Ból w klatce piersiowej – objawy, diagnostyka i leczenie

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami oraz mieć różne nasilenie i charakter. Może być ciągnący, tępy lub kłujący, a także promieniować do innych części ciała, takich jak ramiona, szyja, plecy lub brzuch. U pacjentów mogą także pojawić się trudności z oddychaniem, duszności lub uczuciem ucisku i ciężaru w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany wieloma różnymi chorobami lub stanami, w tym z zawałem serca, dławicą piersiową, chorobą refluksową przełyku, zapaleniem opłucnej i chorobami zapalnymi stawów. Przyczyna jest nieistotna: jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, powinieneś skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe, aby uzyskać pomoc medyczną. Ważne jest, aby szybko zdiagnozować i leczyć przyczynę bólu w klatce piersiowej, aby zapobiec poważnym komplikacjom.

Czy ból w klatce zawsze jest groźny?

Niektóre przyczyny bólu w klatce piersiowej, takie jak przepracowanie lub zwykłe zmęczenie, są niegroźne i ustępują po odpoczynku. Inne przyczyny – zawał serca, dławica piersiowa, zapalenie osierdzia lub tętniak – są poważnymi chorobami, które wymagają leczenia i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć intensywnego lub trwającego dłużej niż kilka godzin bólu w klatce piersiowej i skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Szybka interwencja lekarska może uratować życie, gdy ból w klatce piersiowej jest związany z groźnymi problemami!

Ból w klatce piersiowej a problemy sercowo-naczyniowe

W klatce znajduje się wiele bardzo ważnych organów. Dlatego właśnie w przypadku przewlekłego bólu w klatce piersiowej, bardzo często sprawdza się, czy winy nie ponoszą płuca, serce i aorta. Ból w klatce piersiowej powinien budzić niepokój u każdego. Jeżeli związany jest on z układem sercowo-naczyniowym, to może świadczyć o zawale serca, który jest schorzeniem niezwykle niebezpiecznym.

Osoby przewlekle chore na serce muszą stale przyjmować leki. W przypadku, gdy środki farmakologiczne kończą się, a pacjent nie może udać się do lekarza osobiście, dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta, którą można otrzymać bez wychodzenia z domu!

Niekardiologiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być związany nie tylko z problemami kardiologicznymi. Objawy mogą być bardzo różnorodne. Czasami ból jest piekący, innym razem rozpierający lub promieniujący. Poniżej wymieniamy najczęstsze przyczyny niekardiologiczne bólu w klatce piersiowej:

Choroby układu pokarmowego 

Istnieje kilka stanów chorobowych, które wywołują ból w klatce. Może to być refluks żołądkowy (zgaga), który związany jest z cofaniem się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Ból występuje również przy zaburzeniach połykania, przy kamicy pęcherzyka żółciowego i przy stanach zapalnych trzustki.

Zobacz też  Silny ból gardła bez gorączki – leczenie stanu zapalnego gardła

Choroby układu kostno szkieletowego

Ból jest najczęściej związany z urazami oraz innymi problemami, które wpływają na strukturę kostną. Wymienić tutaj można między innymi zespół Tietzego, czyli chorobę występującą najczęściej u osób po 40. roku życia, która wywołuje zapalenie jednego lub kilku stawów żebrowo-mostkowych. Bóle może również wywołać fibromialgia, czyli zespół bólowy w obrębie mięśni klatki piersiowej. Choroby gruczołów sutkowych i stany pourazowe (złamane lub pęknięte żebra) także wywołują ból klatki piersiowej.

Choroby płuc

Wiele chorób związanych z płucami może powodować ból. Warto wymienić tutaj między innymi:

  • zatorowość płucną, która pojawia się, gdy skrzep krwi zablokuje przepływ tętnicy płucnej;
  • zapalenie płuc: jest to stan zapalny tkanek płucnych, który może być spowodowany przez wirusy lub bakterie. Objawy zapalenia płuc obejmują duszność, kaszel z odkrztuszaniem plwociny, gorączkę, osłabienie i ból w klatce piersiowej;
  • kolejną przyczyną dolegliwości bólowych może być zapalenie opłucnej, czyli stan zapalny w płucach;
  • odma opłucnowa to choroba, której objawem jest między innymi nasilający się ból w klatce piersiowej, może trwać naprawdę długo. W przebiegu odmy dochodzi do przedostania się powietrza atmosferycznego do przestrzeni opłucnowej;
  • nadciśnienie płucne to zwiększone ciśnienie krwi w tętnicach, które dostarczają krew do płuc;
  • choroby tchawicy;
  • choroby oskrzeli;
  • choroby śródpiersia.

Inne przyczyny bólu klatki piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być wywołany przez lęki napadowe nazywane również atakami paniki. Wzrasta wtedy tempo bicia serca, oddech jest przyspieszony, a także pojawiają się nudności, duszności, zawroty głowy i obawa przed śmiercią. Ból bywa czasem bardzo silny i skutecznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie.

Kolejną niekardiologiczną przyczyną bólu bywa półpasiec, czyli choroba spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej. Chorobie towarzyszy wysypka, pęcherzyki oraz rumień.

W przypadku większości wcześniej wymienionych chorób pacjent nie jest w stanie wykonywać obowiązków służbowych. L4 online to najszybszy sposób na uzyskanie kilku dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.

Ból w klatce piersiowej a schorzenia układu sercowo-naczyniowego

Wiele chorób układu sercowo naczyniowego daje objawy bólowe:

  • dławica piersiowa to choroba, która objawia się ostrym bólem w klatce piersiowej, który często rozchodzi się do szczęki lub przedramienia. Ten rodzaj bólu często pojawia się po wysiłku fizycznym i ustępuje podczas odpoczynku. Istnieją dwa rodzaje dławicy piersiowej: stabilna i niestabilna;
  • zapalenie osierdzia wiąże się z ostrym bólem w klatce piersiowej, który może być stały lub przerywany. Ból ten często nasila się podczas oddychania, połykania lub leżenia. Pacjenci mogą odczuwać ulgę, gdy pochylają się do przodu. Można również zaobserwować poszerzenie żył szyjnych;
  • tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej to choroba, która objawia się nagłym, silnym bólem w klatce piersiowej i plecach. Może to prowadzić do omdlenia, udaru lub niedokrwienia kończyn dolnych. U niektórych pacjentów można zaobserwować różnice w tętnie i ciśnieniu krwi w poszczególnych kończynach. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju tętniaka jest większe u osób powyżej 55. roku życia oraz u tych, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze;
  • zapalenie mięśnia sercowego to choroba, która objawia się gorączką, dusznością, zmęczeniem, bólem w klatce piersiowej oraz, w niektórych przypadkach, objawami niewydolności serca, zapalenia osierdzia lub obu tych chorób. Może być powikłaniem po zakażeniu wirusowym;
  • zawał serca to poważne schorzenie, które objawia się nagłym, silnym bólem w klatce piersiowej. Ból ten może promieniować do innych części ciała, takich jak szczęka, ramiona lub plecy. Często jest odczuwany jako uciskający lub kłujący ból. Inne objawy zawału serca mogą obejmować duszność, nudności, zawroty głowy, bladość skóry oraz poty. Zawał serca jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego niezwłoczna pomoc medyczna jest niezbędna;
  • kardiomiopatia przerostowa to choroba serca, która objawia się wzrostem masy mięśnia sercowego. Może to prowadzić do niewydolności serca i innych poważnych powikłań. Objawy kardiomiopatii przerostowej mogą obejmować ból w klatce piersiowej, duszność podczas wysiłku fizycznego lub leżenia, osłabienie, omdlenia oraz obrzęki kończyn dolnych. Kardiomiopatia przerostowa wymaga leczenia, które może obejmować leki, procedury chirurgiczne lub zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej.
Zobacz też  Ból ramion, barków – przyczyny, objawy, leczenie

Ból klatki piersiowej – diagnostyka

Ból w klatce piersiowej może być związany z bardzo poważnym schorzeniem, dlatego nie należy go lekceważyć. Lekarz postara się wykluczyć najpoważniejsze choroby. Kluczowy jest w tym przypadku odpowiednio przeprowadzony wywiad z pacjentem. Chory powinien być szczery i zaangażowany podczas tego etapu.

Lekarz może zbadać pacjenta za pomocą różnych metod i badań, aby zdiagnozować przyczynę bólu w klatce piersiowej. Podczas badania lekarskiego lekarz może sprawdzić parametry życiowe pacjenta, takie jak ciśnienie tętnicze, tętno, liczbę oddechów i osłuchać klatkę piersiową. W zależności od podejrzewanej przyczyny lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak EKG, rentgen klatki piersiowej lub badania laboratoryjne (np. badanie krwi). W niektórych przypadkach diagnoza może być oczywista już na podstawie badania lekarskiego (np. w przypadku półpaśca). W innych sytuacjach, np. w przypadku chorób serca, lekarz może wykonać dodatkowe badania, takie jak EKG, które są dostępne tylko w szpitalu. Jeśli podejrzewa się, że przyczyną bólu jest choroba przełyku lub żołądka (np. refluksowe zapalenie przełyku, choroba wrzodowa), może być konieczne wykonanie gastroskopii. W przypadku podejrzenia problemów z kręgosłupem piersiowym lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego tej części kręgosłupa.

Ból w klatce piersiowej – leczenie

Leczenie bólu w klatce piersiowej zależy od przyczyny tego objawu. Jeśli ból jest spowodowany zwykłym zmęczeniem lub przepracowaniem, wystarczy odpoczynek i relaks. Jeśli jednak ból jest spowodowany poważniejszą chorobą, taką jak zawał serca, dławica piersiowa, zapalenie osierdzia lub tętniak, konieczne jest leczenie farmakologiczne lub interwencyjne. Lekarze mogą przepisać leki przeciwbólowe, leki przeciwzakrzepowe lub leki obniżające ciśnienie krwi, w zależności od potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie zabiegów chirurgicznych lub zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, takich jak angioplastyka lub stentowanie. Ważne, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli ból w klatce piersiowej jest intensywny lub trwa dłużej niż kilka godzin. Lekarz może zlecić odpowiednie badania i zalecić odpowiednie leczenie. Jeżeli z powodu dolegliwości bólowych, nie jesteś w stanie wykonywać obowiązków służbowych, to rozwiązaniem dla ciebie będzie zwolnienie lekarskie online, które otrzymasz bez wychodzenia z domu!

Zobacz też  Kilkudniowy ból brzucha – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból w klatce piersiowej to objaw, który może wystąpić w wyniku wielu różnych chorób lub stanów. Może być spowodowany prostym zmęczeniem lub przepracowaniem, ale również poważnymi chorobami serca. Ważne, aby nie lekceważyć intensywnego lub trwającego dłużej niż kilka godzin bólu w klatce piersiowej i skonsultować się z lekarzem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.