Ból głowy przed okresem. Leczenie migreny miesiączkowej

Ból głowy przed okresem oraz w trakcie miesiączki to często występująca kobieca dolegliwość. Migrena miesiączkowa ma charakter napadowego, pulsującego bólu, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Jak radzić sobie z […]

ból głowy przed okresem

Ból głowy przed okresem oraz w trakcie miesiączki to często występująca kobieca dolegliwość. Migrena miesiączkowa ma charakter napadowego, pulsującego bólu, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Jak radzić sobie z przypadłością? Przeczytaj!

Każda kobieta inaczej przechodzi przez comiesięczne krwawienie – jedne czują się dobrze, inne cierpią z powodu licznych dolegliwości jak ból brzucha, piersi, nudności, a także ból głowy. Migrena miesiączkowa może dać się we znaki przed wystąpieniem okresu, ale także towarzyszyć kobiecie w trakcie menstruacji. Diagnozuje się ją u pań, które skarżyły się na tego rodzaju epizody bólowe przynajmniej przez dwa lub trzy następujące po sobie cykle miesiączkowe. Do tej pory nie poznano przyczyny występowania migreny menstruacyjnej, choć uważa się, że odpowiedzialne są za nią zmiany poziomu hormonów żeńskich.

Czym jest migrena miesiączkowa?

Ból głowy przed okresem i podczas miesiączki może oznaczać migrenę menstruacyjną. Jest ona zaliczana do migren bez aury, co oznacza, że nie towarzyszą jej charakterystyczne objawy oczne jak mroczki, połowiczne widzenie, a także inne zaburzenia neurologiczne (mrowienie, dzwonienie w uszach, niedowład). Często natomiast pojawiają się inne typowe symptomy migreny, czyli nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności i wymioty. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne natężenie, a atak migreny następuje kilka dni przed wystąpieniem krwawienia lub w trakcie menstruacji. Bywa, że ból utrzymuje się jeszcze kilka dni po ustaniu miesiączki. Warto pamiętać, że nie każdy ból głowy przed miesiączką lub w trakcie oznacza migrenę. Jak lekarze rozpoznają migrenę tego rodzaju?

  • Napady występują przynajmniej podczas kilku (2-3) następujących po sobie cyklach miesiączkowych.
  • Dolegliwości bólowe pojawiają się nie wcześniej niż 2 dni przed wystąpieniem krwawienia i nie później niż w 3 dniu miesiączki.

Migrena menstruacyjna – przyczyny bólu głowy

Za przyczynę tego rodzaju bólu głowy uważa się zmiany stężenia estrogenów – żeńskich hormonów. Gwałtowny spadek stężenia estrogenów następujący przed miesiączką powoduje zmniejszenie aktywności neuronów i prowadzi do zmniejszenia przepływu mózgowego, co skutkuje dolegliwościami bólowymi. Ataki bólowe występują także u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą lub tabletki antykoncepcyjne – epizody pojawiają się w czasie przerwy w leczeniu. Migrena miesiączkowa diagnozowana jest u około 10% pacjentek skarżących się na ból głowy w okresie okołomiesiączkowym. Pacjentki zgłaszają, że napad trwa najczęściej od 4 do 72 godzin, jest narastający, pulsujący, pojawia się w okolicy skroni i obejmuje tylko jedną stronę głowy. Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy dokonało podziału na dwa typy migreny menstruacyjnej:

  • migrena bez aury pojawiająca się regularnie w okresie okołomiesiączkowym; u tej grupy pacjentek występują również napady migreny z aurą lub bez w innych fazach cyklu;
  • czysta migrena miesiączkowa ściśle związana z menstruacją, występująca bez aury.
Zobacz też  Ból głowy z prawej strony – co go zwiastuje, jak go zdiagnozować i jak można skutecznie mu przeciwdziałać?

Ból głowy przed okresem – zespół napięcia przedmiesiączkowego

Silne bóle głowy przed okresem wcale nie muszą oznaczać migreny. Wiele kobiet cierpi na tzw. PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. To zespół objawów somatycznych i psychicznych, które pojawiają się około 2 dni przed krwawieniem. Część pań odczuwa je jako delikatne dolegliwości, jednak zdarza się, że symptomy są tak uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest ból głowy, którego przyczyną są wahania hormonalne. Podobnie jak w przypadku migreny, znaczenie ma gwałtowny spadek poziomu estrogenów oraz uwalnianie prostaglandyny. Skutkiem jest obniżanie poziomu neuroprzekaźników (serotoniny) wpływających na komórki mózgowe. PMS to nie tylko ból głowy, ale również wahania nastroju, nadmierna drażliwość, uczucie niepokoju, obrzmiałe i bolące piersi, bóle podbrzusza, wzdęcia, a także mdłości i zawroty głowy.

Ból głowy przed miesiączką i w czasie miesiączki – jak leczyć?

Migrena czy objawy PMS mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Panie przede wszystkim sięgają po preparaty przeciwbólowe, które mają złagodzić dolegliwości. Są to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz typowe leki przeciwmigrenowe z grupy tryptanów (ryzatryptan). Lekarz może również przepisać alkaloidy sporyszu, które w medycynie stosowane są do leczenia bólów o charakterze migrenowym oraz bólów klasterowych głowy.

W szczególnie ciężkich przypadkach migreny miesiączkowej zaleca się profilaktykę polegającą na przyjmowaniu leków powstrzymujących nadejście ataku bólu. Odpowiednie preparaty muszą być przyjmowane w okresie od 48 godzin przed miesiączką do 3 dnia menstruacji. Najczęściej podaje się leki:

  • zolmitryptan;
  • frowatryptan;
  • naratriptan;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • magnez;
  • dihydroerotamina;
  • preparaty z estrogenami – estradiol;
  • leki hormonalne dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe zawierające jedynie progesteron.

Jeśli i ty borykasz się z problemem bólu głowy przed i w trakcie miesiączki, zasięgnij porady lekarza. Być może zmagasz się z migreną miesiączkową lub cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pamiętaj, że istnieją sposoby, by leczyć migreną menstruacyjną i łagodzić objawy PMS. Możesz również zajrzeć na nasz portal i skorzystać z opcji, jaką j konsultacja lekarska online. Bez wychodzenia z domu porozmawiasz z lekarzem i dowiesz się, jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

Leczenie migreny miesiączkowej – domowe sposoby

Z bólem głowy możesz próbować poradzić sobie samodzielnie wykorzystując sprawdzone domowe metody. Co możesz zrobić, gdy czujesz, że zbliża się migrena?

  • Wcieraj olejek miętowy w okolice czoła i skroni;
  • mocz nogi w gorącej i zimnej wodzie;
  • ogrzewaj stopy termoforem;
  • delikatnie masuj kark i ramiona;
  • pij herbatę z imbirem lub napar z rumiankiem, które łagodzą uczucie mdłości;
  • stosuj zimne okłady na czoło, skronie, kark;
  • jeśli masz światłowstręt, dużo odpoczywaj w zaciemnionym pokoju;
  • zapewnij sobie spokój i ciszę;
  • przyjmuj dużo płynów;
  • wysypiaj się;
  • staraj się wyeliminować lub ograniczyć czynniki stresogenne.

Ważne, aby w miarę możliwości zastosować profilaktykę okołomenstruacyjną. Można ją z powodzeniem łączyć z domowymi sposobami.

Jak dobrać najlepszą terapię?

Wybór metody leczenia uciążliwej migreny menstruacyjnej zawsze należy pozostawić lekarzowi. Jest ona uzależniona od wielu czynników, między innymi od wieku pacjentki, jej ogólnego stanu zdrowia, planów prokreacyjnych. Specjaliści mają szerokie pole do działania, mogą wybierać doustną antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą, analogi gonadoliberyny. Pomoc cierpiącym pacjentkom może przyjąć formę terapii okołomiesiączkowej, ale także leczenia ciągłego. Trzeba pamiętać, że antykoncepcja hormonalna doustna nie może być stosowana w przypadku pacjentek z migreną z aurą. Podanie jej grozi bowiem udarem niedokrwiennym mózgu.

W przypadku silnych, powtarzających się napadów bólu podczas miesiączki lub przed pojawieniem się krwawienia warto skonsultować się z lekarzem, który może zdiagnozować migrenę miesiączkową lub zespół PMS. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentką, która powinna opisać wszelkie dodatkowe objawy, czas ich pojawiania się, intensywność, charakter bólu. Paniom zaleca się prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego i opisywanie dolegliwości występujących w trakcie cyklu.

Ból głowy przed okresem, a także towarzyszący miesiączce dotyczy wielu kobiet w różnym wieku. Może być łagodny, jednak czasem przybiera formę silnych ataków. Warto poznać sposoby radzenia sobie z problemem, aby dążyć do poprawy jakość życia w tym trudnym czasie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.