Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy – co oznaczają?

Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy mogą towarzyszyć migrenie i klastrowemu bólowi głowy. Oddzielnie występują jednak zdecydowanie częściej. Najczęściej nie są groźnym objawem, ale nie można ich też lekceważyć. […]

Ból głowy i uczucie gorąca na twarz

Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy mogą towarzyszyć migrenie i klastrowemu bólowi głowy. Oddzielnie występują jednak zdecydowanie częściej. Najczęściej nie są groźnym objawem, ale nie można ich też lekceważyć. Dowiedz się więcej!

Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy mogą występować jednocześnie. Świadczą wtedy o migrenie lub klastrowym bólu głowy. Schorzenia te nie zostały jeszcze do końca zbadane. Nie ma także jednego skutecznego leku, który mógłby je wyleczyć. Te dwa objawy często występują oddzielnie, ale jeżeli nie są zbyt częste, to nie powinny być groźne.

Czym jest uczucie gorąca na twarzy?

Uderzenia gorąca na twarzy pacjenci opisują jako nieprzyjemne rozprzestrzenianie się ciepła po twarzy oraz klatce piersiowej. U osób z określonymi predyspozycjami mogą pojawić się także wypieki na twarzy. Kolejnym objawem są kołatanie serca oraz dreszcze. Jeżeli uczucia gorąca występują w nocy, to nazywane są zimnymi potami. Uderzenia gorąca zwykle nie trwają długo, najczęściej kończą się po kilku minutach. U mężczyzn to uczucie jest zdecydowanie rzadsze niż u kobiet. Badania dowodzą, że około 80% kobiet odczuwa napady ciepła o różnej częstotliwości.

W przypadku kobiet przyczyną są spadki estrogenów, które następują w okresie menopauzy. Uczucie gorąca nie jest szkodliwe, może jedynie być trochę uciążliwe. Napady mają bardzo zróżnicowaną częstotliwość występowania, część osób odczuwa je bardzo rzadko, a inni nawet kilka razy w ciągu dnia. Częste napady ciepła mogą utrudnić funkcjonowanie, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. Jeżeli nie masz czasu udać się osobiście po receptę, to wyborem dla ciebie będzie e-recepta online

Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

Co może być przyczyną uderzeń gorąca?

Przyczynami uderzeń gorąca mogą być:

  • spadek testosteronu u mężczyzn;
  • menopauza u kobiet;
  • problemy z tarczycą;
  • problemy neurologiczne;
  • migrena;
  • klastrowe bóle głowy;
  • gruźlica;
  • niektóre leki.

Dodatkowo napady gorąca mogą mieć związek ze stresem oraz nerwicą. Znaczenia ma również tryb życia. Osoby pijące alkohol częściej cierpią na to schorzenie. Podobnie osoby cierpiące na otyłość oraz nadwagę.

Ból głowy i uderzenia gorąca – jak leczyć?

Kobiety cierpiące na uderzenia gorąca powinny regularnie badać poziom estrogenu. Pomocna może być terapia hormonalna lub suplementy dla kobiet okresie menopauzy. Uzupełnienie poziomu estrogenu może bardzo pomóc w zmniejszeniu częstotliwości występowania tej dolegliwości. 

Lekarze przede wszystkim zalecają zmianę trybu życia. Rzucenie palenia oraz ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc. Podobnie ćwiczenia relaksacyjne i techniki medytacyjne. Jeżeli czujesz, że zbliża się atak ciepła, to napij się chłodnej wody. Konieczne może być także odpowiednie dopasowanie diety.

Ból głowy i uderzenia gorąca na twarzy wspólnie występują między innymi przy migrenie. Choroba ta nie została jeszcze do końca zbadana i zrozumiana, dlatego wyleczenie może być bardzo trudne. Pacjent cierpiący na przewlekłe migreny ma najczęściej świadomość swojej choroby i wie, jak postępować w czasie ataku. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie się w cichym i ciemnym miejscu. Ciężkie przypadki migreny leczyć można farmakologicznie.

Ból głowy i uczucie gorąca na twarzy są raczej niegroźne, gdy występują wspólnie. Jeżeli jednak ich częstotliwość jest duża, to warto iść do lekarza i wykonać zlecone badania.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.