Czas trzeźwienia po alkoholu – tabela. Piwo, wino wódka – w jakim czasie znikają z organizmu?

Kierowcy często zastanawiają się, jaki jest czas trzeźwienia po alkoholu. Tabela, którą przygotowaliśmy, w jasny sposób pokaże, ile czasu przeciętny organizm potrzebuje, by pozbyć się alkoholu. Należy jednak pamiętać, że czas może być zróżnicowany w zależności od osoby. Dowiedz się więcej!

Czas trzeźwienia po alkoholu

Chcesz wiedzieć, jaki jest czas trzeźwienia po alkoholu? Tabela, którą przygotowaliśmy, pomoże ci się tego dowiedzieć. Pamiętaj jednak, że tolerancja oraz czas, jaki potrzebuje organizm, aby pozbyć się alkoholu, zależne są zróżnicowane. Każdy organizm inaczej reaguje na przyjęty alkohol.

Jak alkohol działa na organizm?

Zaraz po spożyciu alkoholu etylowego rozpoczyna się proces wchłaniania. Jest on bardzo złożony, skomplikowany i trwa dosyć długo. Na początku substancja dostaje się do krwiobiegu przez błony śluzowe jamy ustnej, a późnej następne odcinki przewodu pokarmowego. Największa ilość alkoholu przedostaje się do krwiobiegu przez jelito cienkie. Absorpcję substancji może przyspieszyć wiele czynników.

Najczęściej wymienianym jest picie na pusty żołądek. Szybciej upije się także człowiek, który spożywa alkohol wraz z napojami gazowanymi. Poziom alkoholu może zostać zbadany w praktycznie wszystkich płynach ustrojowych w organizmie. Najczęściej są to jednak krew oraz mocz. Alkohol przenika do wszystkich tkanek w organizmie ludzkim, a więc znacząco wpływa na jego funkcjonowanie.

Powszechnie wiadomo, że alkohol wypłukuje witaminy z grupy B, a także A, K i C. Jeżeli chcesz, aby twój organizm działał w pełni sprawnie, to warto je suplementować. Jeżeli dostępne są jedynie na receptę, to możesz ją otrzymać przez internet. E-recepta online to bardzo szybki i wygodny sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki!

Trzeźwienie po alkoholu – tabela. Dlaczego nie zawsze się sprawdzi?

Zastanawiasz się, ile wynosi czas trzeźwienia po alkoholu? Tabela, którą przygotowaliśmy, powinna być bardzo przydatna. Musisz jednak uważać, ponieważ nie należy traktować jej jako wyroczni. Zwłaszcza kierowcy nie powinni całkowicie ufać danym znajdującym się w tabeli. Jeśli chodzi o czas trzeźwienia po alkoholu, tabela to jedynie przybliżony okres, w jakim organizm pozbywa się alkoholu. Ślepa wiara w dane może sprawić, że podczas kontroli drogowej okaże się, że w organizmie kierowcy cały czas znajduje się alkohol. To z kolei grozi mandatem oraz odebraniem prawa do prowadzenia pojazdu.

Zobacz też  Czerwona twarz po alkoholu – skąd bierze się ten objaw?

Dlaczego nie można jasno określić, jaki jest czas trzeźwienia po alkoholu? Tabela nie uwzględnia płci, masy ciała oraz innych czynników, czyli między innymi tego, czy alkohol był spożyty na pusty żołądek. Najlepszym sposobem na otrzymanie wiarygodnego wyniku jest zakup własnego alkomatu. Może on w znacznym stopniu ułatwić życie kierowcy.

Trzeźwienie po alkoholu – tabela

Poniższa tabela odnosi się do trzech najpopularniejszych rodzajów alkoholu, czyli wódki, wina i piwa. Pamiętaj, aby nie traktować jej jako wyroczni. Są to dane szacunkowe, które nie zawsze się sprawdzą, czas może się wydłużyć i skrócić. Każdy organizm ludzki jest inny, więc jeżeli nie masz pewności co do swojej trzeźwości, nie ryzykuj i nie wsiadaj za kierownicę!

Ilość alkoholu we krwi w promilach [‰]Piwo [ml]Wino [ml]Wódka [ml]Czas trzeźwienia [h]
0,57002501203
114005002407
1,5210075036010
22800100048013
2,53500125060017
34200150072020
3,54900175084023
45600200096027

Od czego zależy czas trzeźwienia po alkoholu?

Wiesz już, jaki jest czas trzeźwienia po alkoholu. Tabela to jednak tylko przybliżone informacje. Od czego to zależy? Głównie od organizmu. Trawienie alkoholu to proces bardzo indywidualny. Metabolizowanie tego związku jest jednak zależne także od czynników zewnętrznych.

Największe znaczenie na szybkość trawienia alkoholu jest to, czy przed jego spożyciem dana osoba zjadła jakiś posiłek. Nie należy w żadnym wypadku zapominać o zjedzeniu czegoś przed zakrapianą imprezą. Pełnowartościowy posiłek, w którym znajdują się wszystkie składniki odżywcze, sprawi, że alkohol we krwi znacznie szybciej zniknie. Szacuje się, że jedzenie może nawet trzykrotnie przyspieszyć proces metabolizowania alkoholu. Dzięki temu zdrowsza będzie wątroba i nerki.

Zbadano również, że organizm kobiety znacznie szybciej wchłania alkohol, niż w przypadku organizmu męskiego. Jest to powiązane z ilością wody w ciałach mężczyzn i kobiet. Wpływ na czas trzeźwienia po alkoholu ma również masa ciała. Osoby z większą wagą mogą przyjąć znacznie większe ilości alkoholu.

Czy można wytrzeźwieć szybciej?

Chcesz prowadzić samochód, ale dzień wcześniej wypiłeś kilka kieliszków? Niestety nie ma sposobu na to, aby zmusić wątrobę do szybszego metabolizowania alkoholu. Nie ma żadnych środków farmakologicznych, które ułatwiłyby jego trawienie. Należy też pamiętać, że nawet człowiek, który czuje się dobrze kilkanaście godzin po zakrapianej imprezie, może tak naprawdę mieć jeszcze alkohol w wydychanym powietrzu.

Zobacz też  Czerwone plamy na ciele – przyczyny, objawy i leczenie

Często powtarzanym mitem jest to, że wysiłek fizyczny pozwala na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu. Może być wręcz przeciwnie. Organizm, który zostanie wystawiony na wysiłek po spożyciu alkoholu, będzie miał zaburzoną równowagę, a to jest bardzo dla niego niekorzystne. Jedyną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest dostarczenie do organizmu mikroelementów, które ograniczą kaca. Nie da się zrobić nic, aby przyspieszyć czas trzeźwienia po alkoholu. Tabela podana wyżej zawsze będzie wyglądała tak samo, nawet jeżeli wykorzystasz wszystkie domowe sposoby na wytrzeźwienie.

Nie da się przyspieszyć metabolizmu, ale można pomóc organizmowi dojść do częściowej sprawności. Należy dostarczyć mu glukozy. Alkohol w wątrobie oznacza problemy z syntezą cukrów. Wprowadzenie cukru do organizmu nie sprawi, że alkohol szybciej zniknie, bo wątroba dalej będzie pracowała w naturalnym tempie, ale odżywione zostaną mózg oraz serce.

Pamiętaj, aby spożywać alkohol z umiarem. Pracownik, który otrzyma zwolnienie lekarskie spowodowane nadużyciem alkoholu, traci prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Wynika to z ustawy zasiłkowej oraz Kodeksu pracy. W przypadku schorzeń niezwiązanych ze spożyciem alkoholu, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, czyli między innymi chorób wirusowych, możesz skorzystać z L4 online!

Co zrobić, aby czuć się lepiej po alkoholu?

Aby czuć się lepiej po alkoholu, warto stale nawadniać organizm. Wystarczy jedynie szklanka wody po każdym kieliszku, aby następnego dnia czuć się zdecydowanie lepiej. Nie należy jednak pić napojów gazowanych – mowa tu nie tylko o sokach, ale także o piwie oraz szampanie. Nagazowanie sprawia, że alkohol jest znacznie szybciej wchłaniany do organizmu. Prowadzi to do szybszego upicia się i w konsekwencji do większych skutków ubocznych. Przed imprezą warto również zadbać o odpowiedni poziom węglowodanów. Podczas picia sięgaj po różne przekąski. Węglowodany obniżają stosunek alkoholu we krwi i spowalniają jego wchłanianie. Podobnie jest z tłuszczem oraz białkiem.

Medycyna a trzeźwienie po alkoholu

Warto wymienić medyczne sposoby związane z czasem trzeźwienia po alkoholu. Stosowane są one w przypadku wystąpienia zatrucia alkoholowego. Pacjentowi podawana jest przede wszystkim kroplówka z glukozy. W niektórych przypadkach zatrucia konieczne jest płukanie żołądka. Te metody terapii wykorzystywane są przede wszystkim, gdy u pacjenta znikają odruchy i występują problemy krążeniowo-oddechowe w wyniku spożycia alkoholu. Płukanie żołądka, aby było skuteczne, powinno zostać przeprowadzone w czasie 1 godziny od spożycia dawki alkoholu. Efekt leczenia jest zależny od szybkości rozkładu substancji u danej osoby, co jest cechą indywidualną.

Zobacz też  Czerwone plamy po alkoholu – co to za wypieki?

Wlewy glukozy stosuje się, aby wyeliminować hipoglikemię, nawodnić organizm, ochronić wątrobę oraz zapobiec kwasicy. Pacjent z zatruciem przyjmuje również wodorowęglan sodowy. Warto od razu zaznaczyć, że żadna z wymienionych metod nie przyspieszy trzeźwienia. Leczenie ukierunkowane jest na pozbycie się zaburzeń metabolicznych. Alkohol etylowy będzie zawsze trawiony w takim samym czasie.

Alkohol może wywołać problemy żołądkowe trwające kilka dni. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią, to należy udać się do specjalisty. Może się okazać, że z organizmem dzieje się coś złego, ale zupełnie niezwiązanego ze spożytym alkoholem. W gabinecie lekarskim przeprowadzona zostanie wstępna diagnoza. W razie potrzeby pacjent otrzyma też skierowanie na dodatkowe badania. Pamiętaj, że w związku z zatruciem alkoholem nie otrzymasz zwolnienia lekarskiego. W innych przypadkach możesz zdecydować się na zwolnienie lekarskie online.

Nie da się przyspieszyć czasu trzeźwienia po alkoholu. Tabela, którą przygotowaliśmy, może ci jednak pomóc określić przybliżony okres, w jakim alkohol będzie znajdował się w twoim organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i niektóre osoby będą potrzebowały więcej czasu, by pozbyć się promili z organizmu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.