Zaburzenia psychiczne po alkoholu

Spożywanie trunków i nadużywanie substancji psychoaktywnej może wywołać u pacjenta różne zaburzenia psychiczne po alkoholu. Od wtórnych, mijających objawów depresyjnych po przewlekłe stany lękowe, schizofrenię i różne zespoły psychotyczne. Poznaj niepokojące objawy i metody leczenia!

zaburzenia psychiczne po alkoholu

Spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu ma depresyjne, hamujące działanie na układ nerwowy. Tłumienie negatywnych emocji przez zaglądanie do kieliszka rozwija uzależnienie od alkoholu. To zwiększa ryzyko trwałych uszkodzeń mózgu, wątroby trzustki i innych narządów. Niejednokrotnie zaburzenia psychiczne po alkoholu nasilają się w związku z przebiegiem chorób somatycznych spowodowanych piciem. Duży wpływ mają także negatywne skutki społeczne, finansowe, zawodowe, prawne czy towarzyskie. Niezależnie od diagnozy psychiatry, podstawowym warunkiem skutecznej terapii będzie bezwzględna abstynencja.

Powstawanie zaburzeń psychicznych po alkoholu

Podczas używania alkoholu najpierw pojawia się pobudzenie, uczucie przyjemności i sprawczości, a potem gwałtowne obniżenie nastroju oraz zmęczenie. Często pojawia się wstyd za rzeczy powiedziane i zrobione w stanie upojenia. Dochodzi do zaburzeń pamięci, koordynacji ruchowej, świadomości i funkcji intelektualnych. Różnorodne zaburzenia psychotyczne wynikają z bezpośredniego, toksycznego wpływu spożywanego alkoholu oraz jego metabolitów na organizm. Odwodnienie, niedobory witamin, minerałów i mikroelementów odpowiadają także za niedyspozycję fizyczną. Zdarzyło ci się przesadzić z piciem? Po nadmiernym spożywaniu alkoholu weź zwolnienie lekarskie online – daj sobie więcej czasu na odpoczynek i dojście do siebie!

Specjaliści szacują, że uszkodzenia mózgu spowodowane piciem alkoholu rozwijają się nawet przez 6 tygodni od odstawienia. U alkoholików pojawiają się mechanizmy tolerancji i błędnego koła. Uzyskanie tego samego stanu wymaga coraz większych dawek, a picie pozwala odsunąć przykre konsekwencje odstawienia alkoholu. Na pełną regenerację niektórych obszarów mózgu potrzeba minimum półrocznej abstynencji, część zmian może być nieodwracalna – stąd zaburzenia psychiczne po alkoholu.

Zobacz też  Ból serca po alkoholu – co to za objaw?

Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

Podstawowe objawy alkoholizmu to:

  • brak kontroli nad ilością i częstotliwością spożycia alkoholu;
  • picie staje się priorytetem, dochodzi do zaniedbania pozostałych obowiązków;
  • głód alkoholu – poczucie przymusu picia, upijanie się jako sposób uniknięcia dokuczliwych objawów abstynencyjnych;
  • picie głównie w samotności.

Picie alkoholu a depresja i zespół abstynencyjny. To poważne zaburzenia psychiczne po alkoholu

U części pacjentów depresja prowadzi do uzależnienia od alkoholu, u innych zaś to picie skutkuje depresją alkoholową. Ustalenie pierwotnego źródła dolegliwości może sprawiać psychiatrom wiele problemów. Każdy rodzaj zaburzeń depresyjnych charakteryzuje się pogorszeniem nastroju, utratą zainteresowań, niemożnością odczuwania radości i zwiększonym zmęczeniem. Pojawiają się też dodatkowe objawy choroby:

  • spadek samooceny, poczucia własnej wartości;
  • poczucie winy, często nieracjonalne;
  • zaburzenia pamięci i koncentracji;
  • nasilenie lub osłabienie apetytu;
  • silny niepokój lub spowolnienie;
  • zaburzenia snu – nadmierna senność lub bezsenność.

Potwierdzenie depresji w diagnozie wymaga rozpoznania dwóch symptomów podstawowych i dwóch dodatkowych. U niektórych osób pojawiają się zaburzenia afektywne dwubiegunowe – przeplatanie stanów depresyjnych z euforycznymi. W przebiegu choroby alkoholowej objawy depresyjne pojawiają się już kilka godzin po zaprzestaniu picia. Wystąpienie zaburzeń psychicznych po alkoholu zależy nie tylko od stanu mózgu. Często mają związek z somatycznymi objawami zespołu abstynencyjnego:

  • bólami i zawrotami głowy;
  • nudnościami i wymiotami;
  • drżeniem rąk;
  • kołataniem serca;
  • problemami z pamięcią.

Zespół amnestyczny (zespół Korsakowa) i paranoja alkoholowa (zespół Otella)

Zespół amnestyczny to problemy z zapamiętywaniem i przyswajaniem nowych informacji. Choroba ma związek z długotrwałym piciem dużych dawek alkoholu, niedożywieniem oraz niedoborami witaminowymi. Najbardziej dotkliwe jest upośledzenie wchłaniania i wytwarzania tiaminy, czyli witaminy B₁. Zespół Korsakowa może rozwinąć się do encefalopatii Wernickego – istnieje duże ryzyko poważnych komplikacji i śmierci pacjenta.

Paranoja alkoholowa to urojenia chorobliwej zazdrości. Zespół Otella powoduje silne przekonanie o niewierności partnerki/partnera, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższych. Schorzenie wymaga opieki psychiatry, abstynencji i terapii uzależnienia – leczenia psychiatrycznego oraz leków farmakologicznych. Jeśli leczysz zaburzenie psychiczne po alkoholu specjalistycznymi preparatami, musisz stosować się do wszystkich zaleceń i przestrzegać dawkowania. Każda recepta online zawiera szereg istotnych informacji dla pacjenta.

Zobacz też  Kilkudniowy ból żołądka po alkoholu – co oznacza?

Inne zaburzenia psychiczne po alkoholu u osób uzależnionych. Majaczenia, halucynoza alkoholowa

Majeczenia alkoholowe to psychozy, którym towarzyszy wiele niepokojących oznak choroby. Podstawowym symptomem są omamy zmysłowe – głównie wzrokowe i dotykowe, a w postaci ostrej halucynozy dominują nierzeczywiste wrażenia słuchowe. Do tego pacjenci cierpią na urojenia prześladowcze, dezorientację czasu i miejsca, problemy ze wzrokiem czy drgawki, które sami odczuwają jako gryzienie robaków. Im dłużej dana osoba nadużywa alkoholu, tym poważniejsze objawy i trudniejszy powrót do zdrowia.

Zaburzenia psychiczne po alkoholu rozwijają się w wielu różnych kierunkach i dają zróżnicowane symptomy. Zmiany osobowości, zaburzenia lękowe, zespoły otępienne, brak kontroli nad własnymi zachowaniami… Lekarze często dokonują tzw. podwójnej diagnozy – rozpoznania choroby psychicznej wraz z uzależnieniem od alkoholu. W takich przypadkach krótkie L4 online nie wystarczy. Potrzebne będzie długie, żmudne, wyczerpujące, kompleksowe leczenie pod opieką specjalistów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.