Ból głowy – niepozorna dolegliwość. Na co należy zwracać uwagę?

Dolegliwość ta świadczy o problemach ze snem, stresie, napięciu emocjonalnym, zatkanych zatokach czy też urazie mechanicznym. W głowie człowieka znajduje się mózg – jeden z najważniejszych organów, dlatego właśnie wszelkie […]

ból głowy

Dolegliwość ta świadczy o problemach ze snem, stresie, napięciu emocjonalnym, zatkanych zatokach czy też urazie mechanicznym. W głowie człowieka znajduje się mózg – jeden z najważniejszych organów, dlatego właśnie wszelkie dolegliwości związane z tą częścią ciała mogą wzbudzać niepokój.

Jednak na co może wskazywać ból głowy? Czy zawsze powinien on wprowadzać w niepokój? Jak radzić sobie z tym objawem – jak go łagodzić, a jak wyleczyć na dobre? Czy z powodu bólu głowy można otrzymać zwolnienie lekarskie? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tematem poznacie Państwo w tym właśnie artykule!

Ból głowy – rodzaje. Czy ból głowy zawsze powinien budzić niepokój?

Ból głowy to bardzo rozpowszechniony objaw, który każdy znosi indywidualnie. Niektórzy w tym stanie potrafią bezproblemowo kontynuować codzienne czynności, innym spędza on sen z powiek. Dolegliwość ta występuje również w niejednej formie, ściśle zależnej od przyczyny bólu. Jakie wyróżniamy rodzaje bólu głowy?

Jednymi z najczęściej występujących są bóle pochodzenia naczyniowego, to znaczy związane z naczyniami krwionośnymi. Kiedy rozszerzają się one, podrażniają zakończenia nerwowe w mózgu, a podrażnienie to odczuwa się jako ból. Dolegliwość ta występuje często przy nadciśnieniu bądź niedociśnieniu tętniczym, a także w przypadku miażdżycy. Zwykle w postaci bólu naczynioruchowego pojawia się również w odpowiedzi na stresujące bodźce. Ból pochodzenia naczyniowego związany jest również z doskwierającą wielu ludziom migreną.

Bóle głowy współwystępować mogą z pewnymi chorobami, np. oczu i uszu, także przy silnym katarze, gdy podrażnione są zatoki przynosowe. Dolegliwość ta może wystąpić w odpowiedzi na zmiany chorobowe w obrębie karku, a także pojawiać się przy zaburzeniach psychicznych (najczęściej przy fobiach, zaburzeniach lękowych czy depresji). Ból ten może być również następstwem urazu, kiedy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego głowy.

W zależności od rodzaju, ból ten może występować w różnych nasileniu, odmiennym miejscu i o innej długości trwania. Na przykład, migrena charakteryzuje się napadowymi bólami głowy, które trwać mogą nawet do 3 dni. Migrena występuje w obrębie czoła i skroni, po jednej stronie twarzy. Z kolei ból spowodowany stresem najczęściej objawia się w płacie czołowym oraz potylicznym.

Zobacz też  Codzienny ból głowy w różnych miejscach – przyczyny

Czy podobne dolegliwości są dziedziczne? Co może wpłynąć na ich występowanie?

Okazuje się, że predyspozycje do tego rodzaju dolegliwości mogą być dziedziczne. W szczególności dotyczy to migreny, której skłonności występują głównie w linii żeńskiej. Jej pierwsze objawy pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania, dzięki czemu można prędko wszcząć odpowiednie leczenie, mające złagodzić chorobę.

Jednakże skłonności do tego rodzaju bólu mogą być także związane z indywidualną wrażliwością na dane czynniki. Dotyczy to nie tylko alergii, ale i radzenia sobie z silnymi zapachami (np. środków czystości, perfum, dymu papierosowego).

Ponadto, jako że ból ten związany jest nierzadko z zaburzeniami psychicznymi czy też dziedzicznymi zaburzeniami integracji sensorycznej, również one mogą wpływać na występowanie skłonności do bólu tej części ciała u przyszłych pokoleń. Nadwrażliwość na światło czy dźwięki zdecydowanie może być przyczyną tej dolegliwości.

Od czego może boleć głowa? Najczęstsze przyczyny występowania dolegliwości.

Jak zatem wspomniano, dolegliwość ta występuje w wielu formach w zależności od przyczyny. Przewlekły ból głowy to czyli taki, który trwa przez ponad 2 tygodnie, co najmniej 4 godziny dziennie. Do jego diagnozy konieczne jest także występowanie bólu przez minimum 3 miesiące.

Do grupy tej należy przedstawiona już migrena, stanowiąca samoistną jednostkę chorobową. Inne przyczyny bólu przewlekłego mogą być związane z licznymi chorobami, w tym z nadciśnieniem tętniczym, chorobami kręgosłupa, czy nawet z guzem wewnątrzczaszkowym.

Ciągły ból może objawiać się z powodu indywidualnego stylu życiu, w którym jednostka nieodpowiednio się odżywia, nie sypia dobrze, ciągle odczuwa stres czy też nadużywa pewnych środków. Na występowanie bólu przewlekłego wpływ może mieć spożywanie alkoholu, kofeiny (nie tylko w kawie, ale i w napojach energetycznych) czy przedawkowanie leków przeciwbólowych.

Ból głowy może być związany z niejedną przyczyną, której ustalenie często wymaga kontaktu z lekarzem. Pacjent powinien udać się do specjalisty w szczególności, jeśli dolegliwość występuje w formie przewlekłej, gdyż może wskazywać na występowanie chorób o niejednoznacznym poziomie niebezpieczeństwa. Konieczne jest także udanie się do lekarza z bólem powstałym po wypadku czy urazie – wówczas dolegliwość może bowiem wiązać się nawet z uszkodzeniem czaszki.

Brak czasu czy sił na wizytę u lekarza? Skorzystaj z bezpiecznej i komfortowej możliwości wizyty lekarskiej przez internet!

Jeżeli odczuwasz ból tej części ciała i chcesz poznać jego pochodzenie, możesz skorzystać z dostępnych w internecie e-konsultacji lekarskich. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu nie musisz fatygować się do gabinetu lekarskiego, szczególnie, jeśli ból nie wydaje Ci się niepokojący. E-konsultacje pozwalają otrzymać diagnozę problemu, a także e-receptę możliwą do zrealizowania w aptece. Dzięki temu możesz zażegnać ból bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na czekanie w kolejce do lekarza. Natomiast po przeprowadzonej wizycie i wystawieniu diagnozy, lekarz może przepisać Ci odpowiednie środki, które złagodzą lub całkowicie wytępią ból głowy.

Zobacz też  Ból głowy po bokach – czym jest spowodowany? Jak leczyć? 

Wizyty lekarskie online przeznaczone są nie tylko dla osób, które potrzebują szybkiej porady medycznej i pragną łatwo uzyskać zwolnienie lekarskie czy receptę. Jest to również rozwiązanie w sytuacji odwrotnej, gdy ból jest tak silny, że pacjent nie czuje się w stanie, by wyjść z domu – szczególnie, jeśli dojazd do lekarza wiązałby się z koniecznością prowadzenia pojazdu.

E-konsultacje z lekarzem są więc rozwiązaniami powstałymi w trosce o komfort, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich pacjentów. Nie zwlekaj i umów się na wizytę z naszymi specjalistami jeszcze dziś! Jesteśmy dostępni przez całą dobę, specjalnie dla Twojej wygody.

Czy ból głowy może być przyczyną zwolnienia lekarskiego? Jak otrzymać L4 w przypadku tej dolegliwości? Ile będzie ono trwać?

Ból ten może być podstawą do wydania zwolnienia lekarskiego tak jak każda dolegliwość utrudniająca codzienne funkcjonowanie, w tym wykonywanie obowiązków zawodowych.

O tym, czy pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie z omawianego powodu decyduje wydający zaświadczenie lekarz. Na jego ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym: rodzaj i przyczyna niedyspozycyjności, intensywność odczuwanego bólu oraz charakter wykonywanej pracy. Zwolnienie lekarskie w takiej sytuacji ma przede wszystkim uchronić zarówno pracownika, jak i inne osoby od błędów, do jakich może dojść wskutek niedyspozycyjności do pracy.

Na przykład, zwolnienie lekarskie z powodu migreny może trwać nawet kilka dni, a to dlatego, że napad migreny ciągnie się i do 3 dni. Niewykluczone, że w niektórych przypadkach w celu dalszej diagnozy przyczyny dolegliwości konieczne będzie wykonanie innych badań.

Lekarz podejmuje decyzję najbardziej odpowiednią dla pacjenta i wystawia zwolnienie lekarskie na tyle długie, by pracownik nie musiał wykonywać obowiązków zawodowych, będąc poważnie niedysponowanym.

Czy można wyleczyć się bez konsultacji z lekarzem? Domowe sposoby na sytuacje, w których boli głowa.

Oczywiście, niepokojące bóle powinny być konsultowane z lekarzem, w szczególności po doświadczonych wypadkach i urazach. Nie zawsze jednak omawiana dolegliwość musi wskazywać na poważne przyczyny. Często pacjent czuje i zdaje sobie sprawę z tego, że ból występuje z powodu, któremu można zaradzić. Gdy boli głowa, jak zatem zapobiegać, a jak leczyć domowymi sposobami?

W celach zapobiegawczych pacjent może przede wszystkim postarać się zmienić nawyki i styl życia. Unikanie stresu, czy też nauczenie się radzenia sobie z nim jest zdecydowanie wskazane. Ponadto, jeśli odczuwamy, że ból występuje w następstwie niewłaściwej diety, powinnyśmy zadbać o odpowiednie spożywanie posiłków. Regularnie pożywianie się i dostarczanie organizmowi właściwych wartości znacznie pomaga poprawić stan zdrowia – w tym zapobiega bólom głowy.

Zobacz też  Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy. Jak zmiany pogody wpływają na samopoczucie?

Pacjent powinien być również świadom własnych słabości. To znaczy, niektórzy są wyjątkowo wrażliwi na niekorzystne zmiany w środowisku. Spaliny, spadek ciśnienia, silne promieniowanie słoneczne – wszystko to może powodować omawianą dolegliwość. Trzeba dbać o swoje zdrowie i np. wychodzić na słońce w nakryciu głowy oraz pamiętać o nawodnieniu.

Nie można również zapominać o odpoczynku! Zarówno zbyt długi sen, jak i jego deprywacja nieodpowiednio wpływa na funkcjonowanie organizmu. Aby lepiej spać zaleca się unikać niebieskiego światła tuż przed pójściem do łóżka. Emitowane jest ono przez ekrany urządzeń, np. telefonów czy komputerów. Przed snem warto jest się wyciszyć, a z pewnością wpłynie to na polepszenie stanu organizmu.

Wśród domowych sposobów leczenia znajdują się okłady na głowę i szyję – gorące lub z lodem. Należy jednak uważać, by nie stosować ekstremalnych temperatur bezpośrednio na skórę! Grozi to wystąpieniem szoku termicznego czy też oparzeniem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.