Ból brzucha i pleców, wzdęcia – o czym mogą świadczyć te objawy?

Ból brzucha i pleców, wzdęcia oraz inne objawy pokarmowe mogą być symptomami refluksu żołądkowo-przełykowego. Niewykluczone jednak, że świadczą o innych schorzeniach, dlatego warto poznać najczęstsze choroby wywołujące tego rodzaju dolegliwości.

ból brzucha i pleców wzdęcia

Odczuwasz ból brzucha i pleców, wzdęcia, a także dolegliwości innego rodzaju ze strony układu pokarmowego? Tego typu symptomy warto skonsultować z lekarzem, bo za ich występowaniem może stać wiele różnych schorzeń.

Czym są wzdęcia?

Nagromadzenie gazu w jelitach powodujące uczucie dyskomfortu i powiększenia brzucha to wzdęcia. Są one często wywoływane spożywaniem pokarmów trudnych do strawienia, jedzeniem zbyt szybko lub połykaniem powietrza podczas jedzenia. Wzdęcia to nierzadko nieunikniony i naturalny proces. Jeśli jednak są one częste i powodują dyskomfort, mogą być objawem problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia trawienia, choroby jelit, nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych lub nadmierna produkcja gazów. W takim przypadku konieczna może być wizyta u lekarza, aby ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Leki na wzdęcia są w większości dostępne bez recepty, ale jeśli zlecono coś, co jej wymaga, zostanie wypisana e-recepta.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Ból brzucha i pleców, wzdęcia mogą być objawami refluksu żołądkowego. To stan, w którym treść żołądkowa cofa się do przełyku, co może powodować uczucie pieczenia i dyskomfortu w okolicach klatki piersiowej i mostka. Zwykle problem ma związek z nadmiernym ciśnieniem w żołądku, które wywiera nacisk na dolny zwieracz przełyku. 

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego obejmują:

  • uczucie pieczenia za mostkiem,
  • zgagę (uczucie pieczenia w przełyku);
  • kaszel;
  • duszność;
  • niestrawność;
  • suchość w ustach;
  • bóle brzucha,
  • chrypę;
  • trudności w połykaniu. 

U niektórych osób mogą wystąpić również powiększone węzły chłonne, zapalenie błony śluzowej przełyku i zapalenie oskrzeli. 

Diagnoza refluksu żołądkowo-przełykowego może być stawiana na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i testów laboratoryjnych. Leczenie obejmuje dietę, leki i inne środki zaradcze, w tym zmianę stylu życia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zabiegi chirurgiczne. Refluks żołądkowo-przełykowy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie błony śluzowej przełyku, zapalenie jamy ustnej i zapalenie przełyku. Tak istotne jest zatem, by w porę wziąć L4 online i poprosić specjalistę o przyjrzenie się problemowi.

Zobacz też  Ból neuropatyczny – skąd się bierze, jak go diagnozować i leczyć?

Ból brzucha i pleców, wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest nieprzyjemną chorobą przewodu pokarmowego. Objawy choroby obejmują ból brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Istnieje szereg uwarunkowań, które mogą przyczynić się do powstania IBS, w tym czynniki fizjologiczne, żywieniowe i psychologiczne. 

Ból brzucha i pleców, wzdęcia – to częste symptomy zespołu jelita drażliwego. Pierwszy z nich może występować w różnych częściach brzucha, może być okresowy lub stały, a także mieć różne nasilenie. Różnorodny może być także sam charakter bólu brzucha, który może być ostry lub ciągnący. Dolegliwości najczęściej pojawiają się po posiłku. 

Zespół jelita drażliwego jest złożonym zaburzeniem i nie ma jednego schematu leczenia. Terapia może obejmować zmiany w stylu życia, takie jak modyfikacja diety, ćwiczenia i redukcja stresu, a także leki przeciwbólowe i leki przeciwdepresyjne. Leczenie farmakologiczne obejmuje leki przeciwzapalne i probiotyki, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Ból brzucha i pleców, wzdęcia – choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną układu pokarmowego, która może wpłynąć na każdy fragment jelita grubego i cienkiego. Symptomy schorzenia mogą obejmować bóle brzucha i pleców, wzdęcia, biegunki i gorączkę. Choroba jest uważana za autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki jelit. W razie poważnych problemów konieczne będą nie tylko zwolnienie lekarskie online i farmakoterapia (leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna może obejmować leki zmniejszające zapalenie). W cięższych przypadkach czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki również może dawać objawy w postaci bólu brzucha i pleców, wzdęć oraz innych symptomów związanych z układem pokarmowym. Zapalenie trzustki to stan zapalny w narządzie odpowiedzialnym za produkcję hormonów i enzymów trawiennych. W ciężkich przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń trzustki i pacjent będzie musiał zostać hospitalizowany. 

Ból brzucha i pleców wzdęcia to objawy najczęściej związane z układem pokarmowym. Skonsultuj się ze specjalistą, by mieć pewność co do istoty problemu. Jeśli jest poważny, odpowiednio wczesna diagnoza będzie niezwykle ważna dla powodzenia terapii.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.