Ból kręgosłupa lędźwiowego

Silny ból kręgosłupa lędźwiowego może pojawić się w wielu sytuacjach, np. przy schylaniu i dźwiganiu. Najczęściej występuje w wyniku schorzeń w dolnej części pleców. Czasami jest objawem zupełnie innych problemów zdrowotnych. Poznaj możliwe przyczyny i sposoby leczenia bólu krzyża!

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa znajduje się między częścią piersiową i krzyżową. Składa się z 5 masywnych kręgów, które posiadają 3 rodzaje wyrostków – kolczyste, poprzeczne i stawowe. Ból kręgosłupa lędźwiowego występuje, gdy ognisko dolegliwości bólowych pacjenta leży w obszarze między pośladkami a 12. żebrem, może też promieniować do kończyn dolnych. Najczęściej pojawia się w związku z przeciążeniami, osłabieniem mięśni, urazami mechanicznymi i zmianami zwyrodnieniowymi. Podstawową postępowania jest leczenie zachowawcze. Leczenia operacyjnego wymagają głównie przypadki przewlekłe, po złamaniach i przy rwie kulszowej.

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego. Najczęstsze dolegliwości w dolnej części pleców

Nawet 90% przypadków bólu w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa może mieć charakter nieswoisty. Dolegliwości występują w związku z wypadkową wielu różnych czynników i nie da się wskazać jednego, głównego źródła problemu. Uciążliwy ból lędźwiowy kręgosłupa może mieć związek z:

  • wrodzonymi wadami budowy ciała;
  • kontuzjami odniesionymi podczas aktywności fizycznej;
  • przeciążeniami kręgosłupa w pracy – nieprawidłową pozycją siedzącą i postawą, podnoszeniem ciężkich przedmiotów, częstym schylaniem się;
  • osłabieniem mięśni brzucha, grzbietu i zginaczy bioder, które wpływają na stabilność kręgosłupa;
  • długim unieruchomieniu ciała w jednej pozycji;
  • nadwagą, otyłością;
  • wiekiem
  • predyspozycjami genetycznymi.

To podstawowa lista czynników, które sprzyjają dolegliwościom. Ból kręgosłupa lędźwiowego wywołują bezpośrednio zmiany zwyrodnieniowe i anatomiczne, stany zapalne, urazy mechaniczne i różne choroby. Odczuwanie bolesności w dolnej części kręgosłupa może być spowodowane również problemami psychicznymi – np. nasilonym stresem czy stanami lękowymi. Ostry ból w lędźwiach jest objawem:

  • dyskopatii krążków międzykręgowych;
  • przepukliny jądra miażdżystego (wypadnięcia dysku);
  • stanów zapalnych i zwyrodnień stawów międzywyrostkowych w obrębie kręgosłupa;
  • ucisku na korzenie nerwowe w kanale kręgowym i rwy kulszowej;
  • stenozy – zwężenia kanału kręgowego;
  • reumatoidalnego lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa;
  • osteoporozy;
  • zmian nowotworowych;
  • uszkodzenia struktur kręgosłupa (złamań, krwiaków);
  • urazów mięśniowych;
  • cukrzycy.
Zobacz też  Ból śledziony – przyczyny, objawy i leczenie

Pozorny ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa – inne schorzenia objawiające się bólem krzyża

Czasami ból występujący w dolnej części pleców nie ma nic wspólnego z dolegliwościami układu ruchu i całego kręgosłupa. Pierwotną przyczyną problemów zdrowotnych mogą być choroby i patologie pobliskich organów oraz układów. W takich przypadkach ostre bóle kręgosłupa lędźwiowego mają charakter rzutowany, udzielony.

Za dolegliwości z przeniesienia mogą odpowiadać między innymi:

  • zaburzenia układu moczowego, np. zapalenie pęcherza, zapalenie dróg moczowych;
  • schorzenia nerek, w tym kamica nerkowa i kolka nerkowa;
  • przypadłości stawów biodrowych i krzyżowo-biodrowych;
  • nieprawidłowe działanie układu pokarmowego;
  • choroby trzustki;
  • dysfunkcje wątroby;
  • u kobiet – zaburzenia układu rozrodczego, np. bolesna miesiączka, endometrioza, przewlekłe stany zapalne, torbiel, tumor i inne zmiany w obrębie macicy, jajników i jajowodów;
  • u mężczyzn – nowotwory i zapalenia prostaty.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – diagnostyka. Badania obrazowe, testy pacjentów z bólem pleców i lędźwi

Każda informacja od pacjenta jest niezwykle cenna w procesie prawidłowego rozpoznania przyczyny i leczenia. Dlatego Podczas wizyty u lekarza lub e-konsultacji należy możliwie dokładnie opisywać wszystkie symptomy i okoliczności. Przykładowo przy nadmiernym obciążeniu kręgosłupa ból jest silny, przeszywający, nasila się przy każdym ruchu i może promieniować na biodra, uda, podudzia lub stopy. Tępe, rozlane dolegliwości bólowe kręgosłupa w trakcie chodzenia, stania i siedzenia, a ustępujące podczas leżenia, wskazują na problemy z krążkami międzykręgowymi. Z kolei ból promieniujący do pośladka, pachwin i kolan, który nasila się w nocy, jest typowy dla stanów zapalnych. Szczególnie niepokojące są dodatkowe objawy neurologiczne i inne dolegliwości, takie jak:

  • drętwienie kończyn dolnych;
  • osłabienie siły mięśni nóg;
  • ograniczona ruchomość palców, stóp, kolan;
  • osłabione czucie na skórze;
  • gorączka;
  • dreszcze.

W wielu przypadkach wywiad medyczny wystarczy, by rozpocząć prawidłowe leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego. Obrazowe badania diagnostyczne wykonuje się głównie pod kątem ewentualnej operacji, jakiej mogą wymagać zapalenia i nowotwory. Są to zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Czasami przeprowadza się również testy laboratoryjne krwi. Pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie online z uwagi na poważną niedyspozycję bez wychodzenia z domu i załagodzić bolesność domowymi sposobami. Jeżeli nie przynoszą ulgi w ciągu maks. 3–4 dni, trzeba udać się do lekarza na badania.

Zobacz też  Ból korzonków – objawy zapalenia korzonków nerwowych, sposoby leczenia

Zachowawcze i operacyjne leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego, rehabilitacja

W początkowej fazie leczenie polega na zmniejszeniu obciążeń kręgosłupa oraz podawaniu pacjentowi środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czasami włącza się leki rozkurczowe na rozluźnienie mięśni. Należy unikać czynności, które mogą nasilać objawy. Podstawą zachowawczego leczenia są różne formy fizykoterapii i rehabilitacji. Wykorzystuje się m.in. zabiegi manualne i termiczne, lasery, ultradźwięki, elektrostymulację i wiele innych metod. Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, biodra i miednicę oraz treningi rozciągające również pomagają na ból kręgosłupa lędźwiowego. Fizjoterapeuta zawsze układa indywidualny program, dopasowany do potrzeb pacjenta.

Leczenie operacyjne i inwazyjne zabiegi są potrzebne w ok. 1–3% przypadków. Podstawowe wskazania do operacji to podrażnienie nerwu kulszowego, niedowłady i zaburzenia czucia w nogach, brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, złamania, guzy, ropnie, dolegliwości przewlekłe (ponad 3 miesiące) oraz brak efektów terapii zachowawczej. Niektórym pacjentom przed lub po operacji przepisuje się silniejsze preparaty na złagodzenie bólu kręgosłupa lędźwiowego. Wśród leków, na które potrzebna jest e-recepta, są:

Ból lędźwi – profilaktyka. Jak złagodzić ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Nie da się całkowicie zapobiec schorzeniom, degeneracji i urazom kręgosłupa, ale można ograniczyć czynniki ryzyka. Należy wzmocnić mięśnie pleców i brzucha, zachowywać aktywność fizyczną, utrzymywać prawidłową postawę, w miarę możliwości unikać pozostawania w bezruchu przez dłuższy czas oraz nadmiernych obciążeń, wibracji i wstrząsów.

Aby samodzielnie złagodzić ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, można wypróbować chłodne i ciepłe okłady, kąpiele, maści, żele i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy również powstrzymać się od schylania, podnoszenia i dźwigania ciężkich przedmiotów, skrętów tułowia oraz ruchów, które wymagają przeprostu osi szkieletu. Odczuwanie bólu kręgosłupa lędźwiowego to wystarczająca przesłanka, by otrzymać kilkudniowe L4 online – bez konieczności wychodzenia z domu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.