Zatrucie sokiem z czarnego bzu. Czy czarny bez może szkodzić?

Kwiaty oraz owoce czarnego bzu słyną ze swych właściwości leczniczych. Szkodliwe dla zdrowia są jedynie surowe owoce. Czy zatem możliwe jest zatrucie sokiem z czarnego bzu? Przeczytaj! Najbardziej popularnym przetworem […]

zatrucie sokiem z czarnego bzu

Kwiaty oraz owoce czarnego bzu słyną ze swych właściwości leczniczych. Szkodliwe dla zdrowia są jedynie surowe owoce. Czy zatem możliwe jest zatrucie sokiem z czarnego bzu? Przeczytaj!

Najbardziej popularnym przetworem przygotowanym z owoców czarnego bzu jest sok. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosowany jest przy przeziębieniach oraz zapaleniu stawów. Dzięki zawartości sporej zawartości witaminy C i antyoksydantów owoce czarnego bzu mogą redukować stany zapalne gardła. Czarny bez ma także wykazywać właściwości moczopędne oraz oczyszczające krew. Trujące są jedynie surowe owoce – ich spożycie może prowadzić do zatrucia. 

Czarny bez – właściwości i zastosowanie

Kwiaty i owoce czarnego bzu są prawdziwą składnicą cennych dla zdrowia substancji. Zawierają flawonoidy, kwasy fenolowe i organiczne, sterole, garbniki, sole mineralne, pektyny, witaminę A i C. Dzięki temu wykazują działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, moczopędne, lekko przeciwbólowe i przeczyszczające. Pomagają uszczelniać naczynia włosowate, usuwać z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Czarny bez jest składnikiem wielu preparatów zielarskich, mieszanek, które można nabyć w aptekach. Czy możliwe jest zatem zatrucie sokiem z czarnego bzu?

Zatrucie sokiem z czarnego bzu

Czarny bez w postaci przetworzonej jest bezpieczny dla organizmu. Należy jednak ostrożnie go dawkować, zwłaszcza w początkowym okresie. Sok z czarnego bzu spożyty w nadmiarze może wywołać biegunkę i ostry ból brzucha, dlatego zaleca się uważnie obserwować reakcję organizmu. Jeżeli masz podejrzenia, czy uciążliwe objawy spowodowało wypicie soku, skontaktuj się ze specjalistą. Nie musisz wychodzić z domu – porady udzieli ci również lekarz online. Pamiętaj, że dolegliwości układu pokarmowego wiążą się z wieloma różnymi chorobami. Mogą jednak oznaczać zatrucie sokiem z czarnego bzu.

Zobacz też  Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Zatrucie sokiem z czarnego bzu – jak sobie radzić?

Z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak biegunka czy ból brzucha możesz sobie poradzić sam. Skuteczny może być węgiel aktywowany, choć są także inne preparaty przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty. Na silny ból możesz przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W przypadku intensywnych i utrzymujących się dolegliwości warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który może zalecić przyjmowanie innych preparatów. Jeśli nie masz możliwości udać się do przychodni, rozwiązaniem będzie e-recepta przez internet. Pamiętaj, że biegunka może prowadzić do odwodnienia, dlatego konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. 

W przypadku wystąpienia uciążliwych objawów powodujących osłabienie, konieczne może być pozostanie przez kilka dni w domu. Aby usprawiedliwić np. nieobecność w pracy, skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego online.

Jaka jest bezpieczna dawka soku z czarnego bzu? Szacuje się, że wynosi ona 150 ml. W przypadku syropu jest mniejsza – 50 ml dziennie. 

Czy czarny bez jest trujący?

Działanie trujące wykazują jedynie świeże, surowe owoce bzu czarnego, dlatego nigdy nie należy spożywać ich bez wcześniejszej obróbki cieplnej. Zawierają one szkodliwe związki (prunazyna, sambunigryna), które mogą powodować silne zatrucie objawiające się mdłościami i wymiotami oraz bólem brzucha.

Czarny bez spożywany w postaci przetworów i w odpowiedniej dawce nie jest szkodliwy, a wręcz przeciwnie – wykazuje działanie prozdrowotne. Tym, czego bezwzględnie należy unikać, jest spożywanie surowych, nieprzetworzonych owoców. Picie napoju w rozsądnych ilościach sprawi, że zatrucie sokiem z czarnego bzu nie będzie ci grozić!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.