, jeśli miało charakter incydentalny, a w treści żołądkowej było widać tylko niewielką jej domieszkę. Dzieje się tak, ponieważ wysiłek podczas tej czynności może powodować uszkodzenie, polegające na pęknięciu błony śluzowej przełyku. Gdy wymioty z domieszką krwi pojawiły się tylko raz, nie powinno być to powodem do obaw. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, kiedy ilość krwi jest duża lub zauważalne są wymioty fusowate (wyglądem przypominają fusy z kawy). W pierwszym przypadku do krwawienia mogło dojść w przełyku lub jamie ustnej, natomiast druga sytuacja sugeruje, że krew została przetrawiona, więc źródła należy szukać w okolicach żołądka i dwunastnicy.

Zobacz też  Wymioty wodą – ulewanie, torsje z pianą, śliną żółcią

Wymiotowanie krwią – o jakich chorobach świadczy?

Nadużywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na przewód pokarmowy. Może nie tylko wywoływać, ale też zaostrzać istniejące choroby. Świadczy o takich przypadłościach jak:

  • pęknięcie żylaków przełyku, które są jednym z symptomów marskości wątroby;
  • choroba wrzodowa (pęknięcie wrzodu) powstała w wyniku choroby alkoholowej, nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy choroby refluksowej;
  • krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka;
  • choroba nowotworowa żołądka;
  • zespół Mallory’ego-Weissa, który polega na uszkodzeniu śluzówki przełyku. To charakterystyczna przypadłość osób często wymiotujących, np. alkoholików;
  • owrzodzenia przełyku;
  • ostre zapalenie trzustki.

Wymioty z krwią – kiedy do lekarza?

Jeśli dojdzie do masywnego krwawienia, nie tylko w obrębie przewodu pokarmowego, pacjent wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Problem ten stanowi bowiem potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Utrata krwi w postaci wymiotów może doprowadzić do wstrząsu, który objawia się przyspieszonym tętnem, bladą, zimną oraz spoconą skórą, a także przesuszeniem śluzówki. Choremu w takim stanie należy udzielić natychmiastowej pomocy, kwalifikuje się do wezwania karetki. Wymiotowanie krwią po alkoholu i w każdym innym przypadku, jeśli nie jest tak intensywne, również nie powinno być bagatelizowane. Pomoc można uzyskać między innymi na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Na pewno później konieczna będzie rekonwalescencja, chory może z tego powodu otrzymać L4 online.

Krwiste wymioty – zlecane badania przewodu pokarmowego

Jeśli pacjent nie wie, co mogło spowodować wymiotowanie krwią po alkoholu, konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. Jak zaznaczaliśmy wcześniej, ten stan może mieć wiele przyczyn. W jej określeniu ważne jest na przykład miejsce krwawienia, a także to, czy w zwróconej treści pojawiła się czerwona krew, czy raczej przypominająca fusy po kawie. Lekarz na pewno zleci laboratoryjne badania krwi, czyli między innymi morfologię. Jednak podstawową metodą określenia przyczyny dolegliwości jest gastroskopia – badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest pomocne w określaniu źródła krwawienia i doraźnym jego zabezpieczeniu. Jeśli doszło do dużego krwotoku, zakładana bywa na przykład sonda Sengstakena-Blakemore’a. Służy ona do tymczasowego ustabilizowania pacjenta.

Zobacz też  Wymioty i gorączka u dzieci i dorosłych

Leczenie przypadłości

Na początku należy zabezpieczyć chorego, a następnie leczenie przypadłości odbywa się zależnie od przyczyny. Natomiast bardzo ważne jest, by w początkowym etapie zastosować przetoczenie świeżej krwi (jeśli doszło do jej dużej utraty) oraz płynoterapię. Pacjent otrzymuje również leki z grupy IPP, czyli inhibitory pompy protonowej, które podaje się między innymi, gdy do krwawienia dochodzi z żołądka lub dwunastnicy. Wpływają one na zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego. Oprócz tego konieczne jest oczywiście odstawienie używek – to ważne zwłaszcza w dalszych etapach leczenia.

Krew w wymiotach jako objaw towarzyszący kacowi?

Wymiotowanie krwią po alkoholu może być jednym z objawów kaca. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru toksyn i stara się wrócić do równowagi. Należy przy tym pamiętać, że lepiej nie prowokować zwracania treści żołądkowej, ponieważ prowadzi to do wielu powikłań. Tworzą się nadżerki, które później mogą krwawić, a także ubytki spowodowane wpływem soku żołądkowego na szkliwo zębów. Krew w wymiotach nigdy nie jest więc dobrym symptomem, choć nie zawsze wymaga pilnej interwencji medycznej. Dolegliwości związane z kacem wywołują dyskomfort i złe samopoczucie. W takich sytuacjach ostatnim ratunkiem bywa zwolnienie lekarskie online, które pozwala przetrwać najgorsze momenty i odzyskać dobrą formę.

Jak zapobiegać wymiotom po alkoholu?

Należy pamiętać, że wymiotowanie po alkoholu może być niebezpieczne dla życia. Do sytuacji zagrożenia dochodzi, gdy upojona osoba traci przytomność i zacznie się krztusić wymiocinami. Wtedy duża odpowiedzialność spoczywa na innych uczestnikach spotkania. Przede wszystkim nie należy zostawiać jej samej, a także trzeba zadbać o ułożenie w pozycji bocznej ustalonej. Jednak najlepiej nie doprowadzać się do takiego stanu. Poza tym nie można pić na pusty żołądek, a w trakcie imprezy warto co jakiś czas sięgnąć po wodę, by nawodnić organizm. Alkohol trzeba pić w wolnym tempie, by mógł być na bieżąco metabolizowany przez wątrobę. To wszystko pomoże zapobiegać wymiotom.

Zobacz też  Wymioty z krwią

Łagodzenie wymiotów – skuteczne sposoby

Co zrobić, jeżeli już dojdzie do wymiotów? Na pewno można je w pewien sposób złagodzić, sięgając na przykład po domowe sposoby:

  • herbata miętowa lub rumianek ograniczają nudności i dobrze nawadniają organizm;
  • podobnie działa woda z cytryną;
  • należy dostarczać więcej cukru, na przykład jedząc miód lub pijąc wodę z miodem;
  • trzeba uzupełnić poziom elektrolitów utraconych podczas wymiotowania.

Wymiotowanie krwią po alkoholu to jeden z symptomów kaca. Organizm broni się w ten sposób przed zbyt dużą ilością toksyn, które zostały mu dostarczone. Domieszka krwi może oznaczać niewielkie uszkodzenia śluzówki, jednak jeśli pojawi się obfite krwawienie lub dolegliwość nawraca, konieczna będzie pomoc medyczna.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.