Migrena miesiączkowa – menstruacyjny ból głowy

Nie każdy ból migrenowy tuż przed, w trakcie lub tuż po menstruacji to migrena miesiączkowa. Ta przypadłość występuje w określonych okolicznościach, zwykle razem z kilkoma specyficznymi objawami. Zobacz, jak rozpoznać […]

migrena miesiączkowa

Nie każdy ból migrenowy tuż przed, w trakcie lub tuż po menstruacji to migrena miesiączkowa. Ta przypadłość występuje w określonych okolicznościach, zwykle razem z kilkoma specyficznymi objawami. Zobacz, jak rozpoznać i przeciwdziałać temu rodzajowi migreny!

Kobiety cierpią z powodu bólu głowy znacznie częściej, niż mężczyźni. Ok. 60% ataków migrenowych u pań pojawia się jednocześnie z menstruacją i krwawieniem. Najczęściej to jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. O migrenie miesiączkowej można mówić w sytuacji, gdy ból występuje w 5-dniowym okienku czasowym i towarzyszą mu konkretne objawy dodatkowe. Napady mają związek ze zmianami hormonalnymi. Czasami oprócz czegoś na ból potrzeba jeszcze zmiany sposobu antykoncepcji. Jeżeli takie ataki powtarzają się regularnie, najlepiej udać się po poradę do wykwalifikowanego lekarza.

Migrena miesiączkowa – przyczyny menstruacyjnego bólu głowy

Dokładne źródło tej kobiecej dolegliwości nie zostało jednoznacznie ustalone i potwierdzone. Naukowcy i lekarze skłaniają się ku tezie, że intensywniejszy ból głowy na przełomie cykli miesiączkowych wiąże się ze zbyt szybkim spadkiem poziomu estrogenów. Gwałtowne obniżenie stężenia żeńskich hormonów płciowych wpływa na aktywność neuronów i przepływ krwi w naczyniach krwionośnych mózgu. Ich rozszerzenie może powodować ucisk na jeden z nerwów.

Migrena miesiączkowa zwykle trwa od 4 do 72 godzin, zaczyna się w okresie pomiędzy drugim dniem przed menstruacją a trzecim dniem krwawienia. Czasami dolegliwości są na tyle uciążliwe, że kobieta nie jest w stanie wykonywać wielu codziennych czynności. W takich przypadkach warto złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie online. O wystawieniu L4 zdecyduje lekarz, więc warto precyzyjnie przedstawić swój stan i odczucia związane z bólem głowy oraz pozostałymi symptomami.

Charakterystyczne objawy, rozpoznanie migreny miesiączkowej

Pulsującemu bólowi głowy mogą towarzyszyć fono- i fotofobia, u niektórych pacjentek pojawiają się nudności i torsje. Podczas migreny miesiączkowej nie będzie za to oznak tzw. aury. Jeżeli pojawiają się zaburzenia wzroku, niedowład kończyn, kłopoty z zachowaniem pełnej świadomości, szumy w uszach itd., to najprawdopodobniej pacjentka cierpi na migrenę z aurą, która jest nieco innym zespołem dolegliwości. Według Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy migrena miesiączkowa występuje w dwóch wariantach:

  • migrena bez aury związana z menstruacją – napady migrenowe występują przynajmniej w 2 na 3 miesiączki, w innych fazach cyklu pacjentka może doświadczać migreny z aurą;
  • czysta migrena miesiączkowa – pojawia się wyłącznie w dniach okołomenstruacyjnych.
Zobacz też  Migreny z aurą – przyczyny, objawy, leczenie

Pacjentki powinny zwracać uwagę na szczegóły i okoliczności, w których doświadczają ataków migrenowych. Każdy drobny detal może pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy. Szybka konsultacja lekarska online lub osobista rozmowa z lekarzem w gabinecie pomogą w pozbyciu się bólu pod warunkiem, że kobieta przekaże wszystkie istotne informacje.

Jak leczyć migrenę miesiączkową? Leki, domowe sposoby

Żadnych środków farmakologicznych – nawet tych dostępnych bez recepty – nie należy zażywać bez konsultacji z lekarzem. Tradycyjne leki przeciwbólowe mogą okazać się nieskuteczne lub wywołać dokuczliwe skutki uboczne. Po rozpoznaniu migreny miesiączkowej specjalista przepisze odpowiednie produkty. Najwygodniejsza dla pacjentki będzie e-recepta online, bez wizyty w przychodni i stania w kolejce do gabinetu. Zlecenie lekarskie może uwzględniać takie leki na bóle migrenowe, jak:

Co w sytuacji, gdy z różnych względów nie można sięgnąć po dedykowane lekarstwo? W złagodzeniu migreny miesiączkowej mogą pomóc m.in. chłodne okłady, szybki prysznic w ciepłej wodzie, napary ziołowe (z mięty, melisy, rumianku, piołunu), techniki relaksacyjne i akupunktura czy masaż. Niektórym kobietom pomaga też wcieranie olejków roślinnych w okolice czoła i skroni. Jeżeli do menstruacyjnego bólu głowy dochodzą mdłości i wymioty, warto sięgnąć wodę ze świeżym sokiem z cytryny albo herbatę z dodatkiem imbiru.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.