Ból kolana – przyczyny i leczenie dolegliwości stawu kolanowego

Ból kolana to częsta dolegliwość, która pojawia się w obrębie tego stawu. Przyczyn należy doszukiwać się zarówno w chorobach, jak i trybie życia czy wieku. Jak postępować, kiedy pojawi się uczucie dyskomfortu? Czy można uniknąć tego problemu?

ból kolana

Na ból kolana skarżą się sportowcy, a także osoby pracujące fizycznie czy ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Powodów takiego stanu jest wiele – wśród nich wiek, choroby czy przeciążenia. Właśnie dlatego warto się zastanowić, jak można poradzić sobie z dolegliwością, bez konieczności rezygnowania z aktywności fizycznej. Dla wielu osób jest to przecież bardzo ważny aspekt codziennego życia.

Jaka jest budowa kolana?

Aby wiedzieć, co powoduje ból kolana, trzeba najpierw poznać budowę stawu kolanowego. Jest to największy z ludzkich stawów, a przy tym najbardziej narażony na kontuzje czy uszkodzenia. Dolegliwości ze strony stawu kolanowego wywołują duży dyskomfort, co może skutkować koniecznością przyjmowania silnych leków. W takim wypadku liczy się czas, a szybki kontakt z lekarzem gwarantuje recepta online. Struktury kolana są dość złożone, a w jego skład wchodzi:

  • rzepka;
  • łąkotka boczna i przyśrodkowa;
  • więzadła krzyżowe i poboczne.

W okolicy kolana znajduje się kilka kaletek z mazią stawową. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie płynnych ruchów stawu – bez bólu czy tarcia. Każdy z jego elementów może ulec uszkodzeniu, co skutkuje nie tylko ostrym bólem czy problemami z chodzeniem. Uraz może spowodować wręcz unieruchomienie pacjenta.

Ból kolana – przyczyny

Ból kolana może mieć wiele różnych przyczyn. Często pojawia się po intensywnym treningu na bieżni czy górskiej wspinaczce. W tym przypadku zwykle jest wynikiem przeciążenia i niedostatecznej regeneracji organizmu. Jednak ból stawu kolanowego występuje także jako następstwo poważniejszego urazu oraz choroby takiej jak zwyrodnienie stawów. Jeżeli takie odczucia pojawiają się u dzieci, przyczyn należy szukać w aktywności chrząstek nasadowych, które odpowiadają za wydłużanie kości. Nie jest to powód do obaw, chociaż warto obserwować samopoczucie i w razie konieczności udać się po poradę lekarską. Poza dyskomfortem najczęstszymi symptomami bólu w stawie kolanowym są:

  • zaczerwienienie i obrzęk kolana;
  • sztywność stawu;
  • ograniczenie ruchomości.

Ból kolana w wyniku urazu

Bardzo częste urazy w obrębie stawu to między innymi zerwanie więzadeł, a także zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia rzepki i kolana. Wymagają rekonwalescencji i odpoczynku, w czym pomoże L4 online. Ich przyczyny zazwyczaj są losowe – kontuzje bywają wynikiem przeciążenia lub niedostatecznego przygotowania do aktywności. Często pojawiają się u tzw. niedzielnych sportowców, kiedy po miesiącach bezczynności ktoś decyduje się na uprawianie narciarstwa lub kolarstwa. Urazy mogą być również spowodowane wykonywaną pracą bądź wypadkiem komunikacyjnym. Wtedy dolegliwość warto skonsultować z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Zobacz też  Ból nóg – przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ta dolegliwość?

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Wśród najczęstszych przyczyn bólu kolan trzeba wymienić również zwyrodnienia, które zwykle pojawiają się wraz z wiekiem. Są wynikiem nadmiernej eksploatacji chrząstki stawowej. Jej stały ubytek powoduje liczne dolegliwości, m.in. napięcia mięśniowe. Warto zwrócić uwagę na dyskomfort pojawiający się podczas wchodzenia po schodach, sztywność stawów oraz kłujący ból kolana podczas wykonywania ruchów. Częstym objawem jest też stan zapalny tej okolicy.

Leki, które mogą pomóc na zwyrodnienie stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa jest częstym schorzeniem stawów. To przewlekła dolegliwość, która wymaga wsparcia farmakologicznego. Mogą pomóc takie leki, jak:

Ból w kolanie a stan zapalny

Bezpośrednią przyczyną bólu może być również toczące się zapalenie. Często bywa ono wynikiem choroby, urazu lub przeciążenia. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów tego stanu należy wskazać obrzęk, gorączkę oraz zaczerwienienie czy ocieplenie okolicy stawu. Symptomy można pomylić na przykład z urazem ścięgna. Zapaleniu może ulec kaletka stawowa, która wypełniona jest mazią. Do tego stanu przyczyniają się na przykład różnego rodzaju mikrourazy, stłuczenia czy obecność bakterii. Na tego typu choroby kolana są narażone osoby wykonujące prace na ugiętych nogach. To między innymi pracownicy fizyczni, podnoszący duże ciężary, ale także pracownicy biurowi, spędzający długie godziny za biurkiem. Nasilające się symptomy powodują cierpienie, dlatego w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem bywa zwolnienie lekarskie online.

Ból kolan po bieganiu. Czym jest kolano biegacza?

U osób trenujących biegi, często pojawia się ból stawu kolanowego. Jedną z przyczyn jest nierównomierne obciążenie rzepki, które wynika z przykurczu więzadłowego i zaburzenia równowagi nerwowej. Ból kolan może być spowodowany również ich nieprawidłową budową. Bardzo często pojawia się on jednak z winy samych biegaczy. Ból w okolicy stawu po bieganiu bywa wywołany przez błędy, takie jak brak odpowiedniej rozgrzewki, nieprawidłowa technika treningu, zbyt długi czas biegania, a nawet nieodpowiednie podłoże czy obuwie. Niezwykle istotne jest, by buty do biegania zapewniały stabilizację oraz odpowiednio amortyzowały. To ważne nie tylko dla stóp, ale całego układu ruchu.

Zobacz też  Ból miednicy promieniujący do nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Inne przyczyny pojawienia się bólu stawu kolanowego

Można wymienić wiele innych przypadków bólu kolana. Często jest to wynik braku aktywności fizycznej, a także siedzącej pracy. Dotyczy to nie tylko pracowników biurowych, lecz także zawodowych kierowców. Na tę dolegliwość bardzo narażone są osoby z dużą nadwagą. Dodatkowe kilogramy mocno obciążają stawy kolanowe. Kiedy jeszcze może pojawić się symptom bólowy? Towarzyszy on między innymi:

  • boreliozie, która jest chorobą przenoszoną przez kleszcze zarażone bakterią Borrelia burgdorferi. Atakuje różne układy ludzkiego organizmu, w tym również stawy;
  • infekcjom bakteryjnym;
  • chorobom reumatycznym, które mogą objawiać się przewlekłym bólem kolan. Dotyczy to między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • chodzeniu w źle dobranych lub niewygodnych butach, takich jak szpilki.

Domowe sposoby na ból kolan

Domowe sposoby mogą jedynie złagodzić ból, ale rzadko kiedy usuwają jego bezpośrednie przyczyny. Wyjątek stanowią stany zapalne, które jeszcze nie są zaawansowane. W takich wypadkach chorzy najczęściej sięgają po maści apteczne, które pozwalają zlikwidować obrzęki. Jeśli do dolegliwości bólowych dochodzi w wyniku urazu, który jest lekki (np. przeciążenie), wtedy można ograniczyć się do chłodnego kompresu i odpoczynku. Warto również nawadniać organizm. Chrząstka kolanowa w dużej mierze zbudowana jest z wody, więc mocno odczuwa nawet najmniejsze symptomy odwodnienia.

Diagnostyka bólu w kolanie

Ostry ból kolana, który utrzymuje się przez dłuższy czas, powinien być odpowiednio zdiagnozowany. Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u specjalisty. Jego zadanie polega na zebraniu informacji oraz przeprowadzeniu badania palpacyjnego. Musi sprawdzić między innymi zakres ruchomości stawu. Często konieczne są dodatkowe badania, takiej jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy. Niekiedy trzeba bliżej przyjrzeć się zmianom, które zaszły wewnątrz kolana. Służy do tego artroskopia. Procedura jest mało inwazyjna – wykonuje się ją, poprzez wprowadzenie do wnętrza organizmu mikronarzędzi. Pomaga to w ocenie stanu pacjenta, a także wyeliminowaniu przyczyny bólu.

Jak leczyć ból stawu kolanowego?

W większości przypadków lekarz zaleca leczenie zachowawcze. Zwykle stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści lub żelu. Jeśli stan chorego jest bardziej zaawansowany, wówczas specjalista może zdecydować i podaniu leków w formie doustnej lub zastrzyków. Iniekcje mogą zawierać kolagen lub osocze bogatopłytkowe, służące odbudowie stawu. Silne urazy lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pozytywnych rezultatów, wymagają leczenia operacyjnego. Metodą najmniej inwazyjną jest wspomniana wcześniej artroskopia. Dzięki niej można usunąć zmiany, a przy tym dość szybko wrócić do pełnej sprawności. Dolegliwości bólowe pomaga pokonać fizjoterapia oraz odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Należy zaznaczyć, że leczenie zależy od przyczyny problemu i powinno przebiegać pod okiem doświadczonego ortopedy.

Zobacz też  Ból krzyża – jak skutecznie leczyć ból dolnego odcinka kręgosłupa?

Czy można uniknąć dolegliwości?

Na ból kolan pracujemy całe życie. Mimo że jest to częsta przypadłość, można minimalizować ryzyko jej występowania. Ćwiczenia wzmacniające oraz dobrze skomponowana dieta to rozwiązania dostępne dla każdego. Warto postawić na wspieranie odporności i wzmacnianie kości. Nabiał, chude mięso, pełnoziarniste produkty, świeże owoce i warzywa powinny na stałe zagościć w jadłospisie. Poza tym trzeba zwracać uwagę na samopoczucie po treningu oraz odpowiednio planować wysiłek. Ból w przedniej części kolana, po wewnętrznej stronie czy ból kolana przy zginaniu powinien skłonić do wczesnej konsultacji z ortopedą.

Mimo że ból kolana jest powszechną dolegliwością, nie można go bagatelizować. Często jest symptomem poważnej dolegliwości i wymaga leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.